lechia

Kibice Lechii ze Stowarzyszenia "Lwy Północy", którzy prowadzili od kliku miesięcy zbiórkę książek na potrzeby polskiej biblioteki na Wileńszczyźnie pojechali zawieźć hojne dary do adresatów.

Przy okazji uczestniczyli w uroczystościach z okazji 11 listopada, które odbywały się w miniony piątek w Wilnie.

Lwypolnocy

Na Litwę wyjeżdżamy w 9-cio osobowym składzie w czwartek wieczorem na zaplanowany nocleg w Suwałkach u o.Salezjanów. Drugim busem podróżuje druga ekipa z biało-czerwoną flagą Lechii „Bóg Honor Ojczyzna”. Razem jest nas około 20 osób w biało-zielonych barwach, które dumnie prezentujemy podczas naszego pobytu w Wilnie.

Lwypolnocy

Rano wyruszamy w dalszą podróż do Wilna, gdzie bierzemy udział w obchodach Święta Niepodległości. Główne uroczystości odbywają się na cmentarzu na Rossie, gdzie składamy wieniec przy grobie, w którym złożone jest serce Józefa Piłsudskiego oraz prochy Jego Matki. Rozwinięta jest także wyżej wspomniana flaga, odpalamy kilkanaście rac.

Lwypolnocy

Na obchodach można zobaczyć wiele delegacji z Polski, w oczy rzuca się duża ilość dzieci i młodzieży wileńskiej pochodzenia polskiego, które w skupieniu przeżywają rocznicę Dnia Niepodległości. Obchody na cmentarzu podsumowuje pięknym przemówieniem polski proboszcz z jednej z parafii Wilna.

Lwypolnocy

Następnie udajemy się na mszę przy obrazie Matki Bożej Ostrobramskiej. Msza odprawiona jest m.in. przez  ks. Jarosława Wąsowicza.

Wieczorem jedziemy się do miasteczka Niemenczyn, gdzie w miejscowym Domu Kultury zostawiamy książki zebrane przed meczami ligowymi w Gdańsku. Dom Kultury był także miejscem naszego piątkowego noclegu. Niemenczyn był jeszcze niedawno „polskim miastem”. Obecnie w miejscowości tej zamieszkuje ciągle dość duża ilość naszych rodaków.

Lwypolnocy

W kolejnym dniu odwiedzamy raz jeszcze cmentarz, na grobie Marszałka ustawiamy biało-czerwony krzyż ze zniczy. Później zwiedzamy całą nekropolię oraz wileńską starówkę, w której co chwilę pojawiają się polskie symbole związane z historią naszego kraju.

W drogę powrotną do Gdańska udajemy się około godziny 18. W domach lądujemy przed czwartą rano.

Dziękujemy serdecznie wszystkim osobom i instytucjom, które podarowały książki oraz firmie TRAVERS, która zaoferowała nieodpłatnie transport paczek do Wilna.

 

Źródło: Lwy Północy

O AUTORZE
DarioB
Author: DarioBWebsite: https://www.dariob.net/
Redaktor Naczelny
Z portalem Lechia.net związany od 2003 roku. Wcześniej głównie foto, obecnie badanie historii Klubu.
Ostatnio napisane przez autora