Jak wygląda piłka nożna z perspektywy V ligi? I czy prawdziwy pasjonat potrafi znieść wszystko? 17 listopada w Teatrze Miniatura premiera monodramu 'Pan Trener' na podstawie scenariusza Szymona Jachimka. W roli trenera Rafała Wąsika wystąpi Wojciech Tremiszewski, znany trójmiejski aktor, kabarecista i improwizator.

Piłka nożna to sport nabierający charakteru religii, porywający tłumy i angażujący wielkie pieniądze. Tymczasem z dala od Camp Nou, a nawet i stadionu Lechii Gdańsk, toczy się gra o zupełnie inną stawkę...

Pan Trener to opowieść o piłce prowincjonalnej i nietransmitowanej. O trenerze Rafale Wąsiku, dla którego futbol jest wszystkim. I nic to, że Wąsik trenuje V-ligowy Ajax Mściszewice, że za swoją pracę pobiera honorarium w postaci świeżych jajek i wiader z tynkiem, a żona ma dosyć jego jednoosobowych narad taktycznych w garażu. On kocha, po prostu kocha piłkę nożną, a każdy mecz jest dla niego ważniejszy niż narodziny dziecka. Nawet własnego. I choćby cały świat i tabela ligowa mówiły mu, że ta miłość do futbolu jest nieodwzajemniona, on nie jest w stanie jej porzucić. Może to toksyczny związek i pewny przepis na zmarnowanie sobie życia. A może Wąsik ma więcej rozumu, niż ktokolwiek w gminie przypuszcza.

20181113pantrener1

Autorem scenariusza spektaklu jest Szymon Jachimek, dramaturg i improwizator, znany m.in. z Kabaretu Limo, którego sztuki można zobaczyć w Teatrze Komedii Valldal, Teatrze im. S. Jaracza w Olsztynie i Teatrze Muzycznym w Łodzi. Przedstawienie reżyseruje Jakub Ehrlich, wieloletni aktor Teatru Miniatura, reżyser również innego monodramu Szymona Jachimka – „Mamy problem" – który otrzymał kilkanaście nagród na festiwalach teatralnych w całym kraju. Muzykę skomponował Marcin Kulwas, sopocki kompozytor, producent i multiinstrumentalista.

Dla wielu kibiców chodzących obecnie na mecze Lechii Gdańsk V-liga to science fiction, dlatego tym bardziej warto wybrać się na spektakl by poczuć choć trochę ten klimat, który część z nas przeżywała na własne oczy kilkanaście lat temu.

O artystach:

Szymon Jachimek

Z wykształcenia socjolog, z zawodu nie do końca wiadomo kto. Nie przepracował na etacie ani sekundy, w związku z czym na jego koncie emerytalnym znajduje się 9,10 złotych. W latach 2001‒2014 występował w Kabarecie Limo. Po zakończeniu działalności kabaretu zajął się improwizacjami komediowymi oraz dramatopisarstwem. Jest zdobywcą I nagrody 27. Konkursu na Sztukę dla Dzieci i Młodzieży, a także trzykrotnym półfinalistą Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej (2016‒2018). Jego sztuki są wystawiane m.in. w Teatrze im. S. Jaracza w Olsztynie, Teatrze Muzycznym w Łodzi, Teatrze Akademii Sztuk Teatralnych we Wrocławiu. „Pan trener" to drugi monodram autorstwa Szymona. Pierwszy, monodram macierzyński „Mamy problem", otrzymał kilkanaście nagród na festiwalach teatralnych w całym kraju.

Wojciech Tremiszewski

Absolwent polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Od szkoły średniej związany z Teatrem Wybrzeżak, w którym występował, reżyserował, prowadził warsztaty w kraju i za granicą. Tam też współzałożył Grupę Muflasz z Abelardem Gizą i Szymonem Jachimkiem, której spektakle, m.in. „Babie Doły", „Atlantikon" czy „Truflasz, czyli polowanie na dzika", podróżowały po festiwalach teatralnych całego kraju. Następnie dołączył do Kabaretu Limo, którego był członkiem do samego końca. Kojarzony jest także z rolą przyjaciela rodziny Warrena z improwizowanego serialu „Spadkobiercy". Po kabarecie oddał się teatrowi improwizacji. Założył i występował w grupach: W Gorącej Wodzie Kompani, Peleton, Improskład, W Trzech Osobach, Jachimek-Tremiszewski Trio, a także w solowej improwizacji „Sam Termos".

Jakub Ehrlich

Ukończył Akademię Teatralną im. A. Zelwerowicza w Warszawie na Wydziale Lalkarskim w Białymstoku. Z Teatrem Miniatura związany od 2006 roku. Zajmuje się też reżyserią, ma na swoim koncie m.in. „Proroka Ilję" Tadeusza Słobodzianka, „Na pełnym morzu" Sławomira Mrożka, „Szalone nożyczki" Paula Portnera, „Mamy problem" Szymona Jachimka. W 2015 roku zrealizował swój pierwszy film krótkometrażowy „Terapia" na podstawie autorskiego scenariusza.

Marcin Kulwas

Sopocki kompozytor, producent i multiinstrumentalista. Specjalizuje się w łączeniu muzyki z innymi dziedzinami sztuki: teatrem („Karakonia. Pieśni według Schulza" i „TH143" Teatru Miniatura, „Sny Mirona" Teatru Snów, „Teatr BOTO czyta poezję"), tańcem (cykl pokazów plenerowych MOLOLO na Molo w Sopocie), literaturą (ilustracje muzyczne do wierszy Krzysztofa Kuczkowskiego), fotografią („Edite – nowe bity, stare historie", cykl spotkań multimedialnych „Bursztynowa Fregata"), a nawet modą (projekt „M. Kwadrat – moda i multimedia" w ramach Sopot Fashion Days).

źródło: teatrminiatura.pl / własne / dziennikteatralny.pl

O AUTORZE
DarioB
Author: DarioB
Badacz Historii Lechii
Z portalem Lechia.net związany od 2003 roku. Wcześniej głównie foto, obecnie archiwa oraz badanie historii Lechii Gdańsk.
Ostatnio napisane przez autora