Portal Lechia.net to, jak zapewne wiecie, nie tylko świeże newsy, ale przede wszystkim historia. Badamy ją, sezon po sezonie, a na naszych podstronach zbieramy ślady w postaci materiałów prasowych, biletów czy chociażby plakatów meczowych. Dzisiaj oddajemy w Wasze ręce solidnie rozbudowane archiwum prasowe z roku 1951.

Do tej pory lata 50-te mieliśmy bardzo skromnie udokumentowane. Zamierzamy jednak to zmienić. Sukcesywnie będziemy badać archiwa prasowe w poszukiwaniu materiałów dotyczących występów Biało-Zielonych. Jak widać w poniższym odnośniku, solidnie podeszliśmy do tego zadania, dzięki czemu macie możliwość zapoznania się z relacjami z wielu różnych źródeł.

Rok 1951 był 6 rokiem funkcjonowania Klubu. Lechia pod wodzą Czesława Bartolika spędziła go na poziomie drugoligowym. Nie był to jednak nudny sezon. Biało-Zieloni po zaciętej rywalizacji, rzutem na taśmę wyprzedzili Stal Poznań i zajęli pierwsze miejsce w swojej grupie, uzyskując awans do turnieju finałowego o wejście do Ekstraklasy.

1951.08.27.budowlani gdansk kandydatem do ligi ps

Po drodze działy się ciekawe rzeczy, a do dziś nikt nie wiem, czy zwycięstwo Lechii 14:0 nad Pomorzaninem Toruń było uczciwe. Niby ten mecz o niczym nie decydował, ale z drugiej strony Biało-Zeiloni potrzebowali bramek, by mieć pewność, w przypadku równej ilości punktów ze Stalą Poznań na koniec sezonu.

1951.08.16.rekordowe zwyciestwo pilkarzy budowlanych db

W turnieju barażowym o wejście do Ekstraklasy Biało-Zieloni radzili sobie wyśmienicie. W sześciu rozegranych meczach 4-krotnie zwyciężyli i tym samym zapewnili sobie awans do najwyższej klasy rozgrywek, wspólnie z Wawelem Kraków.

1951.11.06.pierwsze punkty gornika walbrzych ikp

 

Niestety pomimo tak szczegółowych badań nie udało nam się ustalić pełnych składów meczowych drużyny Lechii Gdańsk aż z 5 meczów. Cały czas mamy jednak nadzieje, że wśród Was są osoby, które posiadają lepsze od nas materiały i wspólnymi siłami uzupełnimy białe plamy w historii naszego klubu.

O AUTORZE
DarioB
Author: DarioB
Badacz Historii Lechii
Z portalem Lechia.net związany od 2003 roku. Wcześniej głównie foto, obecnie archiwa oraz badanie historii Lechii Gdańsk.
Ostatnio napisane przez autora