Na przestrzeni lat przez szeregi Lechii Gdańsk przewinęło się wielu piłkarzy i trenerów nawet z dalekich stron. Oto lista wszystkich przybyszów z najbardziej wysuniętego na Zachód kraju Europy – Portugalii.

Joaquim „Quim” Machado Gonçalves nigdy nie miał okazji zaprezentować się w naszym kraju jako piłkarz, ale na swojej ścieżce trenerskiej zaliczył przystanek w Gdańsku. W sezonie 2014/15 był szkoleniowcem Biało-Zielonych, choć przygoda z klubem byłego piłkarza S.C. Bragi nie trwała długo.

Diogo de Sousa Ribeiro, obecnie zawodnik Beira-Mar, rozegrał ponad 150 meczy na poziomie drugiej ligi portugalskiej. W sezonie 2014/15 zasilił szeregi Lechii Gdańsk, choć nie odnotował występu w jej barwach.

Fernando Festa, to analityk piłkarski który dołączył do sztabu Lechii wraz z objęciem posady pierwszego trenera przez Joaquima Gonçalvesa.

Tiago Valente, środkowy obrońca i kolejny z piłkarzy ściągniętych na sezon 2014/15. Jako piłkarz Lechii wystąpił ostatecznie w dwunastu spotkaniach. Młodzieżowy reprezentant Portugalii, najwięcej meczy w swojej karierze rozegrał dla Desportivo Aves.

Marco Paixão, pierwszy z braci, którzy mocno zapisali się w najnowszej historii Lechii, dołączył do klubu w styczniu 2016 roku. Przez następne dwa lata rozegrał około siedemdziesiąt spotkań i strzelił ponad 30 bramek w jej barwach. W sezonie 2016/17 król strzelców Ekstraklasy z 17 trafieniami. Piękna karta kariery, nieco przysłonięta przez osiągnięcia brata.

Flávio Paixão, trafił do Gdańska wkrótce po Marco, w lutym 2016 roku. Przez następne siedem lat, aż do przejścia na sportową emeryturę, zapracował sobie na na status legendy klubu. Ponad trzysta rozegranych meczów w Ekstraklasie, 108 bramek – najwięcej spośród wszystkich obcokrajowców, którzy występowali na jej boiskach. Kapitan zespołu w dwóch finałach pucharu Polski. Zdobywca Pucharu i Superpucharu Polski 2019. Nic dodać, nic ująć.

João Nunes, reprezentował barwy Lechii w latach 2016-2019, był częścią drużyny, która w 2019 roku sięgnęła po Puchar Polski. Zgromadził w jej koszulce osiemdziesiąt dwa występy. Obecnie zawodnik węgierskiego Újpest FC. Młodzieżowy reprezentant Portugalii, wicemistrz Europy U-19 z 2014 roku.

Romário Baldé, to piłkarz z podwójnym obywatelstwem – Gwinei Bissau i Portugalii. Kraj z półwyspu Iberyjskiego reprezentował na poziomie młodzieżowym, podobnie jak João Nunes był częścią zespołu, który w 2014 zdobył młodzieżowe wicemistrzostwo Europy w kategorii do lat 19. Z kolei w 2019 zaliczył debiut w dorosłej kadrze państwa z Afryki Zachodniej. W swojej karierze piłkarskiej ma też równo dziesięć spotkań dla Lechii (wszystkie w 2017roku), odnotowując po drodze jedno trafienie przeciwko Piastowi Gliwice.

José "Zé" Gomes, wychowanek Benfiki, w sezonie 2019/2020 został wypożyczony do gdańskiego zespołu. Obiecujący talent na poziomie młodzieżowym, mistrz Europy U-17 z 2016 roku i U-19 z 2018. Podczas pierwszego z młodzieżowych triumfów wygrał również walkę o tytuł króla strzelców rozgrywek. Strzelił siedem bramek, z trzema trafieniami przewagi nad resztą stawki. Zdobywca Mistrzostwa i Pucharu Portugalii z Benficą Lizbona. W barwach Lechii – 2 bramki w 14 występach.

20200212 026 rul 0598

Emanuel Ribeiro, kolejny szkoleniowiec na naszej liście. Kibicom Lechii dał się zapamiętać jako asystent trenera Tomasza Kaczmarka. Pracował też w FC Dila, Torreense czy Szachtarze. Obecnie asystent swojego rodaka, Gonçalo Feio, w Legii Warszawa.

Na koniec warto również wspomnieć o jeszcze jednym portugalskim wątku w historii Lechii. Sędzia piłkarski Raul Joaquim Fernandes Nazaré, który doglądał pierwszego, wyjazdowego spotkania z Juventusem, pochodził właśnie z tego kraju. Trafiło mu się z meczem.

 

źródło: własne