Hazard jest popularną metodą na spędzenie wolnego czasu i rozerwanie się po ciężkim dniu w pracy dla wielu ludzi. Ta forma rozrywki może być idealnym sposobem na rozładowanie napięcia i relaks.

Największą popularnością cieszy się zdecydowanie internetowe casino pl, które daje użytkownikowi dostęp do innowacyjnych tytułów slotowych. Automaty charakteryzują się prostą i schematyczną mechaniką, dzięki czemu gracz nie musi posiadać żadnej wiedzy ogólnej, aby dobrze się bawić. Troszkę inaczej świat hazardu wygląda dla osób uprawiających zawodowo sport. W ostatnich latach pojawiło się kilka zakazów i obostrzeń, które uniemożliwiają sportowcom zabawę w niektórych sektorach domów hazardowych. Dlaczego gry o charakterze losowym stały się problemem u profesjonalnych zawodników? Na to pytanie postaramy się udzielić odpowiedzi w dalszej części tego artykułu.

Czy sportowcy są hazardzistami?

Miłośnicy gier losowych najchętniej wybierają nowe kasyna internetowe, które posiadają wiele różnorodnych tytułów w swoich bibliotekach i najnowsze oferty bonusowe.. Dzięki tak rozległemu repertuarowi produkcji użytkownicy mogą bawić się w nich godzinami bez uczucia monotonii.

Najnowsze badania jasno pokazują, iż zawodnicy uprawiający sport na najwyższym poziomie są zdecydowanie bardziej narażeni na uzależnienie od hazardu niż przeciętny człowiek, u którego ten problem występuje stosunkowo rzadko. Wynika to głównie z ich podejścia mentalnego i ciągłej chęci rywalizacji. Są oni skłonni do większego ryzyka, a ich konkurencyjne osobowości i nadmierny optymizm prowadzi do sporych kłopotów finansowych. Wymienione wyżej cechy są niezastąpione na boiskach, kortach tenisowych, czy ringach bokserskich, jednak w świecie hazardu to chłodna głowa jest kluczem do sukcesu. Badania krajowe konsekwentnie wykazują, że wskaźniki problemów z hazardem osiągają szczyt w grupie wiekowej od 18 do 24 lat (Gerstein et al., 1999).

Rockey (1998) poinformował, że sportowcy uniwersyteccy w USA w jego badaniu (w porównaniu do wszystkich studentów) byli bardziej skorzy do nadużywania gier hazardowych. Spośród badanych atletów 12,4% było nałogowymi graczami w porównaniu do 7,3% zwykłych uczniów. Rockey, Beason i Gilbert (2002) poparli te ustalenia, zauważając, iż sportowcy zdecydowanie częściej sięgają po produkty hazardowe niż przeciętne osoby.

Dlaczego sportowcy są podatni na hazard?

W każdy sporcie kładzie się duży nacisk na współzawodnictwo. To właśnie tutaj według Curry'ego i Jiobu (1995) znajduje się największy problem, przez który później wiele osób popada w hazard i inne uzależnienia. Zawodnicy próbują przenieść adrenalinę oraz swój konkurencyjny charakter z boiska do prawdziwego życia, co zazwyczaj niezbyt dobrze się kończy. Gry losowe dają nieskończone możliwości rywalizacji i poczucia ekscytacji, przy rozgrywce na prawdziwe pieniądze. Jednak sportowcy szybko budują tolerancje na nowe bodźce i tak samo, jak alkoholicy stopniowo zwiększają dawki. Zwykle zaczyna się niewinnie od jednej sesji przy ruletce, natomiast po kilku miesiącach atleci zapominają o swoich codziennych obowiązkach i oddają się nowej pasji. Warto tutaj przywołać historię słynnej gwiazdy NBA - Michaela Jordana, który popadł w spore problemy finansowe przez notoryczne zakłady na golfa. Potrafił obstawiać po 100 tys. dolarów za dołek, a jego łączne długi w pewnym momencie sięgnęły 1.2 miliona dolarów, przez co prawie stracił mieszkanie i rodzinę. Sportowcy często nie mogą pogodzić się z porażką, dlatego po stracie kapitału pragną go jak najszybciej odrobić, przez co narażają się na jeszcze większe ryzyko. Historia zna wiele przykładów znakomitych i utalentowanych atletów, którzy przegrali ogromne fortuny w kasynach.

 Czy Hazard jest nałogiem?

Jeśli podejdziemy w odpowiedni sposób do gier o charakterze hazardowym, to mogą nam one zapewnić ekscytujące popołudnie, bez nadmiernych problemów. Jednak kompulsywny hazard zdecydowanie jest nałogiem, podobnie jak alkoholizm i uzależnienie od narkotyków, co dokładnie zostało opisane przez Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne. Bardzo często społeczeństwo nie traktuje tych problemów na równi i hazardziści nie mogą liczyć na profesjonalną pomoc. Jest to wielka przeszkoda dla wielu rodzin borykających się z podobnymi kłopotami. Ostatnie badania sugerują, iż sportowcy na emeryturze mogą być najbardziej podatni na to uzależnienie, gdyż ich codzienne życie nie daje już im takiego spełnienia i adrenaliny. Szukają oni wrażeń w innych miejscach, przez co często trafiają do domów hazardowych, gdzie spędzają długie godziny. Każda osoba, która zdecyduje się obstawić zakład, w pewnym stopniu narażona jest na uzależnienie, jednak ogólne ryzyko jest niewielkie. Inaczej sprawa wygląda wśród atletów, którzy muszą zachować szczególną ostrożność podczas zabawy w kasynach

Hazard a korupcja w sporcie

Stosunkowo niedawno wprowadzono ogólnoświatowy zakaz dla profesjonalnych piłkarzy, którzy nie mogą obecnie obstawiać swojej dyscypliny. Taki zabieg ma na celu zmniejszenie korupcji w tym sporcie i zapobiec ustawianiu wyników. Jednak wielu ekspertów zgodnie twierdzi, iż była to jedynie zasłona dymna, a prawdziwym celem tej reformy jest ochrona zawodowych sportowców przed negatywnymi skutkami hazardu. Wysoki poziom ryzyka u tych osób spowodowany chęcią rywalizacji i wysokim zapotrzebowaniem na adrenalinę skutkuje szybkim uzależnieniem. Wydaje się, że bez względu na intencje ta decyzja była właściwa i z pewnością uchroniła wielu sportowców przed utratą majątku.

20230330hazard2

Podsumowanie

Osoby lubiące rywalizację i ryzyko są zdecydowanie w większym stopniu narażone na uzależnienie od hazardu. Te dwie cechy doskonale opisują praktycznie każdego sportowca, dlatego właśnie ta grupa zawodowa łatwo popada w nałóg hazardu. Oczywiście są wyjątki od tej reguły, jednak zawsze przy zabawie o charakterze losowym powinniśmy zachować czujność i trzeźwy umysł. Poddanie się nadmiernym emocjom może nas drogo kosztować, dlatego w kasynach nie należy spożywać zbyt dużych ilości trunków wysokoprocentowych. 

źródło: artykuł gościnny