Zapraszamy do lektury mocno rozbudowanego archiwum prasowego z sezonu 1962. Dzięki naszej mozolnej pracy badawczej oraz dzięki temu, że udało się dotrzeć do wielu tytułów prasowych, możemy zaprezentować Wam ponad 200 nowych materiałów prasowych z tego przełomowego sezonu.
Przypomnijmy, że do tej pory lata 60-te mieliśmy na naszej stronie bardzo skromnie udokumentowane. Od kilku lat sukcesywnie, sezon po sezonie, powiększamy zbiór materiałów prasowych, docierając do kolejnych źródeł. Dlatego też bardzo dużo czasu poświęcamy na przeszukiwanie bibliotek i archiwów prasowych w całym kraju, w poszukiwaniu materiałów dotyczących występów Biało-Zielonych. Jak widać w poniższym odnośniku, do tego zadania podchodzimy bardzo solidnie, dzięki czemu macie możliwość zapoznania się z relacjami i ciekawostkami z wielu różnych źródeł, a my możemy stale poprawiać i uzupełniać dane dotyczące występów biało-zielonych w poszczególnych sezonach.
Był to sezon, w którym polskie piłkarstwo przechodziło na system jesień-wiosna. Rozgrywki trwały więc krótko, tak aby umożliwić jesienią 1962 roku start następnej edycji mistrzostw. I i II liga zostały w związku z tym, podzielone na grupy.
W Lechii zmieniono trenera. Nie przedłużono kontraktu z Lajosem Szollárem, zastąpił go Edward Drabiński.
Jakie zmiany w składzie? Przede wszystkim, zrezygnowano z usług niepewnego Uścinowicza i sprowadzono nowego bramkarza – Mieczysława Sztukę z Cracovii, pozostałe wzmocnienia to ... wychowankowie. Straty były poważniejsze. Odeszli do Arki Jarząbek, Bieńkowski oraz Zygmunt Gadecki. Lechia bardzo niechętnie pozbyła się tych zawodników i jeszcze na początku sezonu trwały targi między trójmiejskimi klubami.
Sezon rozpoczęto 4 marca 1962 roku Pucharem Polski. Grała tylko Lechia i jej wyjazdowa porażka z A-klasowymi Karkonoszami Jelenia Góra nie była dobrą zapowiedzią nadchodzących zmagań ligowych.
Początek okazał się jednak całkiem niezły. 2-1 z Wisłą na inaugurację ligi 11 marca, 1-1 w Mielcu z zawsze dla Lechii niewygodną Stalą, tydzień później i rekordowe 5-0 u siebie ze szczecińską Arkonią, 25 marca, wywindowało Lechię na ... pierwsze miejsce w tabeli.
Następna kolejka przyniosła weryfikację pozycji gdańszczan. Wyjazd do Opola zakończył się katastrofą. Odra wygrała z Lechią 6-0. Była to jedyna porażka gdańszczan w I rundzie, co oznaczało wynik lepszy niż się spodziewano.
II runda była znacznie gorsza – tylko jedno zwycięstwo (1-0 z Odrą Opole), ale bez trudu i dramatów obroniona pozycja w I lidze. Na koniec nierozstrzygnięta potyczka z ŁKS-em o 9 miejsce w lidze.
Jeżeli chodzi o występy naszych zawodnikach w drużynach narodowych, to niestety nie ma się czym chwalić. Na zgrupowania reprezentacji juniorów przyjeżdżali Robert Kunikowski oraz w drugim półroczu Marian Maksymiuk i Ewald Nowakowski.
Poniżej w odnośniku prezentujemy komplet wyników wraz z raportami meczowymi z całego sezonu ligowego 1962. Biało-Zieloni zanotowali 5 zwycięstw, 3 remisy i 6 porażek.
W meczach ligowych wystąpiło 15 piłkarzy. Komplet 14 występów zanotowała rekordowa liczba aż 7 zawodników.
W tym krótkim sezonie Lechia zdobyła 14 bramek. Najskuteczniejsi byli Bogdan Adamczyk i Janusz Charczuk po 5 trafień.
Obecnie (grudzień 2021) z tamtego składu, żyje już tylko 6 piłkarzy.
Zapraszamy do lektury wszystkich materiałów prasowych z roku 1962 i jednocześnie zachęcamy do dzielenia się uwagami, uzupełnieniami i wiedzą z naszą redakcją. Zdajemy sobie sprawę, że nie posiadamy pełnej wiedzy na temat występów Lechii Gdańsk, dlatego też stale poszukujemy osób, które pomogą poprawić błędy oraz uzupełnić braki w naszych materiałach.
źródło: własne / "Piłkarskie Dzieje Wybrzeża" P. Chomicki