Branża gier komputerowych w Polsce rozwija się w zaskakujących tempach. Trudno jest znaleźć obecnie inną gałąź w naszej polskiej gospodarce, która rozwijałaby się tak szybko. Polskie firmy zajmujące się grami wideo przyciągają coraz więcej specjalistów z zagranicy oraz nowych graczy, którzy chętnie kupują gry polskiej produkcji.
Gry komputerowe, tak samo jak i gry hazardowe, stały się bardzo popularne podczas pandemii. Sporo nowych graczy zaczęło się interesować zakładami bukmacherskimi na e-sporty i grami hazardowymi. Kasyna online przyciągały graczy swoimi ofertami powitalnymi, takimi jak vulkanbet 50 free spins, bonusy bez depozytu, darmowe spiny itp.
Raport „The Game Industry of Poland 2021” podaje, że obecnie w Polsce w branży gier komputerowych jest zaangażowanych ponad 12 tysięcy osób. Większość z nich pracuje w dużych firmach, ale jest też sporo nowych małych biznesów, zatrudniających po kilka osób. Według raportu liczba polskich producentów gier w 2021 roku zwiększyła się o 30 firm.
Polskie firmy przeważnie skupiają się na tworzeniu gier w pierwszej kolejności na komputery. Większe firmy jednocześnie wypuszczają gry dostępne na PlayStation i Xboxa. W mniejszych firmach jest wyższe prawdopodobieństwo, że gra najpierw będzie wyprodukowana do użytku na komputery, a dopiero potem konsole.
CD Projekt Red — lider na polskim rynku
Zdecydowanym liderem na polskim rynku gier komputerowych pozostaje CD Projekt Red. Jest to marka znana graczom na całym świecie, nie tylko w Polsce. Swoją renomę firma uzyskała poprzez trylogię gier RPG Wiedźmin, której głównym bohaterem jest Geralt z Rivii.
Studio CD Projekt wydało kilka gier z serii: Wiedźmin, Wiedźmin: Versus, Wiedźmin 2: Zabójca królów, Wiedźmin 3: Dziki gon. Ostatnia gra zdobyła szeroki rozgłos na międzynarodowej arenie. Gracze byli nią zachwyceni. Popularność gry wzrosła również po premierze serialu Wiedźmin na Netflixie. Premiera pierwszego sezonu odbyła się 20 grudnia 2019 roku. Obecnie wielbiciele sagi czekają z niecierpliwością już na 3 sezon.
Gra Wiedźmin zdobyła dziesiątki nagród w branży na całym świecie. Ogólnie sprzedano ponad 30 milionów kopii gry Wiedźmin 3: Dziki Gon i ponad 50 milionów gier z całego cyklu Wiedźmina. Gra zdecydowanie przejdzie do kanonu klasycznych gier komputerowych, została dobrze przyjęta przez nowych graczy, profesjonalistów i krytyków.
Po takim ogromnym sukcesie wszyscy czekali na kolejne gry polskiego producenta CD Projekt Red. Tutaj nasz ojczysty producent nie zawiódł, produkując swoją kolejną grę Cyberpunk 2077. Premiera gry została trochę opóźniona ze względu na pandemię i była wydana pod koniec 2020 roku.
Nowa produkcja jednak nie spełniła wysokich oczekiwań wielu graczy, ale przyniosła duże zyski CD Projekt Red. Być może gra zostanie ulepszona w kolejnej wersji i zyska więcej pochwał ze strony graczy.
Techland — producent gier o zombie
To jedna z najstarszych firm gier komputerowych w Polsce. Jej początki sięgają jeszcze lat 90. Wtedy firma zajmowała się tłumaczeniem oprogramowania na polski rynek, obecnie natomiast produkuje własne gry wideo. Na początku produkcje Techland nie były tak udane i popularne, ale na naszą uwagę zasługują takie tytuły jak Crime Cities z 2000 roku i Xpand Rally, wydane w 2004.
Szersze uznanie Techland zdobył po premierze swojej FPP gry Call of Juarez. Akcja gry osadzona jest na Dzikim Zachodzie. Została ona pochlebnie odebrana przez graczy i sprzedała wiele kopii. Jako że gra przyniosła większą rozpoznawalność Techland, firma postanowiła zapoczątkować serię gier Call of Juarez.
Seria o Dzikim Zachodzie nie była jednak tym przełomem, który przyniósł Techland światową sławę, bo okazały się nimi gry o zombie. W 2011 roku producent wypuścił grę o nazwie Dead Island i to właśnie ona stała się znakiem rozpoznawczym firmy.
Na świecie sprzedano ponad 5 miliony egzemplarzy Dead Island. Gra doczekała się też kontynuacji, Dead Island Reptide. To jednak nie był koniec Techolandu z zombie. Największym hitem firmy stała się gra Dying Light, wydana w 2015 roku. Dana gra o zombie została sprzedana w ponad 20 milionach egzemplarzy na świecie. Taki sukces gry sprawił, że producent w 2022 roku zaprezentował nam kontynuację gry — Dying Light 2.
11 Bit Studios
Firma 11 Bit Studios zdecydowanie należy do polskiej czołówki producentów gier wideo. Producent jest znany nie tylko w Polsce, ale też na międzynarodowej arenie. Rozgłos firmie zapewniła gra This War of Mine z 2014 roku. Jest to gra, która porusza niecodzienną tematykę wojenną z punktu widzenia cywili, znajdujących się na terytorium ogarniętym stanem wojennym.
Bohaterowie gry War of Mine wcielają się w postacie kilku cywili jednocześnie i walczą o przetrwanie w czasie wojny. Starają się zdobyć pożywienie, wodę i schronienie. Taka niecodzienna tematyka zdobyła wielki szacunek pośród graczy i krytyków. Gra stała się bardzo popularna.
Kolejną grą, która okazała się nie mniejszym sukcesem niż War of Mine, jest Frostpunk, wydany w 2018 roku. Jest to strategiczna gra, w której główny bohater zarządza miastem i walczy o przetrwanie mieszkańców w tym apokaliptycznym świecie.
W polskim rynku jest o wiele więcej producentów gier komputerowych, którzy są znani na całym świecie, budzą uznanie i szacunek wielu graczy i innych deweloperów. Polski rynek przyciąga wielu specjalistów z zagranicy, którzy gotowi są pracować w Polsce nad nowymi grami dla miłośników gier komputerowych na całym świecie.
źródło: artykuł gościnny