lechia

W środowisku kibiców tej dyscypliny nie ma problemu z wymawianiem tego słowa. Rugby - przecież to oczywiste. Problem zaczyna się wśród Polaków, którzy w 90% przypadków wymawiają ragby.

Często są przez nas poprawiani ale kto rzeczywiście ma rację? Idąc dalej tym tropem czy można napisać rugbysta, a nie rugbista?

Redaktor serwisu lechiarugby.pl udał się o pomoc do największego autorytetu w Polsce. Jest nim polski językoznawca, profesor i dyrektor Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego, członek Komitetu Językoznawstwa Polskiej Akademii Nauk i Rady Języka Polskiego; popularyzator wiedzy o języku polskim - Jan Miodek.

Łukasz Jurczak: Panie Profesorze, piszę do Pana bo chciałbym, żeby taki autorytet jak Pan wypowiedział się w ważnej dla mnie i całego środowiska rugby w Polsce sprawie. Moje pytanie brzmi: jak powinno się odmieniać słowo rugby? Czy dopuszczalne jest używanie dwóch form rugby i ragby? Istnieje Polski Związek Rugby dlatego mówię komentując mecze i piszę na łamach serwisu: rugby, rugbista, rugbistka, jednak w dalszym ciągu wiele osób mówi/pisze ragby. Zapytam dalej czy można odmieniać słowo rugby w taki sposób: rugbysta, rugbystka?

Jan Miodek: Szanowny Panie! Wyraz rugby może być wymawiany albo w zgodzie z oryginałem - ragby, albo - swojsko, zgodnie z pisownią - rugby. Ta sama zasada odnosi się do rzeczownika rugbista: w wymowie może to być ragbista albo rugbista. Ten ostatni może być zapisany rugbista albo rugbysta. To wszystko! Pozdrawiam Pana najserdeczniej Jan Miodek.

 

rugby
(Jan Miodek i Łukasz Jurczak)

Źródło: RC Lechia

O AUTORZE
DarioB
Author: DarioB
Badacz Historii Lechii
Z portalem Lechia.net związany od 2003 roku. Wcześniej głównie foto, obecnie archiwa oraz badanie historii Lechii Gdańsk.
Ostatnio napisane przez autora