W pierwszej rundzie rozgrywek Pucharu Polski sezonu 1973/74 gdańszczanie pokonali rezerwy bydgoskiego Zawiszy.

W 1/16 finału los przydzielił Biało-Zielonym poznańskiego Lecha. Zespół z Poznania grał w ekstraklasie, gdzie w ówczesnym sezonie zaliczył same remisy w trzech pierwszych pojedynkach. Tymczasem grająca w II lidze Lechia jeden mecz wygrała, a dwa zremisowała. Zdecydowanym faworytem pojedynku byli więc goście.

Początkowo bardziej doświadczeni lechici stwarzają sobie sporo dogodnych sytuacji bramkowych. Jednak celne uderzenia Jakóbczaka pewnie broni Krzysztof Słabik, a strzały pozostałych graczy Lecha najczęściej mijają światło gdańskiej bramki.

Relacja prasowa z meczu Lechia Gdańsk-Lech Poznań

Wraz z upływem minut Biało-Zieloni zaczęli przejmować inicjatywę. Doświadczeni obrońcy Lecha w razie zagrożenia ekspediują piłkę poza boisko. Dobra gra gospodarzy porywa trybuny, które przez cały mecz gorąco dopingują swoich ulubieńców.

Po dziewięćdziesięciu minutach gry utrzymuje się wynik 0:0, sędzia zarządza więc dogrywkę. W czasie dodatkowego czasu gry trener Ryszard Kulesza dokonuje dwóch zmian.

Na boisku pojawiają się Marian Maksymiuk i Józef Rogacki. Jak się później okaże, był to przysłowiowy strzał w dziesiątkę. Pierwsza część dogrywki nie przynosi zmiany rezultatu, a pod koniec drugiej, przy powoli zapadających ciemnościach, rozgrzewa się rezerwowy bramkarz gości, który ma wystąpić w serii rzutów karnych.

Mecz zostaje jednak rozstrzygnięty bez konieczności egzekwowania jedenastek.
W 112. minucie Rogacki ogrywa obrońcę Lecha i strzela obok wybiegającego bramkarza rywali, wzbudzając wśród kibiców ogromną radość. Piłkarze z Poznania rzucają się do odrabiania strat, ale w 115. minucie złudzeń pozbawia ich Andrzej Głownia, który silnym strzałem zdobywa drugiego gola dla Lechii. W tym momencie lechici kompletnie się załamują i bronią tylko przed wyższą porażką.