'Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci' – czyli ci, których chciano wymazać z polskiej historii.
Skrytobójczo mordowani, prześladowani, niszczeni. Jak mało o nich wiemy, jak mało uczą się o nich młodzi. Festiwal ten jest jedynym w Polsce festiwalem filmów historycznych.
Jest to niewątpliwie pierwszy festiwal, który prezentuje sylwetki i dziedzictwo oraz historię tych najbardziej Wyklętych, czyli żołnierzy, którzy nigdy nie zaakceptowali sowieckiej okupacji. Festiwal pokazuje rolę polskiego podziemia i opozycji demokratycznej w walce z komunistycznym reżimem lat 1944-1989.
Festiwal, to nie tylko projekcje filmowe, ale także spotkania i dyskusje ze świadkami historii, naukowcami, twórcami, które pozwolą, zwłaszcza młodym uczestnikom, poznać prawdę o trudnych czasach PRL.
Zobacz program tegorocznego festiwalu
VI edycja Festiwalu Filmowego „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci 1944-1989” odbędzie się w dniach 11-13 września b.r. w Gdyni. Organizatorami Festiwalu NNW są Stowarzyszenie „Scena Kultury” oraz Urząd Miasta Gdyni.
Festiwal jest miejscem, podczas którego prezentowane są filmy odnoszące się głównie do najnowszej historii Polski, a także obrazy z krajów byłego „bloku wschodniego”, które miały podobne doświadczenia historyczne. Wzorem lat ubiegłych organizatorzy próbują w tym roku zaprosić liczną grupę polskich kombatantów: m.in z Kresów (Białoruś, Litwa) jak również kombatantów spod Monte Cassino, żołnierzy AK skazanych na karę śmierci, Powstańców Warszawskich i wielu innych świadków historii. Festiwal jest konglomeratem wymiany myśli nad najnowszą historią Polski, wyjątkowym miejscem spotkań kilku pokoleń Polaków. Festiwal będzie gościł świadków historii, historyków, twórców filmowych, publicystów, muzyków i tych wszystkich, których interesuje najnowsza historia Polski. Integralną częścią Festiwalu są wydarzenia kulturalne: koncerty muzyczne, spektakle teatralne, wystawy, gry uliczne. Szczególne miejsce na tegorocznym Festiwalu poświęcone będzie losom Polaków zesłanych na Syberię oraz udziałowi NSZZ Solidarność w odzyskiwaniu wolności przez inne kraje demoludów.
Źródło: festiwalnnw.pl