Rynek zakładów bukmacherskich w Polsce rośnie z roku na rok. Coraz więcej firm stara się promować swoje platformy, wykorzystując głównie sport oraz influencerów ściśle związanych ze środowiskiem sportowym. Możemy to zaobserwować podczas oglądania różnych widowisk, większość klubów a niejednokrotnie również zawodników ma własnych sponsorów, którymi są właśnie podmioty związane z bukmacherką. Sytuacja na rynku uległa znacznej poprawie w 2017 roku kiedy to doszło do wprowadzenia w życie nowelizacji ustawy hazardowej, która uregulowała prawo i powstrzymała monopol, otwierając się również dla firm zagranicznych.

Można zaobserwować, kogo sponsoruje większość podmiotów w branży, a także pojawienie się nowych podmiotów takich jak Forbet, Totolotek czy LVBet. Skutkiem tego jest znacząco zwiększone wpływy z podatków do Skarbu Państwa, a także coraz większe oferty wsparcia przedstawiane podmiotom związanym ze sportem.

Nowelizacja prawa jest elementem kluczowym dla całego rynku bukmacherskiego w naszym kraju i tego jak wygląda on obecnie. Wprowadzone prawo ustanowiło wymóg posiadania licencji, aby mieć możliwość legalnego działania w tej branży. Spowodowało to, że na rynku może działać wyłącznie wypłacalne kasyno online. Ponadto bukmacher musi posiadać oddział swojej spółki na terenie naszego kraju, a nazwa domeny musi posiadać rozszerzenie kończące się na .pl.

W tym wpisie postaramy się spojrzeć na polską bukmacherkę z perspektywy oraz sprawdzić z kim współpracują najbardziej znane podmioty związane z zakładami bukmacherskimi w naszym kraju. Postaramy się również odpowiedzieć na pytania, jaka przyszłość czeka całą branżę i na co możemy liczyć w przyszłości. Czytaj dalej ten wpis i sprawdź nasze przewidywania i dowiedz się, z kim kooperuje większość firm hazardowych w naszym kraju.

Sponsoring u legalnych bukmacherów

Bukmacherka to nie tylko rozrywka, spółki działające legalnie na rynku w znaczący sposób przyczyniają się do rozwoju sportu w naszym kraju. Od wielu lat to właśnie podmioty bukmacherskie są jednymi z kluczowych sponsorów wielu klubów piłkarskich, również reprezentacja Polski posiada bardzo ważną współpracę z polskim bukmacherem o nazwie Star-Typ-Sport. Od czasów nowelizacji ustawy, polska branża została otwarta również dla firm zagranicznych, co przyczyniło się do znacznego przyśpieszenia i rozwoju całej branży. Na dzień dzisiejszy już 18 podmiotów zajmujących się zakładami bukmacherskimi otrzymało licencję wydaną przez Ministerstwo Finansów. Obecnie trudno sobie wyobrazić polski sport bez firm organizujących bukmacherkę, które wymiernie go dotują i sprawiają, że jest jeszcze bardziej konkurencyjny. W przyszłości możemy spodziewać się jeszcze większych kontraktów i pieniędzy przekazywanych przez ten sektor do sportu.

Dlaczego bukmacherzy kochają sport?

Bukmacherka i sport przenikają się od wieków. Bez sportu nie ma bukmacherki a w dzisiejszych czasach bez bukmacherki, rozwój sportu również byłby znacząco ograniczony. To właśnie z tego naturalnego powodu bukmacherka tak chętnie inwestuje w sport, zaczynając od sportów zespołowych, a kończąc na sportach indywidualnych i lekkiej atletyce. Również grupa odbiorcza koncertująca się wokół sportu jest targetem docelowym bukmacherów. Pokazuje to, że oba te biznesy perfekcyjnie się przenikają, a ich współpraca jest naturalną drogą rozwoju.

20220428football

Z punktu widzenia sportu ważne są pieniądze. Spółki bukmacherskie są bardzo hojnymi partnerami i w praktyce ciężko z nimi konkurować. To również ma olbrzymi wpływ na fakt, że sport tak chętnie łączy się z firmami bukmacherskimi. Więcej pieniędzy, to większe możliwości, lepsi zawodnicy w klubach, lepszy ekwipunek, bardziej rozbudowane zaplecze, bardziej profesjonalne kadra trenerskie i tak dalej. Pieniądze są ważne, a każdy bukmacher je posiada, trudno więc się dziwić, że tak wielki wpływ na rozwój sportu w naszym kraju mają właśnie podmioty zajmujące się bukmacherką.

Fortuna wspiera polski sport

Bukmacher działa w naszym kraju od 1996 roku, co sprawia, że jest to jedną z najdłużej działających firm tego typu w Polsce. Na samym początku firma działała pod nazwą Profesjonał dopiero później, bo w latach 2007/2008 firma przeszła re-branding i pojawiła się obecna nazwa. Aktualnie marka jest własnością czeskiej firmy Fortuna Entertainment Group a jej akcje dostępne są na warszawskiej giełdzie papierów wartościowych. Bukmacher od samego początku czynnie wspierał polski sport, aktualnie jest dumnym sponsorem polskiego związku narciarskiego. Ponadto firma jest również głównym sponsorem Legii Warszawa, a także Fortuna 1 Ligi. Oprócz tego firma inwestuje w wiele innych podmiotów ze świata sportu takich jak chociażby kluby piłkarskie Miedź Legnica czy Radomiak Radom. Od dłuższego czasu jest również główną firmą bukmacherską największej organizacji mieszanych sztuk walki w Europie – KSW. Od niedawna bukmacher współpracuje także z federacją freak fightową High League.

STS jako sponsor polskiego sportu

STS to jeden z najdłużej działających bukmacherów w Polsce, a także w polskim sporcie. Działa na rynku do 1997 roku a swoją przygodę w tym biznesie firma zaczynała wyłącznie od punktów stacjonarnych. STS oprócz zakładów, wspiera również polski sport zawodowy, a także amatorski. Firma dotuje wielu klubów sportowych, bukmacher został również Oficjalnym Sponsorem Reprezentacji Polski w piłce nożnej, z którą związany jest od 2014 roku kiedy to selekcjonerem kadry był Adam Nawałka, a drużyna narodowa zaczęła osiągać największe sukcesy ostatniej dekady. Oprócz tego bukmacher dotuje wiele klubów z Ekstraklasy na czele z Lechem Poznań i Jagiellonią Białystok. Sport amatorski również może liczyć na duże wsparcie tego bukmachera, głównie poprzez fundację „Sport Twoją Szansę”, która dotuje wiele inicjatyw amatorskiego sportu. Warto dodać, że firma bardzo mocno koncentruje się również na esporcie i dotuje różne imprezy z tym związane.

Betclic – sponsor piłki nożnej, siatkówki i walk MMA

Betclic to jedna z firm działających na polskim rynku o rozpoznawalności globalnej. Firma znana jest na naszym rynku z doskonałej oferty oraz hojnego wsparcia polskiego sportu. Spółka działała u nas już wcześniej, ale przez zaostrzone przepisy hazardowe zmuszona była opuścić nasz kraj. Po nowelizacji prawa Betclic powrócił do Polski w 2019 roku i otrzymał licencję wydaną przez Ministerstwo Finansów. Bukmacher jest dumnym sponsorem polskiej siatkówki, a także Piasta Gliwice. Firma bardzo mocno rozpycha się łokciami w sponsoringu wszelkich eventów związanych ze sportami walki czego efektem jest kooperacja między innymi federacji Fame MMA oraz GROMDA, której jednym ze współwłaścicieli jest znany dziennikarz sportowy Mateusz Borek.

Podsumowanie

Jak widzisz powiązanie sportu i bukmacherki jest bardzo głębokie i naturalne. Oba te biznesy przeplatają się na wielu poziomach, oba wspierają się dając wiele korzyści swoim użytkownikom, czyli nam wszystkim. Dzięki bukmacherce sport może się rozwijać, a my może obstawiać wydarzenia sportowe i wzbijać nasze emocje na wyżyny.