Zapraszamy do lektury solidnie rozbudowanego archiwum prasowego z roku 1957. Dzięki naszej mozolnej pracy badawczej oraz dzięki temu, że udało się dotrzeć do wielu tytułów prasowych oraz dzięki sporej ilości meczów towarzyskich - w tym aż 8 międzynarodowych, możemy zaprezentować Wam blisko 400 nowych materiałów prasowych z tego okresu.

Przypomnijmy, że do tej pory lata 50-te mieliśmy na naszej stronie bardzo skromnie udokumentowane. Od kilku lat sukcesywnie, sezon po sezonie, powiększamy zbiór materiałów prasowych, dlatego też bardzo dużo czasu poświęcamy na przeszukiwanie bibliotek i archiwów prasowych w całym kraju, w poszukiwaniu materiałów dotyczących występów Biało-Zielonych. Jak widać w poniższym odnośniku, do tego zadania podchodzimy bardzo poważnie, dzięki czemu macie możliwość zapoznania się z relacjami z wielu różnych źródeł, a my możemy stale poprawiać i uzupełniać dane dotyczące występów biało-zielonych w poszczególnych sezonach.

W Lechii, jak zwykle przed rozpoczęciem rozgrywek, dużo hałasu na temat składu i jego zmian. Trener Foryś nie był zadowolony ze współpracy z działaczami i rzeczywiście miał zamiar wracać do stolicy. Ostatecznie po zmianach w Zarządzie Klubu pozostał na Wybrzeżu.

1957.02.07.W gdańskiej Lechii zabrakło talentów... organizacyjnych
1957.02.07.W gdańskiej Lechii zabrakło talentów... organizacyjnych

Z zeszłorocznego składu ubył Górny, który dostał powołanie do odbycia zasadniczej służby wojskowej i wylądował w Zawiszy Bydgoszcz, natomiast pozyskano, jak się niebawem okaże, bardzo cennych zawodników. Z Arki Gdynia, Gadeckiego, już w tym sezonie „etatowego” zawodnika zespołu, przyszłego reprezentanta Polski oraz Bieńkowskiego, z Gedanii napastnika Wieczorkowskiego, zawodnika, który także już w tym sezonie zdobył sobie stałe miejsce w drużynie, z AZS - Szlagowskiego, który wszedł do pierwszego składu i, szczególnie w I rundzie rozgrywek, spisywał się znakomicie. „Chodziły słuchy”, że do zespołu powróci Jarczyk po odbyciu służby wojskowej, lecz ostatecznie drużyna grała bez niego.

1957.02.26.Gdzie będą grać Bieńkowski i Gadecki?
1957.02.26.Gdzie będą grać Bieńkowski i Gadecki?

Lechia rozpoczęła sezon pucharowym spotkaniem z Górnikiem Zabrze. 17 marca, na swoim boisku, Lechia uległa bardzo wzmocnionemu Górnikowi (w tym sezonie zdobędzie swój pierwszy tytuł Mistrza Polski) 0-3.

W lidze szło jednak wspaniale, na początek 1-1 w Radlinie, ale już w II kolejce 1-0 z aktualnym Mistrzem Polski Legią a potem 2-1 w Łodzi z ŁKS-em i rekordowe 5-0 we Wrzeszczu z Zagłębiem Sosnowiec, hat trick Szlagowskiego i ... Lechia na pierwszym miejscu w tabeli.

1957.04.29.Lechia gromi Stal 5:0
1957.04.29.Lechia gromi Stal 5:0

Pierwsza porażka dopiero w VII kolejce w Zabrzu z Górnikiem 0-2. W IX kolejce „mecz na szczycie” grał lider - Gwardia Warszawa, z wiceliderem - Lechią. W Warszawie Lechia uległa po twardym i dobrym meczu „gwardzistom” 2-3. Na koniec rundy jeszcze dwa zwycięstwa (2-0 z Odrą i 1-0 z Ruchem) i jak przed rokiem drugie miejsce w tabeli „wiosny”. Tuż, tuż za prowadzącą Gwardią.

1957.06.28.Czy Lechia utrzyma tytuł wicemistrza "wiosny"?

Niestety, tak jak i przed rokiem II runda była fatalna. 2-0 w I kolejce ze słabym Górnikiem Radlin to były „miłe złego początki”. Potem słaba gra i tylko 2 punkty w kolejnych pięciu spotkaniach, drużyna przestała strzelać bramki. Z pewnością duże znaczenie miały zmiany w składzie zespołu. Ubyli Kobylański, Musiał, Lenc (kontuzja). Zastąpienie ich przez „starych” (Rogocz, Kupcewicz) wywołało gwałtowne protesty prasy lokalnej.

1957.09.16.To już zakrawa na skandal
1957.09.16.To już zakrawa na skandal

Ton tych protestów był jednoznaczny: stawiać na młodzież! Eksperyment z pięcioma graczami, którzy w poprzednim sezonie nie występowali w podstawowej „jedenastce”, ale za to byli młodzi (Gross, Gadecki, Wieczorkowski, Łukasik i Frąckiewicz) przyniósł 18 września katastrofę na stadionie Wojska Polskiego w Warszawie. Lechia przegrała w rozmiarach rekordowych z Legią – 1-8. Na szczęście cały sezon katastrofą się nie zakończył, na mecie, mimo fatalnej II rundy, było V miejsce. Oczywiście mogło być lepiej, ale jak utrzymać równą, wysoką formę przez cały sezon? W przypadku Lechii, problemu tego, przynajmniej w roku 1957, nie udało się rozwiązać.

1957.12.02.Tabela I ligi
1957.12.02.Tabela I ligi

Także i w tym roku reprezentacje nie mogły się obyć bez naszych zawodników. Najczęściej koszulkę reprezentacyjną przywdziewał, jak od lat, Roman Korynt. Zawodnik Lechii wystąpił tym razem w sześciu z siedmiu spotkań, które w tym roku rozegrała nasza reprezentacja. W spotkaniu z Bułgarią, w którym nie wybiegł w podstawowej jedenastce, był rezerwowym. Z ławki rezerwowych oglądał je wraz z Henrykiem Gronowskim, który można powiedzieć, że w tym roku był „żelaznym” rezerwowym bramkarzem drużyny narodowej. W końcu i on dostał swoją szansę, gdy kontuzji doznał bezkonkurencyjny w kraju Edward Szymkowiak. Satysfakcja była tym większa, że jego debiut nastąpił w spotkaniu, które było grą eliminacyjną o zakwalifikowanie się do finałów Mistrzostw Świata, 3 listopada 1957 przeciw Finlandii.

1957.11.04.Polska-Finlandia 4:0
1957.11.04.Polska-Finlandia 4:0

Dodajmy, że w obydwu wyjazdowych spotkaniach o mistrzowskie punkty (23 czerwiec w Moskwie z ZSRR i 5 lipiec w Helsinkach przeciw Finlandii) kapitanem reprezentacji był Roman Korynt. Mało tego, w szerokiej kadrze narodowej, ogłoszonej w sierpniu 57, znalazł się także młody Zygmunt Gadecki.

Kontynuowali reprezentacyjną przygodę młodzi reprezentanci Wybrzeża – wspomniany Zygmunt Gadecki oraz Bronisław Szlagowski, którzy awansowali w tym sezonie do kadry młodzieżowej. Znalazł się w niej także jeszcze jeden zawodnik gdańskiej Lechii – Zygmunt Gross. Przyszłość gdańskiej piłki wyglądała więc nie najgorzej.

1957.10.21.Piłkarska młodzież zawiodła w Łodzi
1957.10.21.Piłkarska młodzież zawiodła w Łodzi

Seniorzy Lechii nie odnieśli w tym sezonie sukcesu, za to juniorzy po raz pierwszy w historii zostali Mistrzami Polski. W naszym archiwum prasowym znajdziecie relacje w wszystkich meczów eliminacyjnych, dokumentujące postawę młodych piłkarzy.

1957.09.09.Tytuł mistrza juniorów zawędrował na Wybrzeże
1957.09.09.Tytuł mistrza juniorów zawędrował na Wybrzeże

Poniżej w odnośniku prezentujemy komplet wyników wraz z raportami meczowymi z całego sezonu ligowego 1957. Biało-Zieloni zanotowali 8 zwycięstw, 6 remisów i 8 porażek.

W meczach ligowych wystąpiło 21 piłkarzy. Komplet 22 występów zanotowało trzech graczy Roman Korynt, Zygmunt Gadecki i Robert Gronowski. 21 meczów rozegrał natomiast Hubert Kusz.

W całym sezonie Lechia zdobyła 25 bramek. Nie było w kadrze jednego snajpera. Bramki strzelało aż 7 piłkarzy. Najwięcej trafień po 6 zanotowali Robert Gronowski i Bronisław Szlagowski, a 4 trafienia Zygmunt Gadecki.

Obecnie (październik 2020) z tamtego składu, żyje już tylko czterech piłkarzy Stanisław Uścinowicz, Zygmunt Gross, Kazimierz Frąckiewicz oraz Bronisław Szlagowski.

O występach Lechii w Pucharze Polski nie ma co pisać, bowiem rozgrywki te zostały zawieszone po sezonie 1956.

1957.02.19.Likwidacja rozgrywek o Puchar Polski
1957.02.19.Likwidacja rozgrywek o Puchar Polski

Zapraszamy do lektury wszystkich materiałów prasowych z roku 1957 i jednocześnie zachęcamy do dzielenia się uwagami, uzupełnieniami i wiedzą z naszą redakcją. Zdajemy sobie sprawę, że nie posiadamy pełnej wiedzy na temat występów Lechii Gdańsk, dlatego też stale poszukujemy osób, które pomogą poprawić błędy oraz uzupełnić braki w naszych materiałach.

źródło: Własne / "Piłkarskie Dzieje Wybrzeża" P. Chomicki

O AUTORZE
DarioB
Author: DarioB
Badacz Historii Lechii
Z portalem Lechia.net związany od 2003 roku. Wcześniej głównie foto, obecnie archiwa oraz badanie historii Lechii Gdańsk.
Ostatnio napisane przez autora