Zapraszamy Was dzisiaj w podróż w czasie do sezonu 1963/64. W wasze ręce oddajemy porządnie opracowany zestaw ponad 200 materiałów prasowych z tego sezonu. Relacje, tabele, zapowiedzi, wywiady. Wszystko o pierwszej i drugiej drużynie. Mecze ligowe, pucharowe i towarzyskie. Mamy nadzieję, że zachęci to Was do poszerzenia swojej wiedzy o występach Biało-Zielonych blisko 60 lat temu.

Przypomnijmy, że do tej pory lata 60-te mieliśmy na naszej stronie bardzo skromnie udokumentowane. Od kilku lat sukcesywnie, sezon po sezonie, powiększamy zbiór materiałów prasowych, docierając do kolejnych źródeł. Dlatego też bardzo dużo czasu poświęcamy na przeszukiwanie bibliotek i archiwów prasowych w całym kraju, by jak najdokładniej udokumentować występy Biało-Zielonych. Jak widać w poniższym odnośniku, do tego zadania podchodzimy bardzo solidnie, dzięki czemu macie możliwość zapoznania się z relacjami i ciekawostkami z wielu różnych źródeł, a my możemy stale poprawiać i uzupełniać dane dotyczące występów biało-zielonych w poszczególnych sezonach.

Trójmiasto o I lidze mogło już tylko marzyć. Wizytówka wybrzeżowego futbolu, Lechia Gdańsk, po nieudanym poprzednim sezonie, musiała walczyć na zapleczu najlepszych drużyn krajowych. Sezon 1962/63, fatalny dla drużyn z Wybrzeża (spadek z II ligi Bałtyku i Polonii a Lechii z I ligi), spowodował, że Lechia była jedynym zespołem tego regionu w rozgrywkach centralnych.

1963.08.08.Mecz wspomnień na stadionie Lechii
1963.08.08.Mecz wspomnień na stadionie Lechii

Kibice przełknęli „gorzką pigułkę” i oczekiwali na zdecydowany marsz gdańskiego „spadkowicza” z powrotem, ku I lidze. Trzeba przyznać, iż były powody do optymizmu. Po spadku z I ligi drużyna nie „rozsypała się”. Pozostali wszyscy doświadczeni i ograni w I lidze zawodnicy – Sztuka w bramce, Korynt, w towarzystwie znacznie młodszych ale już z pierwszoligowym doświadczeniem, Żemojtela, Oprządka, Szróbki, tworzyli nadal linie obronne, także pomoc i napad to byli pierwszoligowcy – Kazimierz Frąckiewicz, Nowicki, Charczuk, Apolewicz, Wieczorkowski, Adamczyk. Była więc Lechia jednym z faworytów rozgrywek. Na dokładkę zaangażowano cenionego szkoleniowca, znanego na Wybrzeżu, Henryka Serafina.

1963.07.05.Piłkarze Lechii mają "nowego" trenera

Okazało się jednak, iż poprzedni sezon nie wyczerpał puli rozczarowań sympatyków Lechii Gdańsk. Już inauguracyjny mecz był wielkim zawodem. 18 sierpnia 1963 Lechia przegrała we Wrzeszczu ze Śląskiem Wrocław 0-2. Był to prawdziwy zimny prysznic. Czas pokazał, że były pierwszoligowiec z Gdańska nie błyszczy także w II lidze. Wszystkie wyjazdy w I rundzie rozgrywek Lechia przegrała!

1963.08.29.Cracovia-Lechia 5:2
1963.08.29.Cracovia-Lechia 5:2

Ponieważ nie wszystko udawało się wygrywać na swoim stadionie, drużyna uplasowała się w dolnej połówce tabeli, zajmując okresowo nawet miejsca zagrożone spadkiem! Widać było już po pierwszych kolejkach, że drugoligowe laury, w tym sezonie, Lechii się nie dostaną. Przed zimową przerwą 11 miejsce z 13 punktami.

1963.11.25.Tabela II ligi
1963.11.25.Tabela II ligi

Tak słabe wyniki spowodowały oczywiście zmianę szkoleniowca. W miejsce H.Serafina, od lutego 1964, zespół prowadził Władysław Lemiszko. Nie tylko trener był nowy przed II rundą. Do drużyny powrócił, po kilkuletnim pobycie w Australii, świetny bramkarz Henryk Gronowski, zaangażowano także napastnika – Edwarda Typka z Polonii Gdańsk.

1964.02.28.H.Gronowski znów w bramce Lechii
1964.02.28.H.Gronowski znów w bramce Lechii

Początkowo nie było widać zmian w grze drużyny. Boiska przeciwników były „zaczarowane” i nawet ostatni w tabeli Wawel Kraków potrafił się uporać z Lechią na własnym stadionie, a ponieważ nadal nie zawsze Lechia zdobywała komplet punktów we Wrzeszczu, strefa spadkowa była cały czas bardzo blisko.

1964.04.13.Mecz zmarnowanych pozycji
1964.04.13.Mecz zmarnowanych pozycji

Gdy wydawało się, że zaczyna być bardzo źle – zespół przegrał u siebie z GKS-em Katowice 0-3, przyszło przebudzenie i dwa wyjazdowe zwycięstwa, nad Garbarnią w Krakowie (2-0) i Stalą w Mielcu (3-0). Pozwoliło to spokojnie dotrwać do końca rozgrywek, które Lechia zakończyła na odległym 10 miejscu, zdobywając 29 punktów.

1964.05.29.Mielecki kwadrans
1964.05.29.Mielecki kwadrans

Poniżej w odnośniku prezentujemy komplet wyników wraz z raportami meczowymi z całego sezonu ligowego 1963/64. Biało-Zieloni zanotowali 13 zwycięstw, 3 remisy i 14 porażek.

W meczach ligowych wystąpiło 23 piłkarzy. Komplet 30 występów zaliczył tylko Edmund Wierzyński. Po 28 spotkań rozegrali Jerzy Szróbka i Bogdan Adamczyk.

W tym sezonie Lechia zdobyła 36 bramek. Najskuteczniejszy był Bogdan Adamczyk, który strzelił aż 12 bramek (czyli 1/3).

Obecnie (kwiecień 2022) z tamtego składu, żyje już tylko 9 piłkarzy.

Zapraszamy do lektury wszystkich materiałów prasowych z sezonu 1963/64 i jednocześnie zachęcamy do dzielenia się uwagami, uzupełnieniami i wiedzą z naszą redakcją. Zdajemy sobie sprawę, że nie posiadamy pełnej wiedzy na temat występów Lechii Gdańsk, dlatego też stale poszukujemy osób, które pomogą poprawić błędy oraz uzupełnić braki w naszych materiałach.

źródło: własne / "Piłkarskie Dzieje Wybrzeża" P. Chomicki

O AUTORZE
DarioB
Author: DarioB
Badacz Historii Lechii
Z portalem Lechia.net związany od 2003 roku. Wcześniej głównie foto, obecnie archiwa oraz badanie historii Lechii Gdańsk.
Ostatnio napisane przez autora