Zapraszamy dzisiaj w podróż w czasie do sezonu 1964/65. W wasze ręce oddajemy porządnie opracowany zestaw ponad 200 materiałów prasowych z tego sezonu. Relacje, tabele, zapowiedzi, wywiady. Wszystko o pierwszej i drugiej drużynie. Mecze ligowe, pucharowe i towarzyskie. Mamy nadzieję, że zachęci to Was do poszerzenia swojej wiedzy o występach Biało-Zielonych blisko 60 lat temu.
Przypomnijmy, że do tej pory lata 60-te mieliśmy na naszej stronie bardzo skromnie udokumentowane. Od kilku lat sukcesywnie, sezon po sezonie, powiększamy zbiór materiałów prasowych, docierając do kolejnych źródeł. Dlatego też bardzo dużo czasu poświęcamy na przeszukiwanie bibliotek i archiwów prasowych w całym kraju, by jak najdokładniej udokumentować występy Biało-Zielonych. Jak widać w poniższym odnośniku, do tego zadania podchodzimy bardzo solidnie, dzięki czemu macie możliwość zapoznania się z relacjami i ciekawostkami z wielu różnych źródeł, a my możemy stale poprawiać i uzupełniać dane dotyczące występów biało-zielonych w poszczególnych sezonach.
Lechia Gdańsk do sezonu ligowego 1964/65 przystępowała bez wzmocnień. W zespole grała mieszanka rutyniarzy z pierwszoligową przeszłością z młodzieżą własnego chowu. Kierowanie zespołem pozostawiono Władysławowi Lemiszce. Biało-zieloni nie należeli w tym sezonie do drugoligowych potentatów, co dla sympatyków Lechii było niewątpliwym zawodem. Grono kibiców, którzy wierzyli w szybki powrót Lechii do I ligi, było niemałe.
Mimo inauguracyjnej porażki 1-3 w Krakowie z Cracovią, Lechia szybko odrobiła straty i przez całą I rundę plasowała się w górnej połówce tabeli. Drużyna grała bardzo nieskutecznie, nie strzelając nawet rzutów karnych. Dwukrotnie taką szansę zaprzepaścił Adamczyk: w 2 kolejce przeciwko GKS Katowice (a było to w 90’ przy stanie 0-0 !!!) oraz w 9 kolejce w meczu przeciw Victorii Jaworzno (mecz zakończył się 0-0).
W IV kolejce, 2 września 1964, rozegrano pierwsze „wielkie” derby Trójmiasta – Arka-Lechia. Wygrała Lechia 2-1.
Siódme miejsce na półmetku rozgrywek uznano w Klubie za osiągnięcie niewystarczające i podziękowano trenerowi Lemiszce. „Trenerski stołek” objął w przerwie między rundami Jerzy Wrzos.
Wyniki drużyny nie były jednak zachwycające. Grała kiepsko i była w tabeli coraz niżej (11 miejsce po szóstej kolejce rewanżów). Uległa m.in. Arce 0-1,w rewanżowym, derbowym pojedynku, rozegranym w Gdyni 11 kwietnia 1965. Nastąpiło jednak przełamanie kryzysu. Poczynając od 2 maja 1965 (7 kolejka), zespół nie przegrał pięciu kolejnych spotkań (wygrywając m.in. z liderem Wisłą Kraków 2-0).
Końcówka rozgrywek spokojna, najlepsi uciekli za daleko, aby ich dogonić, najsłabsi nie stanowili już zagrożenia. W tabeli końcowej - siódme miejsce.
Poniżej w odnośniku prezentujemy komplet wyników wraz z raportami meczowymi z całego sezonu ligowego 1964/65. Biało-Zieloni zanotowali 10 zwycięstw, 11 remisów i 9 porażek.
W meczach ligowych wystąpiło 25 piłkarzy. Najwięcej - 29 występów zanotowali Roman Korynt i Jerzy Szróbka. Po 28 spotkań rozegrali Edmund Wierzyński i Zbigniew Żemojtel.
W całym sezonie Lechia zdobyła 32 bramki. Najskuteczniejszy był Jerzy Apolewicz, który strzelił 7 bramek. Po 4 trafienia na koncie mieli Roman Korynt, Jerzy Sionek i Bogdan Adamczyk.
Obecnie (maj 2022) z tamtego składu, żyje już tylko 12 piłkarzy w tym prawdopodobnie Janusz Jakuszewski, do którego nie udało nam się jeszcze dotrzeć (może ktoś z Was pomoże).
Lechia Gdańsk jako drugoligowiec rozpoczynała rywalizację w rozgrywkach Pucharu Polski od 1/32 finału. Niestety z uwagi na ilość meczów na tym poziomie, prasa sportowa podawała tylko suche wyniki większości spotkań. Lechia swój mecz rozegrała 14 października 1964 roku w Poznaniu z Lechem. Póki co nie mamy zbyt wiele danych z tego meczu. Nasza prasa lokalna się nie postarała, a do poznańskiej jeszcze nie dotarliśmy. Może ktoś z Was ma więcej danych niż my. Przede wszystkim brakuje nam składu Lechii.
Zapraszamy do lektury wszystkich materiałów prasowych z sezonu 1964/65 i jednocześnie zachęcamy do dzielenia się uwagami, uzupełnieniami i wiedzą z naszą redakcją. Zdajemy sobie sprawę, że nie posiadamy kompletu danych na temat występów Lechii Gdańsk, dlatego też stale poszukujemy osób, które pomogą poprawiać błędy oraz uzupełnić braki w naszych materiałach.
źródło: własne / "Piłkarskie Dzieje Wybrzeża" P. Chomicki