Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej to zawsze ogromne święto sportowe, które udziela się niemal każdemu. To czas, kiedy przed telewizorami lub w specjalnie przygotowanych strefach kibica ramię w ramię siadają zagorzali fani piłki nożnej z osobami, które na co dzień unikają takiej rozrywki. Kiedy reprezentacja Polski zakwalifikuje się do fazy grupowej, wszyscy stają się kibicami i z wypiekami na twarzy obserwują wyczyny naszych piłkarzy.

Nie zawsze jest tak, jakby sobie tego marzyli, ale zawsze jest nadzieja – niczym w grach typu ruletka na prawdziwe pieniądze online – albo będzie dobrze, albo źle.

Tegoroczne mistrzostwa będą znacząco się różnić od tych, które były rozgrywane do tej pory. Zmianą, która będzie miała największy wpływ na odbiór turnieju, jest czas trwania turnieju. Pierwszy gwizdek będzie miał miejsce 21 listopada o godzinie 11:00, a finał przewidziano na 18 grudnia o godzinie 16:00. Takie decyzje zostały podjęte ze względu na temperatury panujące w Katarze w innych porach roku. Zatem należy przygotować się na coś zupełnie innego, niż oferowały turnieje rozgrywane do tej pory – tym razem raczej trzeba zapomnieć o imprezach na zewnątrz przy grillu z meczem w tle.

Polska na MŚ 2022

Reprezentacja Polski w ostatnich trzech dekadach miewała wzloty i upadki. Zdarzają się drużyny słabe, które są spisywane na porażkę, ale i takie, których skład jest wypełniony gwiazdami z najlepszych europejskich klubów. Na turniej w Katarze pojedzie raczej ten drugi wariant. Problem jednak jest taki, że Polacy z niewiadomych przyczyn słabo radzą sobie na arenie międzynarodowej.

Jak będzie tym razem? Trudno to stwierdzić, bo dotychczasowe mecze reprezentacji nie zachwycają. Owszem, zakwalifikowali się do turnieju, ale ich gra nie porywa, a regularne wpadki skutecznie przykrywają mecze, które mogłyby pozostawić po sobie pozytywne wrażenia.

W fazie grupowej Polacy grają następujące mecze:

  • Polska – Meksyk: 22 listopada, 17:00;
  • Polska – Arabia Saudyjska: 26 listopada, 14:00;
  • Polska – Argentyna: 30 listopada, 20:00.

Żeby wyjść z grupy, Polacy muszą zaprezentować się lepiej od dwóch z tych drużyn. O ile z Arabią Saudyjską nie powinno być problemu, to pozostałe dwie drużyny mogą okazać się bardzo trudne do pokonania. Drużyny z Ameryki Południowej praktycznie na każdym turnieju radzą sobie bardzo dobrze i wychodzą z grupy.

Zestawienie jest bardzo ciekawe, szczególnie ze względu na to, iż Polacy w ostatnich czasach na turniejach trafiali raczej do łatwiejszych grup, gdzie byli stawiani w gronie faworytów do wyjścia, jednak ostateczny rezultat okazywał się zgoła inny. Dobrym przykładem było Euro 2020, kiedy to Polska zajęła ostatnie miejsce w grupie za Szwecją, Hiszpanią i Słowacją, zdobywając zaledwie jeden punkt.

Kadra Polski na MŚ 2022

Jest jeszcze dobre kilka miesięcy do rozpoczęcia rozgrywek, ale już dzisiaj można powoli przewidywać, kogo na turniej powoła Czesław Michniewicz. Oczywiście wszystko może się zdarzyć, bo niektórym piłkarzom mogą zdarzyć się kontuzje lub po prostu będą bez formy i nie pojadą do Kataru, ale można z dużym prawdopodobieństwem określić, którzy z najważniejszych piłkarzy zjawią się na tamtejszych stadionach.

  • Bramkarz: Wojciech Szczęsny, Łukasz Skorupski;
  • Obrońcy: Matty Cash, Kamil Glik, Bartosz Bereszyński, Jan Bednarek;
  • Pomocnicy: Przemysław Frankowski, Grzegorz Krychowiak, Piotr Zieliński, Kamil Grosicki, Krystian Bielik;
  • Napastnicy: Robert Lewandowski, Karol Świderski, Adam Buksa, Krzysztof Piątek.

Większość z tych piłkarzy doskonale prezentuje się w europejskich rozgrywkach klubowych, co daje spore nadzieje na turniej w Katarze. Podporą drużyny oczywiście ma być Robert Lewandowski. Jednak jest on wielką niewiadomą, ze względu na zmianę swojego otoczenia. W ostatnim czasie bardzo dużo mówi się o jego przenosinach do Hiszpanii, które mogą potoczyć się różnie. Mimo wszystko Robert już wielokrotnie udowadniał, że jest prawdziwym profesjonalistą i można być dobrej myśli, że Polak odnajdzie się w nowej drużynie i pojedzie do Kataru w bardzo dobrej formie.

Jeżeli chodzi o postawę reszty Polaków, to po wynikach reprezentacji z ostatnich lat można stwierdzić, że będzie to duża niewiadoma. Jak się okazuje, bardzo dobre występu w rozgrywkach klubowych nie przekładają się na wielkie turnieje. Warto jednak być dobrej myśli, bo ta reprezentacja ma spory potencjał, który tylko trzeba wydobyć. Kto wie, być może trzeba do tego potencjalnie mocnej grupy?

źródło: artykuł gościnny