Zapraszamy do obejrzenia materiału wideo z odsłonięcia pamiątkowej tablicy ufundowanej przez kibiców Śląska Wrocław.

Tablica, która zawisła w dniu 21 października 2012 r. na murze stoczni przy Placu Solidarności w Gdańsku, tuż przy Trzech Krzyżach została ufundowana przez kibiców Śląska Wrocław.

Napis „Dziękujemy za wolność – kibice” wyraźnie świadczy o tym, że pamiętamy o bohaterach. Data przymocowania pamiątkowej tablicy nie jest przypadkowa. W tym dniu odbywał się mecz przyjaźni pomiędzy Lechią Gdańsk a Śląskiem Wrocław. I w tym dniu, dokładnie 49 lat temu zginął ostatni żołnierz polskiego podziemia antykomunistycznego i niepodległościowego, walcząc z komunistycznym okupantem. Józef Franczak ps. Lalek, otoczony przez kilkudziesięciu funkcjonariuszy ZOMO, pomimo obrony nie miał szans. Pośmiertnie został odznaczony w dniu 17 marca 2008 r. przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego – Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Tablica pamiątkowa zawisła w szczególnym miejscu, które zawsze będzie kojarzyć się z walką o prawa do wolności i równości wszystkich Polaków. Z miejscem, które zostało okupione krwią naszych rodaków. My o nich nie zapominamy i to jest najważniejsze obok drużyny sportowej dla prawdziwego kibica. Tak trzymać!

O AUTORZE
DarioB
Author: DarioBWebsite: https://www.dariob.net/
Redaktor Naczelny
Z portalem Lechia.net związany od 2003 roku. Wcześniej głównie foto, obecnie badanie historii Klubu.
Ostatnio napisane przez autora