Zagłębie Lubin-Lechia Gdańsk 1:2

W trzecim sobotnim meczu 12. kolejki Lotto Ekstraklasy Lechia Gdańsk wygrała na wyjeździe z Zagłębiem Lubin 2-1 (2-0) i awansowała na pierwsze miejsce w tabeli. Bramki dla gdańszczan zdobyli Rafał Janicki na początku spotkania i Grzegorz Kuświk. Gospodarze odpowiedzieli trafieniem Martina Nešpora.

Szybko, bo już w 5. minucie, prowadzenie objęła Lechia. Rafał Wolski dośrodkował z rzutu rożnego, a gola głową strzelił Rafał Janicki. Sześć minut później bramkę mógł zdobyć Wolski. Pomocnik gdańszczan nie był atakowany przez żadnego z przeciwników i zdecydował się na uderzenie z dalszej odległości, lecz na jego nieszczęście piłka odbiła się jedynie od poprzeczki. W 23. minucie zespołową akcję Zagłębia niecelnym strzałem zakończył Łukasz Piątek. W 27. minucie próbę pokonania golkipera gości podjął Michal Papadopulos. Futbolówka odbiła się jeszcze od nogi Simeona Sławczewa, ale nie zaskoczyło to Vanji Milinkovicia-Savicia. Cztery minuty później Lechia rozegrała ładną akcję, po której prowadziła już dwoma golami. Sławczew podał do Sławomira Peszki, skrzydłowy gości zagrał bez przyjęcia do Grzegorza Kuświka, a ten pewnym uderzeniem nie dał szans Martinowi Polačkowi.

W 36. minucie Lechia była bliska zdobycia kolejnej bramki. Wolski zacentrował z rzutu wolnego, a strzał głową oddał Miloš Krasić, ale dobrą interwencją wykazał się Polaček. W 39. minucie gola mógł strzelić Adrian Rakowski, jednak piłka po jego uderzeniu poleciała nad poprzeczką. Kilka chwil później Piątek minął Janickiego i znalazł się w sytuacji sam na sam z Milinkoviciem-Saviciem, ale nie zdołał pokonać golkipera gości. W odpowiedzi gdańszczanie wyprowadzili kontratak. Kuświk podał do Peszki i wydawało się, że skrzydłowy Lechii strzeli gola, lecz w ostatniej chwili lecącą do bramki futbolówkę wybił głową Jarosław Jach.

W 49. minucie gola strzeliło Zagłębie. Jakub Tosik dośrodkował w szesnastkę, a strzał głową oddał Papadopulos. Milinković-Savić odbił piłkę przed siebie, a z bliska do bramki skierował ją Martin Nešpor. W 58. minucie Tosik zagrał do Nešpora, a czeski napastnik bez przyjęcia uderzył niecelnie. Dwie minuty później Zagłębie miało kolejną szansę na doprowadzenie do remisu. Krzysztof Janus podał spod linii końcowej boiska do Piątka, a ten strzelił groźnie, ale futbolówka poleciała nad poprzeczką. W 77. minucie bardzo mocno z dalszej odległości kopnął Jarosław Kubicki, lecz była to próba niecelna. Dziesięć minut później równie mocno z rzutu wolnego uderzył Krasić, ale jemu także nie udało się trafić w bramkę. W 90. minucie Milinković-Savić pewnie złapał piłkę po strzale Adama Buksy sprzed pola karnego. W doliczonym czasie gry szansę miał jeszcze Marco Paixão, ale Polaček obronił jego uderzenie.

15 października 2016, 20:30 - Lubin ( Stadion Zagłębia )
Zagłębie Lubin 1-2 Lechia Gdańsk