Już od starożytności zmagania sportowców przyciągały tłumy kibiców. Dlatego od zawsze potrzebne były wielkie stadiony. Największym stadionem starożytności był stadion w Olimpii, gdzie rozgrywano wiele konkurencji starożytnych igrzysk olimpijskich. Szacuje się, że ten stadion mieścił około 45,000 kibiców. Jest to imponujący wynik jak na tamte czasy, ale daleko mu do pojemności dzisiejszych największych stadionów. Czytając ten artykuł, dowiesz się, ile kibiców mieszczą obecnie największe stadiony i jak ma się do tego pojemność Polsat Plus Arena Gdańsk.

Zanim przedstawimy Wam dziesięć największych stadionów świata, warto przypomnieć, że pojemność naszego bursztynka to 41.620 miejsc. Do wielkich wydarzeń obiekt pewnie zbyt mały ale na nasze polskie realia, pomimo, że piękny, raczej zbyt duży. Czy zacznie się zapełniać częściej niż tylko przy meczach reprezentacji czy topowych meczach ligowych? Wszystko zapewne zależy od tego jak rozwinie się  (i czy w ogóle) poziom naszej rodzimej piłki, która nie ma co ukrywać jest głównie dla koneserów.

10. Lusail Iconic Stadium | 86,000

Stadion ten jest obecnie budowany w Katarze, zakończenie budowy jest planowane na grudzień 2021 roku. Powinien być więc zakończony rok przed finałem mistrzostw świata w piłce nożnej, który ma na nim zostać rozegrany 18 grudnia 2022 roku. Stadion będzie miał niemal okrągły kształt, a swoim wyglądem ma nawiązywać do tradycyjnej arabskiej łodzi żaglowej Dau. Będzie to typowo piłkarski stadion, jego dwupiętrowe trybuny będą ustawione tuż za liniami końcowymi boiska.

9. Bukit Jalil National Stadium | 87,411

Największy stadion Azji południowo-wschodniej znajduje się na południe od stolicy Malezji, czyli Kuala Lumpur. Jest to stadion wielozadaniowy. Powodem wybudowania tego obiektu były Igrzyska Wspólnoty Narodów, które w 1998 roku odbyły się Kuala Lumpur. Obecnie rozgrywane są na nim mecze piłkarskie, zawody lekkoatletyczne i inne wydarzenia sportowe. Odbywają się tam również największe koncerty muzyczne. Pełni on więc rolę stadionu narodowego Malezji.

8. Estadio Azteca | 87,523

Stadion Azteków został wybudowany na letnie igrzyska olimpijskie w 1968 roku. Jest to największy stadion w Meksyku i jeden z najbardziej ikonicznych stadionów na świecie. Jako pierwszy dwukrotnie gościł finały mistrzostw świata. To właśnie na tym stadionie Diego Maradona strzelił gola tzw. Ręką Boga. Stadion był czterokrotnie przebudowywany, obecnie jest on w stanie pomieści niecałe 90 tys. kibiców, ale wcześniej jego pojemność wynosiła nawet 130 tys. kibiców i był największym stadionem świata.

7. Wembley Stadium | 90,000

Jest to narodowy stadion Anglii, znajduje się on w Londynie w dzielnicy o tej samej nazwie. Stadion w tym miejscu znajduje się już od 1923 roku. Do 2003 roku stał tam stary stadion Wembley, wtedy władze podjęły decyzje o zburzeniu starego obiektu i wybudowanie na jego miejscu nowego Wembley. Stadion, który możemy oglądać w obecnej formie, został oddany do użytku w 2007 roku. Jest to jeden z najnowocześniejszych obiektów tego typu, posiada rozsuwany dach, a w słoneczny dzień część dachu może zostać pochylona tak, aby na murawie nie pojawiały się przeszkadzające w oglądaniu cienie. Koszt budowy tego stadionu wyniósł aż 757 milionów funtów.

6. Rose Bowl | 92,800

Ten położony w USA w Pasadenie stadion jest jednym z najstarszych, wciąż działających obiektów tego typu na świecie. Został on bowiem oddany do użytku 1 stycznia 1923 roku. Obecnie jest on już uznawany za zabytek, ale cały czas rozgrywane są na nim mecze, najczęściej jest to futbol amerykański.

5. FNB Stadium | 94,736

To największy stadion czarnego kontynentu. Mieści się on w Johannesburgu w RPA. Odbył się tam finałowy mecz mistrzostw świata w 2010 roku. Był on również głównym miejscem uroczystości żałobnych po śmierci Nelsona Mandeli.

4. Camp Nou | 99,354

Największy stadion w Europie jest siedzibą klubu FC Barcelona. Decyzje o budowie nowego stadionu podjęto w 1954 roku. Stary stadion Barcelony był zwyczajnie za mały. Budowa stadionu trwała do 1957 roku i kosztowała klubu 288 milionów peset. Stadion ten jest prawdziwą legendą, od dawana jest jedną z atrakcji turystycznych i co roku odwiedza go około 2 miliony turystów. Na miejscu można zwiedzić muzeum klubu, kupić oryginalne pamiątki oraz zwiedzić sam stadion.

3. MCG (Melbourne Cricket Ground) | 100,024

To stolica australijskiego sportu i zdecydowanie najstarszy stadion w tym zestawieniu. Obiekt został otwarty w 1854 roku i w trakcie swojej 167-letniej historii był wielokrotnie przebudowywany. Gościł on letnie igrzyska olimpijskie w 1956 roku, ale jego podstawowym celem są mecze, tak kochanego w Australii krykieta.

2. Michigan Stadium | 107,601

To największy stadion Stanów Zjednoczonych. Stadion mieści się w Michigan, a swoje mecze rozgrywa na nim miejscowa drużyna futbolu amerykańskiego Michigan Wolverines. Na tym stadionie padł rekord frekwencji na meczu hokeja. Dzięki specjalnie przygotowanemu lodowisku mecz pomiędzy Michigan Wolverines, a Michigan State Spartans oglądało 113 411 widzów.

1. Rungrado 1st of May Stadium | 114,000

Jest to największy pod względem liczby krzesełek stadion na świecie. Jego pojemność to aż 114,000 osób, chociaż pierwotny plan zakładał 150,000 miejsc siedzących. Podjęto jednak decyzje o zamienieniu drewnianych ławek na standardowe krzesełka. Stadion został otwarty w dniu święta pracy 1 Maja 1989 roku i mieści się niedaleko od stolicy komunistycznej Korei Północnej, czyli Pjongjangu. Swoje mecze rozgrywa na nim reprezentacja Korei Północnej w piłce nożnej, ale głównym celem wybudowania tego stadionu, było stworzenie miejsca, gdzie będą mogły odbywać się parady na cześć przywódcy.

Podsumowanie

Na świecie mamy więc na ten moment 3 stadiony mieszczące powyżej 100 tysięcy kibiców. Są one w stanie pomieścić całą populację takich miast jak Grudziądz, Kalisz, czy Legnica. Obserwowanie zmagań sportowców w tak ogromnym tłumie musi być niezwykle emocjonujące. Jeśli nie masz obecnie możliwości odwiedzenia, któregoś ze stadionów z tej listy, możesz poczuć emocje, grając na prawdziwe pieniądze w Vulkanvegas online kasyno, dzięki niemu być może zdobędziesz pieniądze na wymarzony wyjazd.