6 października 1985 roku na stadionie Lechii Gdańsk, podczas meczu z Ruchem Chorzów, na płocie odgradzającym trybuny od boiska zawisł dziesięciometrowy transparent z napisem '13 X bojkot! Solidarność'. Akcja wpisywała się w działania opozycji bojkotujące wybory do Sejmu PRL.

Zawieszenie transparentu stało się pretekstem do ponad dziesięciominutowego skandowania przez kibiców haseł solidarnościowych i okrzyków m.in. „Na wybory nie pójdziemy!”, „Solidarność!”.

Gdy zomowcy likwidowali transparent, publiczność przywitała ich głośnymi okrzykami: „Gestapo!”, „Złodzieje!”, a organizatorzy przedsięwzięcia oddalili się od stadionu przy użyciu świecy dymnej.

Pomysłodawcą wspomnianej akcji był absolwent III LO, Jacek Kurski (prowadzący w liceum działalność niezależną m.in. jako redaktor Biuletynu Informacyjnego Topolówka), zaś w jej przygotowaniu i przeprowadzeniu brali udział przedstawiciele różnych środowisk młodzieżowych prowadzących działalność niezależną m.in. Wojciech Jankowski, Piotr Dowżenko, Mariusz Wilczyński, Monika Mucek, Klaudia Moszczyńska, Jacek Pedrycz, Krzysztof Biskupski i inni.

Dr Jan Hlebowicz z Oddziału IPN w Gdańsku rozmawiał z ks. dr. Jarkiem Wąsowiczem i Robert Kwiatkiem na temat działalności niezależnej gdańskiej młodzieży w latach 80. Także o proteście na meczu Lechii Gdańsk z Ruchem Chorzów z 6 października 1985 r. No i wiele innych tematów…

Pobierz poniżej publikację zapowiadana w dyskusji online „Gdańska młodzież przeciwko komunie 1980-1989. Wokół protestu na meczu Lechii Gdańsk z Ruchem Chorzów” z udziałem autora broszury ks. dr. Jarosława Wąsowicza i Roberta Kwiatka.

O AUTORZE
DarioB
Author: DarioB
Badacz Historii Lechii
Z portalem Lechia.net związany od 2003 roku. Wcześniej głównie foto, obecnie archiwa oraz badanie historii Lechii Gdańsk.
Ostatnio napisane przez autora