Do 45. Derbów Trójmiasta już tylko dwa dni. Czas więc przypomnieć sobie tych, którzy występowali w przeszłości po obu stronach barykady.
Rywalizacja między Lechią Gdańsk a Arką Gdynia zawsze elektryzuje kibiców. Dla wielu zwycięstwo w Derbach smakuje lepiej niż choćby awans do ekstraklasy. Nic w tym dziwnego. To także mecze wyjątkowe także dla piłkarzy i trenerów z regionu. Co ciekawe, w przeszłości byli także gracze, którzy występowali zarówno w Biało-Zielonej koszulce, jak i u lokalnego rywala. Przed piątkowymi Derbami przypominamy Wam kilku z nich sylwetki.
Janusz Kupcewicz
Legenda polskiej piłki nożnej. Zmarł przedwcześnie w lipcu 2022 roku. W latach 1974-82 występował w Arce Gdynia. Wtedy święcił też największe sukcesy z reprezentacją Polski. Po trzech latach wojaży po zagranicznych klubach w 1986 roku został zawodnikiem Lechii Gdańsk. Występował w niej przez dwa lata i zdołał rozegrać 39 spotkań i zdobyć osiem bramek w Biało-Zielonej koszulce.
Tomasz Korynt
Syn legendy Lechii - Romana Korynta. Karierę rozpoczynał w 1970 roku właśnie w Lechii Gdańsk, w której występował aż do 1977 roku życia. W Biało-Zielonej koszulce wystąpił łącznie 102 razy i strzelił 33 gole. Po zakończeniu przygody z Lechią od razu przeszedł do Arki, w której grał do 1982 roku. Co ciekawe, później zaliczył także dwa epizody w Bałtyku Gdynia.
Bogusław Kaczmarek
Legendarnego "Bobo" nikomu przedstawiać nie trzeba. Karierę piłkarską rozpoczynał w rodzinnej Łodzi, z której na początku lat 70. trafił do Gdańska. Od 1975 do 1977 roku grał w Lechii - w 54 meczach zdobył siedem bramek. Kolejne cztery lata spędził już w Arce, gdzie zdobył m.in. Puchar Polski. Po zakończeniu kariery związał się trenersko z Lechią - najpierw jako trener juniorów i asystent, a potem w latach 1989-1992 jako samodzielny szkoleniowiec gdańszczan. W 2008 roku podpisał kontrakt z Arką, jednak... rozwiązał go po dwóch dniach. Powód? Niezadowolenie kibiców. W 2012 roku ponownie prowadził Lechię, z którą pożegnał się w 2013 roku. Dziś jest prawdziwą legendą gdańskiego klubu.
Dariusz Gładyś
Historia Dariusza Gładysia jest niezwykle ciekawa. Od 1992 aż do końca 1996 roku był bramkarzem Lechii. Z kolei wiosną 1997 roku trafił do... Arki. W niej zanotował tylko jedną rundę, a dokładniej trzy występy. Rok później wrócił do Gdańska, konkretniej do Gedanii. W Lechii występował jeszcze w sezonie 2007/08.
Maciej Kalkowski
"Kalki" również nikomu przedstawiać nie trzeba. Rodowity gdańszczanin, od małego związany z Biało-Zielonymi barwami. W latach 1993-97 zanotował w barwach seniorskiej drużyny 83 występy i zdobył siedem bramek. Po kolejnych czterech sezonach spędzonych w GKS-ie Bełchatów trafił do... Arki. Tam wystąpił jednak tylko w 16 meczach i przeniósł się do Chojniczanki. Później zanotował jeszcze jeden epizod w Gdyni - w sezonie 2003/04. W 2005 roku wrócił jednak do domu, do Lechii i przez kolejne pięć lat rozegrał w jej barwach 95 spotkań. Po zakończeniu kariery pracował jako trener w Lechii - po zwolnieniu Tomasza Kaczmarka w 2022 roku samodzielnie prowadził nawet zespół w kilku meczach. Aktualnie trener i grający zawodnik w B-klasowym TLG.
Krzysztof Brede
"Heniu" przez większość życia związany był z Biało-Zielonymi barwami. W 2001 roku zaliczył jednak krótki epizod w Arce, do której był wypożyczony z Lecha Poznań. Rozegrał tam osiem spotkań. W zespole Lechii z kolei łącznie wystąpił w 88 meczach. Po zakończeniu kariery piłkarskiej pracował także jako trener w gdańskim klubie.
Karol Piątek
Podobnie jak Brede, krótki epizod w Arce zanotował także Karol Piątek. Również miało to miejsce w 2001 roku.
Krzysztof Rusinek
Wychowanek Lechii Gdańsk, a obecnie zawodnik B-klasowej TLG. Do końca 2001 roku gracz Lechii, a od wiosny 2002 Arki. Z Gdyni odszedł jednak w 2003 roku i po rocznym pobycie w Gryfie Wejherowo wrócił do Lechii Gdańsk. W jej barwach występował do końca 2006 roku. Później reprezentował także barwy m.in. Bałtyku Gdynia.
Tomasz Unton
Kolejnym ciekawym przypadkiem jest Tomasz Unton, który seniorską karierę zaczynał w Arce. Dziś jednak jest bardziej kojarzony z Lechią, w której zanotował łącznie 218 spotkań. Po zakończeniu piłkarskiej kariery został trenerem i również pracował w gdańskim klubie. W 2014 roku przez kilka spotkań prowadził I drużynę wspólnie z Maciejem Kalkowskim, a oprócz tego pracował także z rezerwami.
Poniżej w miarę kompletna lista osób, które pracowały w Arce i Lechii. Jeżeli kogoś pominęliśmy, dajcie nam znać.
Trenerzy
Edward Brzozowski, Tadeusz Foryś, Marian Geszke, Janusz Pekowski, Henryk Serafin, Jerzy Słaboszowski, Stanisław Stachura, Krzysztof Szkoda, Wojciech Wąsikiewicz
Trenerzy/piłkarze
Czesław Bartolik, Andrzej Bikiewicz, Czesław Boguszewicz, Michał Globisz, Jerzy Jastrzębowski, Bogusław Kaczmarek, Zbigniew Kaczmarek, Marek Latos, Adam Musiał, Mieczysław Rajski, Tomasz Unton, Wojciech Niedźwiedzki, Grzegorz Polakow, Zbigniew Strzelecki
Piłkarze
Waldemar Bajer, Kamil Biecke, Arkadiusz Bieńkowski, Bolesław Błaszczyk, Krzysztof Brede, Piotr Burlikowski, Stanisław Burzyński, Waldemar Cekała, Michał Chamera, Jan Erlich, Piotr Filipik, Zygmunt Gadecki, Dariusz Gładyś, Andrzej Głąbiński, Andrzej Głownia, Andrzej Golecki, Czesław Grzybek, Omran Haydary, Tadeusz Hennig, Krzysztof Hoppe, Jerzy Jabłoński, Aleksander Jagiełło, Stanisław Jarząbek, Andrzej Kaczmarek, Marcin Kaliński, Maciej Kalkowski, Robert Kałużny, Piotr Kasperkiewicz, Bogdan Kędzia, Stefan Kliński, Henryk Kliszewicz, Zbigniew Kobus, Tomasz Korynt, Marek Kowalczyk, Mirosław Krajewski, Tadeusz Krystyniak, Bolesław Kukliński, Janusz Kupcewicz, Zbigniew Kupcewicz, Juliusz Letniowski, Maciej Lewna, Jerzy Licbarski, Waldemar Majcher, Tomasz Mazurkiewicz, Adam Merchut, Janusz Możejko, Łukasz Nawotczyński, Euzebiusz Nerc, Piotr Nierychło, Karol Piątek, Marek Piątek, Sławomir Pietkiewicz, Krzysztof Pilarz, Zbigniew Pisula, Marcin Pudysiak, Dariusz Raczyński, Mariusz Radoń, Krzysztof Rusinek, Damian Rysiewski, Michał Smarzyński, Mikołaj Sołkiewicz, Waldemar Stachowiak, Ryszard Szewczyk, Ryszard Tafel, Mirosław Tłokiński, Robert Wasielewski, Robert Wilk, Jarosław Wiśniewski, Sebastian Władacz, Andrzej Wydrowski, Marek Ziółkowski, Łukasz Zwoliński, Michał Żebrakowski, Zbigniew Żemojtel
Prezesi
Jan SKICKI
Początek piątkowych Derbów Trójmiasta o 20:30. Transmisja w Polsacie Sport.
źródło: własne