"C'est la revolution", w tłumaczeniu na język polski "to jest rewolucja". To zdanie idealnie pasuje do krajobrazu Lechii Gdańsk po spadku z Ekstraklasy, bowiem z klubu łącznie odeszło aż 21 piłkarzy. Ostatnim z nich był Louis Poznański, z którym 1 września rozwiązano kontrakt za porozumieniem stron.

Louis Poznański był ostatnim piłkarzem Lechii, który opuścił gdański klub. Łącznie z Lechii odeszło aż 21 piłkarzy.

Początek rewolucji transferowej klubu datuje się na 6 maja 2023 roku. Tego dnia na Polsat Plus Arenie Lechia Gdańsk przegrała 1:3 z Zagłębiem Lubin i na trzy kolejki przed zakończeniem sezonu 2022/23 pożegnała się z Ekstraklasą. Po tak słabym sezonie powinno się spodziewać masowych odejść zawodników, jednak w pewnym momencie sytuacja kadrowa zrobiła się dramatyczna. Do tego stopnia, że przez brak określonej liczby zawodników w składzie trzeba było odwołać sparing z Olimpią Elbląg.

Przechodząc już do transferów z klubu, to można stwierdzić, że pierwszym odchodzącym zawodnikiem był wychowanek Biało-Zielonych Jakub Kałuziński, który od wiosny tego roku mógł odejść za darmo i było jasne, że jego kontrakt wygasający w czerwcu 2023 roku nie zostanie przedłużony. Ostatecznie 21-latek po długim poszukiwaniu klubu trafił do tureckiego Antalyasporu i wystąpił w trzech meczach Super Lig. Pewne było także zakończenie kariery przez Flavio Paixao. Portugalczyk w swoim ostatnim meczu w barwach Lechii zagrał całą pierwszą połowę z Legią Warszawa (1:0) i został pięknie pożegnany przez zawodników i kibiców.

Zaraz po zakończeniu wspomnianego spotkania z Legią Rafał Pietrzak powiedział dziennikarzom, że po sezonie opuści klub. 31-latek także po długim szukaniu nowego pracodawcy trafił do Wieczystej Kraków. Kolejnymi piłkarzami, którzy opuścili w maju klub byli Henrik Castegren (IK Sirius) oraz Łukasz Zwoliński. Drugi z nich odszedł do Rakowa Częstochowa i całkiem dobrze radzi sobie w nowej drużynie. 30 sierpnia tego roku były napastnik Biało-Zielonych zdobył bramkę na 1:1 dla Rakowa w meczu z FC Kopenhaga w ramach IV rundy eliminacji do Ligi Mistrzów. Niestety to trafienie niewiele dało, ponieważ Raków nie zakwalifikował się do Ligi Mistrzów. Po ostatnim meczu sezonu z Piastem Gliwice, który przy stanie 1:0 dla Lechii zakończył się walkowerem odszedł David Badia wraz ze swoim sztabem.

LGD ŚLĄ 6

Następny miesiąc, a mianowicie czerwiec pod względem transferów rozpoczął się spokojnie. Dopiero w połowie czerwca miało miejsce odejście z klubu. 16 czerwca do beniaminka drugiej ligi austriackiej DSV Leoben przeszedł Kevin Friesenbichler. Co ciekawe tego samego dnia do Lechii przyszedł Miłosz Kałahur z Resovii. W końcówce czerwca kontrakty wygasły wielu piłkarzom Lechii, tym co już mieli nowy, jak i tym, co byli w trakcie poszukiwania z drużyny odeszli Michał Buchalik, przechodząc do Ruchu Chorzów oraz Kristers Tobers. Łotysz ku zaskoczeniu niektórych kibiców zasilił szeregi Grasshoppers Zurych. Natomiast nadal bez klubu są Ilkay Durmus i Marco Terrazzino, a Joel Abu Hanna wrócił do Legii Warszawa, z której był wypożyczony i odszedł definitywnie do Maccabi Netanyia.

Na początku lipca pojawiły się pogłoski, że Maciej Gajos zagra w Persiji Dżakarcie, a Michał Nalepa w Zagłębiu Lubin. Obie te pogłoski się potwierdziły i tym samym zamieniły się one w transfery definitywne. Kolejnymi transferami były odejścia Jakuba Bartkowskiego oraz Jarosława Kubickiego do ekstraklasowych klubów odpowiednio Warty Poznań i Jagiellonii Białystok czy Omrana Haydar'ego do gruzińskiego Torpedo Kutaisi. Po tych ruchach sytuacja kadrowa klubu naprawdę stała się fatalna. Odwołany został sparing z Olimpią Elbląg, a wcześniej przez kłopoty finansowe klubowi nie udało się pojechać do Gniewina. Po oficjalnym przejęciu Lechii przez spółkę MADA Global sytuacja kadrowa się ustabilizowała i z czasem zaczęto łatać dziury w kadrze. 26 lipca klub opuścił Mario Maloca i wrócił do swojego kraju. Jego nowym klubem została HNK Gorica. Natomiast pięć dni później z klubem pożegnał się Joeri de Kamps i został klubowym kolegą Henrika Castegrena w szwedzkim IK Sirius.

Po nerwowych miesiącach nadeszła chwila spokoju w sierpniu. Rozpoczęcie rozgrywek Fortuna I liga, pozyskiwanie nowych piłkarzy i przede wszystkim budowa zespołu. Pierwszym odejściem w tym miesiącu miało miejsce 12 sierpnia. W tym dniu Bassekou Diabate odszedł do zeszłorocznego spadkowicza z norweskiej ekstraklasy FK Jerv. W końcówce sierpnia odszedł Mateusz Rzeźnik z powodu kłopotów wychowawczych. Nowym klubem młodego zawodnika została Lechia Zielona Góra. W końcówce miesiąca do Piasta Gliwice odszedł Miłosz Szczepański za 90 tys. Euro. Szymon Grabowski w inauguracyjnym spotkaniu z Chrobrym Głogów mianował go kapitanem, jednak 25-latek miał wyższe ambicje w postaci gry w Ekstraklasie.

Odeszli z Lechii:

 • Jakub Kałuziński (Antalyaspor)
 • Flavio Paixao (koniec kariery)
 • Łukasz Zwoliński (Raków Częstochowa)
 • Kevin Friesenbichler (DSV Leoben)
 • Henrik Castegren (IK Sirius)
 • Michał Buchalik (Ruch Chorzów)
 • Kristers Tobers (Grasshoppers Zurych)
 • Ilkay Durmus (szuka klubu)
 • Marco Terrazzino (szuka klubu)
 • Joel Abu Hanna (powrót do Legii po wypożyczeniu, potem Maccabi Netanya)
 • Jarosław Kubicki (Jagiellonia Białystok)
 • Maciej Gajos (Persija Dżakarta)
 • Michał Nalepa (Zagłębie Lubin)
 • Jakub Bartkowski (Warta Poznań)
 • Omran Haydary (Torpedo Kutaisi)
 • Mario Maloca (HNK Gorica)
 • Joeri de Kamps (IK Sirius)
 • Bassekou Diabate (FK Jerv)
 • Mateusz Rzeźnik (Lechia Zielona Góra)
 • Miłosz Szczepański (Piast Gliwice, 50 tys. Euro)
 • Louis Poznanski (szuka klubu)

źródło: własne

 

źródło:  własne