W piątek o godzinie 18 Lechia Gdańsk podejmie u siebie Zagłębie Sosnowiec. Przed meczem warto przypomnieć zawodników oraz trenerów, którzy mieli okazję reprezentować oba kluby
Lechia Gdańsk i Zagłębie Sosnowiec zmierzą się ze sobą po raz trzydziesty siódmy. Minimalnie lepszy bilans mają Biało-Zieloni, którzy wygrali 15 razy, a Zagłębie 14 razy i siedmiokrotnie padł remis. Jednak ostatni mecz z Zagłębiem podopieczni Szymona Grabowskiego będą chcieli wymazać z pamięci, ponieważ w Sosnowcu przegrali 2:5.
W przeszłości kilku piłkarzy oraz trenerów występowało zarówno w Lechii, jak i Zagłębiu Sosnowiec. Dziś prezentujemy Wam ich sylwetki.
Rafał Pietrzak
Rozpoczynał swoją karierę w Zagłębiu Sosnowiec i w swoim macierzystym klubie występował do 2010 roku. W rundzie wiosennej sezonu 2019/20 trafił do Lechii Gdańsk z belgijskiego Royal Mouscron. Popularny "Piecia" reprezentował barwy Lechii do zeszłego sezonu i rozegrał w niej 111 spotkań.
Żarko Udovicic
W Zagłębiu Sosnowiec występował w latach 2015-19 i był kluczowym zawodnikiem czterokrotnego zdobywcy Pucharu Polski. Po spadku sosnowiczan z Ekstraklasy w 2019 roku Serb przeszedł do Lechii. W Gdańsku Udovicic spędził dwa lata, a od 2022 roku występuje w Mladoście Lucani, grającym w serbskiej superlidze.
Konrad Michalak
Trafił do Zagłębia Sosnowiec wiosną 2017 roku na zasadzie wypożyczenia z Legii Warszawa. Półtora roku później odszedł z niej do Lechii Gdańsk (w przeciwną stronę poszedł Paweł Stolarski). Z Lechią zajął 3. miejsce w Ekstraklasie i zdobył z nią Puchar Polski w sezonie 2018/19. Po tym sezonie Michalak odszedł za 1,5 miliona Euro do Achmata Grozny. Obecnie gra w występującym na zapleczu arabskiej Saudi Pro League Ohod Club.
Jakub Arak
W latach 2014-16 był wypożyczony z Legii Warszawa do Zagłębia Sosnowiec. Do Lechii Gdańsk trafił we wrześniu 2017 roku i występował w niej z krótką przerwą do lutego 2021 roku. Łącznie rozegrał w niej 48 meczów.
Jakub Wilk
W rundzie wiosennej sezonu 2011/12 został wypożyczony z Lecha Poznań do Lechii Gdańsk, w której zagrał 12 meczów i zdobył dwie bramki. Jedno z jego trafień zapewniło Biało-Zielonym utrzymanie, a było to w meczu z Legią Warszawa rozgrywanym 3 maja 2012 roku, kiedy z rzutu wolnego pokonał... Dusana Kuciaka. W 2015 roku Jakub Wilk trafił do Zagłębia Sosnowiec, w którym występował przez półtora roku.
Krzysztof Słabik
Urodził się w 1953 roku w Zawierciu, ale zaczynał swoją karierę w Lechii Gdańsk. W latach 1970-78 był pewnym punktem w bramce Biało-Zielonych, bowiem wystąpił w ponad 130 meczach. W 1978 roku przeszedł do świeżo upieczonego zdobywcy Pucharu Polski Zagłębia Sosnowiec i spędził tam sześć lat. Po zakończeniu kariery sędziował spotkania mecze w I oraz II lidze, a także był trenerem bramkarzy Lechii Gdańsk w latach 2012-14.
Romuald Szukiełowicz
Urodzony w 1949 roku we Wrocławiu rozpoczął swoją karierę piłkarską w Śląsku, a zakończył ją w Błyskawicy Chicago, a po niej w tym samym klubie rozpoczął trenerską. W latach 90. prowadził m.in. Śląska Wrocław, Pogoń Szczecin, Zawiszę Bydgoszcz czy Lecha Poznań. Natomiast od marca do września 2000 roku Szukiełowicz był szkoleniowcem Lechii Gdańsk. Warto zaznaczyć, że to był okres z PTL w tle. W 2007 oraz 2015 roku zaliczył dwa bardzo krótkie epizody w Zagłębiu Sosnowiec.
Hubert Kostka
Tej postaci w polskiej piłce nie trzeba przedstawiać nikomu. Jako zawodnik w latach 1960-73 był bramkarzem Górnika Zabrze oraz zagrał 32 razy w reprezentacji Polski. Po karierze piłkarskiej Hubert Kostka został bardzo dobrym szkoleniowcem w Polsce, prowadził m.in. Górnika Zabrze, Szombierki Bytom, Zagłębie Sosnowiec czy był asystentem w reprezentacji Polski, a także pracował w Szwajcarii. W 1995 roku objął Lechię/Olimpię i gdańsko-poznański twór miał utrzymać w najwyższej klasie rozgrywkowej. Niestety misja ta, choć zaczęła się obiecująco, zakończyła się niepowodzeniem.
Oprócz wyżej wymienionych osób Lechię i Zagłębie Sosnowiec reprezentowali też: Stanisław Grządziel, Ryszard Karbowniczek, Stefan Kliński, Tomasz Michalski, Mateusz Możdżeń, Tadeusz Świstak, Piotr Rzeczycki, Mariusz Wojciechowski, Piotr Zieliński, Andrzej Zięba.
źródło: własne