Portal Lechia.net to, jak zapewne wiecie, nie tylko świeże newsy, ale przede wszystkim historia. Badamy ją, sezon po sezonie, a na naszych podstronach zbieramy ślady w postaci materiałów prasowych, biletów czy chociażby plakatów meczowych. Dzisiaj oddajemy w Wasze ręce solidnie rozbudowane archiwum prasowe z roku 1952.

Do tej pory lata 50-te mieliśmy bardzo skromnie udokumentowane. Sukcesywnie staramy się powiększać zbiór materiałów prasowych, dlatego też bardzo dużo czasu poświęcamy na przeszukiwanie archiwów prasowe w poszukiwaniu materiałów dotyczących występów Biało-Zielonych. Jak widać w poniższym odnośniku, solidnie podeszliśmy do tego zadania, dzięki czemu macie możliwość zapoznania się z relacjami z wielu różnych źródeł.

Rok 1952 był 7 rokiem funkcjonowania Klubu. Lechia (Budowlani) pod wodzą Czesława Bartolika spędziła go na poziomie ekstraklasowym. Sezon ten był bardzo specyficzny, gdyż ze względu na przygotowania reprezentacji do Igrzysk Olimpijskich w Helsinkach zawieszono rozgrywki ligowe do jesieni, w ich miejsce tworząc obowiązkowy puchar dla klubów I ligi (bez udziału kadrowiczów). 12 drużyn podzielono na dwie grupy - zwycięzcy obu grup spotkali się w finale 20 lipca w Warszawie, rozegrano także mecze o 3. i 5. miejsce.

1952.03.24.pierwsza liga rozpocznie mistrzostwa jesienia pilkarz a

Biało-Zieloni jako Ekstraklasowy beniaminek spisywali się całkiem dobrze w tych rozgrywkach. Rozpoczęli od remisu z Wawelem Kraków, potem odnieśli 2 zwycięstwa. Pierwsza porażka przyszła dopiero w 6 kolejce.

1952.07.08.1punkt do finalu db

Po rozegraniu 10 kolejek Budowlani z dorobkiem 11 punktów zajęli 3 miejsce - tyle samo co druga Gwardia Kraków i w meczu o 5-te miejsce zagrali z trzecim zespołem grupy drugiej Kolejarzem Poznań.

1952.07.22.pierwszy dzien zlotu db

Sezon zasadniczy ruszył dopiero w sierpniu i początek rozgrywek był bardzo obiecujący. Po 5 kolejkach Budowlani z 4 wygranymi i 1 porażką mieli 8 punktów i na półmetku rozgrywek byli liderem grupy pierwszej.

1952.09.01.niedziela niespodzianek pilkarz

Niestety druga połowa sezonu byłą wręcz fatalna. Dwa punkty zdobyte w pięciu meczach mówią wszystko. Biało-zieloni byli nawet zagrożeni spadkiem do drugiej ligi, na szczęście inne wyniki tak się układały, że przed ostatnią kolejką była nawet szansa na drugie miejsce w grupie. 

1952.10.30.decydujaca niedziela gw

W ostatniej kolejce Budowlani Gdańsk grali na wyjeździe ze swoją imienniczką z Chorzowa. Wygrali gospodarze 2:0, dzięki czemu uniknęli spadku. Porażka Gdańszczan zepchnęła ich ostatecznie na 4 miejsce w grupie pierwszej.

1952.11.03.final walk ligowych pilkarz

Po zakończeniu sezonu ligowego piłkarze przystąpili do rozgrywek o Puchar Polski. Budowlani pokonali OWKS Wrocław 2:1 oraz CWKS Warszawa 3:0 i awansowali do 1/4 rozgrywek. Na drodze stanął zespół Górnika Bytom, a spotkanie przejdzie do historii jako jeden z najdłuższych meczów Lechii Gdańsk. Wg ówczesnych przepisów nie przewidywano karnych więc grano do skutku dogrywkę.

1952.12.01.148 minut trwal mecz sport

Zapraszamy do lektury wszystkich materiałów prasowych z roku 1952.

O AUTORZE
DarioB
Author: DarioBWebsite: https://www.dariob.net/
Badacz Historii Lechii
Z portalem Lechia.net związany od 2003 roku. Wcześniej głównie foto, obecnie badanie historii Lechii Gdańsk.
Ostatnio napisane przez autora