Aleja Żołnierzy Wyklętych otwarta. Uroczystości odbyły się w Gdańsku w sobotę wieczorem przy cmentarzu na Srebrzysku w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

- W nową topografię Gdańska wpisaliśmy topografię pamięci; utrwalamy pamięć odzyskaną i odzyskiwaną - mówi Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska.

Wracają pamięć i wspomnienia

Żołnierze Wyklęci to tysiące osób zrzeszonych po II wojnie światowej w antykomunistycznych organizacjach niepodległościowych. To m.in. żołnierze Narodowych Sił Zbrojnych i Armii Krajowej Obywatelskiej. Ci ludzie, często z narażeniem życia i zdrowia, walczyli o wolną Polskę. Dlatego taka aleja pojawiła się w Gdańsku nieprzypadkowo.

- Oznacza widoczny znak naszej pamięci i zwraca uwagę osób, które jeszcze o Żołnierzach Wyklętych nie słyszały - tłumaczy Adrianna Garnik, prezes Fundacji Tożsamość i Solidarność.

zobacz materiał wideo

Szczególny moment

Przez lata los żołnierzy antykomunistycznego podziemia był białą plamą w historii Polski. Komunistyczna propaganda nazywała ich "bandytami" i "zdrajcami". Takie obchody to dla nich szczególny moment.

- Bardzo się cieszę, wracają pamięć i wspomnienia - mówi Janina Brzozowska, żołnierz AK.

O Żołnierzach Wyklętych pamiętają także kibice Lechii Gdańsk. Również harcerze co roku jeżdżą na rajd poświęcony  pamięci żołnierzy antykomunistycznego podziemia.

- Jest to jeden z lepszych sposobów poznania ich historii - mówi Aleksandra Grząślewicz, harcerka.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Polsce po raz pierwszy obchodzony był cztery lata temu.

Źródło: pomorska.tv

O AUTORZE
DarioB
Author: DarioB
Badacz Historii Lechii
Z portalem Lechia.net związany od 2003 roku. Wcześniej głównie foto, obecnie archiwa oraz badanie historii Lechii Gdańsk.
Ostatnio napisane przez autora