lechia

2 grudnia br. w przeddzień kolejnej rocznicy wprowadzenia stanu wojennego kibice Lechii kolejny raz pokazali, że pamięć o wydarzeniach gdańskiego Grudnia 1970 i 1981 jest im bliska.

Grupa Ultras Lechia Gdańsk, będąca częścią Lwów Północy przez kilka dni i nocy wytężonej pracy przygotowała ogromną oprawę poświęconą tamtym smutnym w dziejach naszego narodu chwilom. Pomoc finansową zapewnili starsi kibice skupieni w Stowarzyszeniu Federacji Młodzieży Walczącej.

Najpierw w trakcie minuty ciszy rozpoczynającej mecz kibice odpalili na górce za zegarem powyżej terenu stadionu krzyż utworzony z kilkudziesięciu rac. Kulminacją było zaprezentowanie gigantycznych rozmiarów sektorówki przykrywającej całą prostą. Na płocie zawisł transparent „Pamiętamy mord na narodzie”, a ponad nim na wspomnianej sektorówce w dominującej czerni znalazły się symboliczne obrazy: w centralnym miejscu sowiecki czołg oraz po jego bokach zarys granic Polski i godło państwowe – oba wizerunki w celownikach czołgu. Równolegle na płocie wisiał transparent poświęcony jednej z pierwszych ofiar stanu wojennego – młodego kibica Lechii Antoniego „Tolka” Browarczyka.

W tym momencie cała publiczność, włącznie z trybuną krytą głośnymi brawami doceniła tą wyjątkową w swej wymowie prezentację.

Wywieszone na płocie flagi także w większości wpasowywały się w niezwykłą oprawę, zawisł także transparent o tych, którzy stali na czele PRL i wojska ludowego w czasie, gdy ginęli ludzie za wolną Polskę – do dziś zbrodnie tamtych dni nie zostały rozliczone a oprawcy ukarani.

Oprócz dominujących elementów patriotycznych upamiętniono nagłą śmierć znanego fana biało-zielonych – „Jasia” z Moreny. Kibice okolicznościowym transparentem nawiązali także do ogólnopolskiego protestu kibiców przeciwko pomijaniu ich środowiska w trakcie nowej debaty o stanie polskiej piłki prowadzonej na antenie stacji Canal+.

W tym miejscu Lwy Północy chcą podziękować wszystkim kibicom obecnym na stadionie za godną postawę. Osobno też dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tak niezwykłego upamiętnienia tych ważnych wydarzeń w najnowszej historii Polski. Przekazana w ten sposób pamięć o tych trudnych chwilach i ich bohaterach jest najlepszą lekcją historii i patriotyzmu dla wszystkich młodych kibiców Lechii, którzy siłą rzeczy nie mogą pamiętać tamtych czasów.

Źródło: Lwy Północy

O AUTORZE
DarioB
Author: DarioBWebsite: https://www.dariob.net/
Redaktor Naczelny
Z portalem Lechia.net związany od 2003 roku. Wcześniej głównie foto, obecnie badanie historii Klubu.
Ostatnio napisane przez autora