W poniedziałek o godzinie 18 piłkarze Lechii Gdańsk zmierzą się z Resovią i będzie to ich dziewiąte starcie w historii. Jak wyglądały poprzednie starcia pomiędzy obiema drużynami.

Lechia Gdańsk dotychczas mierzyła się z Resovią 8 razy, z czego wygrała zaledwie 3 mecze, aż 4 spotkania zakończyły się zwycięstwami rzeszowian i raz doszło do remisu.

1988.08.14.resovia rzeszow lechia 2 0

1989.03.25.lechia resovia rzeszow 3 1

Po raz pierwszy oba zespoły spotkały się ze sobą 13 sierpnia 1988 roku, kiedy Lechia Gdańsk spadła po czterech latach gry w najwyższej klasie rozgrywkowej do ówczesnej II ligi (gr. Wschodnia). Biało-Zieloni prowadzeni przez Stanisława Stachurę ulegli w Rzeszowie 0:2. Natomiast rewanż w Gdańsku wygrali gospodarze 3:1 po trafieniach Tomasza Untona, Macieja Kamińskiego oraz Jarosława Nowickiego, a jedyną bramkę dla gości zdobył Jerzy Podbrożny.

1990.09.16.lechia resovia 4 0

W następnym sezonie Lechia także przegrała na wyjeździe 0:2, z kolei u siebie zremisowała bezbramkowo. W sezonie 1990/91 Lechia Gdańsk na stadionie przy Traugutta 29 rozgromiła Resovię aż 4:0, a na listę strzelców wpisali się Grzegorz Pawłuszek, Tomasz Unton oraz Markowie: Ługowski i Ziółkowski. W rewanżowym spotkaniu podopieczni Bogusława Kaczmarka przegrali 1:2, chociaż to oni objęli prowadzenie po golu Karola Sobczaka. Po tym sezonie ówczesna II liga została ponownie podzielona na grupę wschodnią i zachodnią, przez co zespoły się spotkały dopiero po ponad 17 latach.

7 listopada 2018 roku Lechia Gdańsk podejmowała Resovię, której trenerem był Szymon Grabowski w ramach II rundy Pucharu Polski. Biało-Zieloni po początkowych kłopotach zwyciężyli 3:1, a gole strzelali Steven Vitoria, Artur Sobiech i Lukas Haraslin. Lechia Gdańsk triumfowała w tych rozgrywkach.

Niespełna 5 lat później, a mianowicie 20 sierpnia 2023 roku Lechia Gdańsk ponownie spotkała się z rzeszowianami. W meczu 5. kolejki Fortuna I Ligi Biało-Zieloni przegrali na wyjeździe 0:2. - W Rzeszowie daliśmy ciała na całej linii. Musimy to naprawić względem samych siebie. (…) - wspomniał o tym spotkaniu na konferencji przedmeczowej Szymon Grabowski.

Jego podopieczni będą mieli okazję naprawienia sytuacji w poniedziałek o godzinie 18.

źródło: własne