6 listopada ukaże się kolejna część Skarbów. Nie będą to jednak Skarby Miasta, tylko Skarby... Trójmiasta. Autorzy dotarli do historii, do których nikt nie dotarł. Prześledzili losy Zdzisława Puszkarza, legendy Lechii. Zajrzeli na transatlantyk 'MS Batory', na który okrętowali się zawodnicy Arki. Sprawdzili, jak wyglądały kulisy pierwszego meczu w Gdańsku od momentu jego wyzwolenia.

Twórcy publikacji policzyli ile razy kulę ziemską okrążyła gdańska Morena przy okazji wyjazdów na mecze. Każdy piłkarz (i piłkarka) ma swoją metryczkę, każdy zespół zdjęcie grupowe. Ponad 170 stron o trójmiejskiej piłce. Niebanalne wywiady, nieznane historie. Autorzy ruszyli z przedsprzedażą, książki można zamawiać na stronie skarbymiasta.com.

Skarby Miasta, czyli całe miasto w jednej książce

Pomysł na urozmaicenie sobie życia był prosty. Napisać Skarb Kibica na własnych zasadach. Zamknąć go w ramach jednej tkanki miejskiej. Opisać wszystkie kluby, od B-klasy po ekstraklasę. Każdego potraktować tak samo – sprawiedliwie. Więc nieważne, czy ktoś zajmuje ostatnie miejsce w najniższej klasie rozgrywkowej, czy walczy o mistrzostwo Polski. Wszyscy dostają w książce tyle samo miejsca.

Zaczęliśmy od Warszawy, to miała być próba. Projekt okazał się tak trafiony, że regularnie, co pół roku wydajemy kolejne książki. Dziś od czasu debiutu mijają dwa lata. Na swoim koncie mamy już cztery książki. Warszawa, Łódź, Wrocław, Saga Śląska (1). Opisanych ponad sto klubów. Od C-klasy do Ekstraklasy. Od grającej na dziewiątym poziomie ligowym Pogoni Wrocław, po Legię Warszawa, Śląsk Wrocław, ŁKS Łódź.

20191026skarby 2
Prawdziwą sławę Morena mogła zdobyć jednak znacznie wcześniej. W sumie zdobyła, ale mało kto o niej wie. Rzecz działa się w 1999 roku podczas wakacyjnego turnieju w Szwecji. turnieju w Szwecji. – To był nasz pierwszy zagraniczny wyjazd – wspomina kierownik drużyny Stanisław Gramann. – Po zawodach organizatorzy zaprosili nas na mecz ligowy miejscowego Malmoe. To już ogromne przeżycie, ale najlepsze dopiero miało nadejść. W pewnym momencie piłka wpadła na trybuny. Złapał ją nasz chłopak, ubrany w koszulkę Moreny. Chciał ją wykopać na boisko, niestety miał źle zawiązane obuwie. No i zamiast piłki, na murawie wylądował jego but. Cały stadion ryknął ze śmiechu, jeden z zawodników odrzucił mu go. Teraz proszę sobie pomyśleć, jakby do takiej sytuacji doszło teraz, w dobie wszechobecnego internetu. Chłopak, i co za tym idzie Morena byłby słynny na cały świat – śmieje się Gramann. Wyjazd do Szwecji w ogóle był szalony. Na turnieju pojawili się również zawodnicy Arki Gdynia. A wiadomo. Gdańska dzielnica Morena to bastion Lechii. Zawodnicy już od wejścia na prom w Świnoujściu krzywo na siebie patrzyli. – Udało się wynegocjować pakt o nieagresji – przypomina sobie kierownik. Okazało się, że umowa ważna jest tylko za granicą. Tuż po zejściu z promu, już w Polsce doszło do regularnej bójki.
Fragment tekstu o Morenie Gdańsk

Gdyby Zdzisław Puszkarz grał w pierwszej lidze, pewnie trafiłby do kadry, bo śmiało mógł rywalizować z Robertem Gadochą. Ale do Gadochy nie chodziły pewnie pielgrzymki kibiców po wygranych meczach a do Dzidka - tak. Nie sto osób i nie dwieście tylko po kilka tysięcy. Ludzie stali pod jego domem i śpiewali mu piosenki. Takie historie przeżywały przeważnie gwiazdy rocka a nie piłkarze. Zaczęło się to wszystko w latach siedemdziesiątych, gdy na mecze przy Traugutta chodziło po dwadzieścia tysięcy fanów Lechii. Ten tłum wiedział, jaki użytek mógł zrobić Dzidek ze swojej lewej nogi. Wszyscy o tym wiedzieli.

To był piłkarz pokroju Messiego. Gdyby urodził się w obecnych realiach pewnie zabiegałyby o niego najlepsze kluby na świecie. Miał nadprzyrodzone możliwości. Grając z nim, trzeba było czytać tę samą książkę. Był zdecydowanym liderem, przywódcą. Do niego należało kreowanie gry. Z chwilą, gdy ktoś coś zawalił, bardzo szybko się o tym w mocnych słowach dowiadywał. O ile dla nas bywał nieprzyjemny, to dla rywali i sędziów bywał... nie do zniesienia.

Fragment tekstu o Lechii

  20191026skarby 3

A teraz pora na pytanie konkursowe

Ile klubów znajdzie się w Skarbach Miasta edycja Trójmiasto?

Odpowiedzi przysyłajcie na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Czekamy do wtorku 29.10 do godziny 20:00.

O AUTORZE
DarioB
Author: DarioB
Badacz Historii Lechii
Z portalem Lechia.net związany od 2003 roku. Wcześniej głównie foto, obecnie archiwa oraz badanie historii Lechii Gdańsk.
Ostatnio napisane przez autora