W trakcie trwania pandemii koronawirusa jednymi z miejsc, które były przez długi czas zamknięte, były siłownie. Co więcej, wychodzenie na zewnątrz było po pierwsze źle widziane, a po drugie niebezpieczne. Dodatkowo aktywność fizyczna w maseczce chirurgicznej nie należy do najprzyjemniejszych. Ludzie chcący utrzymać dobrą formę musieli więc improwizować. Jednym z najpopularniejszych i jednocześnie najlepszych sposobów na to było stworzenie domowej siłowni.
Było to na tyle dobre rozwiązanie, że część osób nawet szukała innych, większych mieszkań na stronie Rentola, tak, aby mieć dodatkowe miejsce, czy dodatkowy pokój na zorganizowanie siłowni.
Trudno mówić o pandemii koronowirusa w pozytywny sposób, ale pokazała ona ludziom, że niektóre rzeczy można robić inaczej. Jedną z tych rzeczy jest ćwiczenie w domu zamiast tracenia czasu na dojazd do siłowni i wydawanie pieniędzy na karnet. To rozwiązanie jest na tyle skuteczne, że i dzisiaj, kiedy siłownie są już od dawna otwarte, wiele osób decyduje się na stworzenie domowej siłowni.
Sprzęt do ćwiczenia w domu
Co prawda podczas pandemii koronawirusa większość sklepów innych niż spożywcze była zamknięta, ale wciąż działały sklepy internetowe. Jak przekonało się wiele osób, można tam znaleźć wiele niedrogich i wszechstronnych sprzętów, dzięki którym można osiągnąć takie same wyniki jak na siłowni. Oto lista kilku tanich sprzętów do ćwiczeń, które sprawdzają się wyjątkowo dobrze:
- Mata do Jogi. To podstawa w każdej domowej siłowni. Pozwala ona nie tylko na ćwiczenie jogi, ale i na wykonywanie wielu ćwiczeń bez użycia obciążenia. W internecie znajdziesz setki różnych ćwiczeń, pozwalających na ćwiczenie różnych partii ciała. Naszym zdaniem jest to narzędzie, które jako pierwsze powinno pojawić się w twojej domowej siłowni.
Piankowa rolka. To proste narzędzie idealnie uzupełni matę do jogi. Dzięki piankowej rolce, zwanej też rollerem, możesz rozgrzewać się przed treningiem, ćwiczyć, i rozciągać mięśnie zmęczone treningiem. - Slidery. To bardzo proste i sprytne małe narzędzia. Są one wykonane tak, że jedna ich strona ma dobrą przyczepność, a druga łatwo się ślizga. Dzięki temu stawiając na nich stopy bądź dłonie, możesz symulować ćwiczenia normalnie wykonywane na skomplikowanych urządzeniach w siłowni lub wykonywać całkowicie nowe i oryginalne ćwiczenia idealnie dopasowane do charakterystyki tych narzędzi.
- Piłka lekarska. Pewnie kojarzy ci się ona z lekcjami wychowania fizycznego w szkole. Piłka ta jest tak popularna w szkołach, ponieważ jest bardzo wszechstronna, a w razie upuszczenia podczas ćwiczeń nie zniszczy podłogi w twoim mieszkaniu.
- Paraletki. To małe drewniane lub metalowe drążki działające jako podpory podczas robienia pompek. Urządzenie to może wydawać się zbędne, ponieważ pompki można przecież robić i bez paraletek. Mają one jednak wiele zalet. Poprawiają uchwyt, przez co zmniejsza się ból dłoni podczas ćwiczeń. Zwiększają zakres ruchu. Pozwalają na wykonywanie różnego rodzaju pompek w łatwy i wygodny sposób. Dzięki nim możesz też trenować stanie na rękach, czy trenować mięśnie brzucha poprzez ćwiczenia takie jak V-sit i L-sit. Są one też idealnym wstępem do ćwiczeń z własnym ciężarem, czyli kalisteniki.
- Drążek. Bardzo popularnym ćwiczeniem jest podnoszenie się na rękach. Mało kto ma jednak w mieszkaniu miejsce, gdzie może się podciągać. Problem ten można jednak bardzo łatwo rozwiązać poprzez zamontowanie we framudze drzwi kołka rozporowego, działającego jako drążek. Jeśli podnoszenie się na drążku to dla ciebie na początek zbyt duży wysiłek, to możesz w komplecie z drążkiem zastosować gumy, które pozwolą ci zmniejszyć obciążenie. Pamiętaj tylko, żeby drążek odpowiednio mocno przykręcić. Internet jest pełen filmików osób spadających razem z takim drążkiem na ziemie.
- Kettlebell. Zamontowanie w mieszkaniu ławeczki do wyciskania i zestawu hantli jest problematyczne i zajmuje mnóstwo miejsca. Jest jednak taki rodzaj ciężarka, który przez swój oryginalny kształt daje możliwość ćwiczenia na wiele różnych sposobów, zastępując tym wiele większych i cięższych narzędzi. To właśnie Kettle, czyli po polsku czajniki, lub bardziej profesjonalnie odważnik kulowy.
- Skakanki. Nie zapominajmy o kardio. Najłatwiejszym sposobem na zrobienie treningu wytrzymałościowego na małej przestrzeni jest skakanie na skakance. Zalety skakanki docenią za pewne panie, ćwiczenie to ujędrnia bowiem dolne partie ciała, wzmacnia mięśnie, spala kalorie i dobrze wpływa na serce. Panom ćwiczenie to może wydawać się dziecinne i mało męskie, nie zapominajmy jednak, że sam Sylwester Stalone w filmie Rocky ćwiczył na skakance.
Na rynku dostępne są też nieco większe, sporo droższe i bardziej złożone urządzenia, które można z powodzeniem wykorzystać w domowej siłowni. Ze względu na wyższą cenę nie polecamy ich kupowania osobom, które dopiero zaczynają swoją przygodę z domowymi ćwiczeniami. Zacznij od czegoś prostego i taniego, a kiedy systematyczne ćwiczenie wejdzie na stałe do twojego życia i poczujesz, że naprawdę potrzebujesz tych maszyn, a nie tylko chcesz je mieć, to dopiero wtedy zdecyduj się na zakup. Nie jest niczym mądrym, ani przyjemnym wydanie dwóch tysięcy złotych na urządzenie, które po tygodniu będzie służyło jako wieszak na ubrania.
- Bieżnia. Jest to urządzenie składające się z ruchomej taśmy, dzięki któremu w warunkach domowych możesz biegać. Najtańsza bieżnia to wydatek około 600 - 700 złotych, choć polecamy zakup urządzenia nieco lepszej jakości, niż te najtańsze modele.
- Ergometr. To urządzenie symuluje pracę, jaką wykonuje wioślarz. Urządzenie to jest bardzo wszechstronne. Najtańszy ergometr znajdziesz już za około 400 złotych, ale radzimy kupić urządzenie, które kosztuje co najmniej 1500 złotych.
- Rower stacjonarny. Tutaj chyba nie musimy zbyt wiele wyjaśniać. Rower stacjonarny pozwala ćwiczyć tak, jak robisz to na rowerze, jednak w zaciszu swojego domu.
źródło: artykuł gościnny