Od jakiegoś czasu w naszym LGRaport cyklicznie staramy się nagłośnić Kobiecą piłkę nożną w Gdańsku.

Ku mojemu zaskoczeniu, odzew odnośnie tych dwóch, często jednego punkciku w LGRaporcie jest naprawdę spory. Zgłaszają się Fani związani zarówno z Biało Zielonymi, jak również z Akademią Piłkarską LG, tłumacząc mi cierpliwie, kto jest kto i dlaczego, różnice opiszę innym razem. Dzisiaj jednak chciałbym pójść dalej w temacie „damskiej kopanej” i przedstawić autorski projekt Pomorskiego Związku Piłki Nożnej.

Pomorska Liga Dziewcząt”, bo tak całe wydarzenie będzie się nazywać, startuje już w przyszłym tygodniu.
Będzie to cykl, na który składać się będą 4 miniturnieje „eliminacyjne” w czterech większych miastach województwa, rozgrywane tydzień po tygodniu w Słupsku, Malborku, Gdyni i Chojnicach. Zmagania zakończą się wielkim finałem w Gdańsku na Stadionie GOS przy ul. Traugutta 29 w którym wystąpi 12 drużyn (po 3 z każdego turnieju eliminacyjnego).

Pomorska Liga Dziewcząt” jest imprezą dla dziewczynek z klas I-III szkoły podstawowej. W turnieju mogą występować zarówno drużyny szkolne, jak i klubowe. Jednak jedną z zasad wyrównujących szanse pomiędzy drużynami szkolnymi z klubowymi jest fakt posiadania w kadrze 12 zawodniczek, po czterech zarówno z klasy pierwszej, drugiej jak i trzeciej. Sam turniej będzie rozgrywany systemem „każdy z każdym”. Mecze będą trwały po 15 minut. (6 zawodniczek w polu + bramkarka).

Dla wielu młodziutkich zawodniczek będzie to z pewnością pierwsze „przetarcie” w tak dużych zawodach sportowych. Dla sporej części będzie to w ogóle pierwsze podejście do piłki nożnej i rywalizacji z nią związanej. Nagrodą dla młodych zawodniczek będą puchary oraz dyplomy dla trzech najlepszych drużyn turnieju finałowego.

Ambasadorką „Pomorskiej Ligi Dziewcząt” jest była sędzia międzynarodowa, a obecnie międzynarodowy obserwator UEFA Katarzyna Wierzbowska, która, na co dzień ocenia pracę między innymi naszego najlepszego sędziego „eksportowego” Szymona Marciniaka.

Na kilka pytań odpowiedział nam Koordynator Pomorskiej Ligi Dziewcząt Dawid Głodek.
M.N: Co Pomorski ZPN chce osiągnąć przez organizację tego rodzaju przedsięwzięcia dla najmłodszych?
D.G: Piłka nożna kobiet cieszy się coraz większym zainteresowaniem, dlatego liczymy, że w naszym turnieju weźmie udział jak największa ilość zawodniczek. Dla wielu z nich będzie to pierwsza styczność ze sportową rywalizacją, z grą na prawdziwych stadionach.

M.N: Właśnie, na „prawdziwych stadionach”. Czy wielki finał zawodów, odbędzie się na głównej płycie T29?
D.G: Tak to prawda, wielki finał zostanie rozegrany na głównej płycie stadionu Gdańskiego Ośrodka Sportu, przy ulicy Traugutta.

M.N: Jak to wszystko się zaczęło? Kto był pomysłodawcą Pomorskiej Ligi Dziewcząt?
D.G: Jest to projekt, który kiełkował w naszych głowach od dawna, a pomysłodawcą jest pani Agnieszka Matuszewska - dyrektor biura PomZPN, oraz koordynator projektu - Dawid Głodek. Widząc małą ilość klubów kobiecych na Pomorzu, Pomorski Związek Piłki Nożnej chce zarażać futbolem również płeć piękną, stąd pomysł turnieju dla najmłodszych dziewcząt.

M.N: Czy Pomorska Liga Dziewcząt, to projekt długofalowy oraz czego się Państwo spodziewają po kolejnych edycjach imprezy?
D.G: Mamy ogromną nadzieję, że turniej będzie kontynuowany w kolejnych latach. Może wśród uczestniczek trafi się "perełka" na miarę Ewy Pajor, czy Kasi Kiedrzynek. Nasz projekt bardzo spodobał się również w Departamencie Grassroots Polskiego Związku Piłki Nożnej. Liczymy, że Pomorska Liga Dziewcząt to projekt nastawiony na lata, a pierwsza edycja pokaże nam wszystkim, że warto interesować sportem najmłodszych, w szczególności piłką nożną. Również dziewczynki.

Udział w turnieju jest bezpłatny. Zgłoszenia można wysyłać na adres mailowy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Przydział terytorialny drużyn do turniejów eliminacyjnych:

  • SŁUPSK – m. Słupsk, pow. słupski, lęborski, bytowski
  • MALBORK – pow. malborski, nowodworski, tczewski, sztumski, kwidzyński
  • GDYNIA – m. Gdańsk, m. Gdynia, m. Sopot, pow. gdański, pucki, wejherowski, kartuski
  • CHOJNICE – pow. chojnicki, człuchowski, kościerski, starogardzki

Daty oraz miejsca rozgrywania spotkań:

  • 08.05.2018r. - Słupsk, ul. Madalińskiego 4 - stadion 650-lecia
  • 14.05.2018r. – Malbork, ul. Parkowa 3
  • 21.05.2018r. – Gdynia, ul. Zamenhofa 17
  • 24.05.2018r. – Chojnice, ul. Lichnowska 1