W czwartek o bezpieczeństwie naszych stadionów będą rozmawiać ministerstwo, PZPN, Ekstraklasa SA, PKP i… kibice, rzecz jasna.

Konferencję organizuje przecież projekt Kibice Razem, dlatego fani dostaną możliwość wypowiedzi.

Już w czwartek, 9 października, odbędzie się konferencja Bezpieczeństwo Meczów Piłki Nożnej. Merytorycznie to będzie jedna z najlepiej obsadzonych konferencji poświęconych kibicom. Medialnie też jest atrakcyjna – w jednym miejscu spotkają się minister sportu, prezesi spółek piłkarskich, czołowi samorządowcy i eksperci z Polski i zagranicy. Dla kibiców ważne będzie z pewnością, że ich głos też będzie reprezentowany.

Wydarzenie w warszawskim hotelu Novotel Centrum jest podzielone na cztery sesje tematyczne. Pierwsza będzie dotyczyć polskich i niemieckich projektów kibicowskich. Całkiem słusznie, ponieważ niemieckie „fanprojekty” są stawiane za wzór, jak nawiązywać relacje z kibicami i pomagać im zamiast traktować jak potencjalne zagrożenie. W tej części głos zabiorą liderzy projektów z Niemiec (Michael Gabriel), Polski (dr Dariusz Łapiński) oraz Austrii (Thomas Gassler). O roli projektów będzie można też usłyszeć od dr. Radosława Kossakowskiego, znanego socjologa zajmującego się kibicami na co dzień.

W drugiej sesji pojawi się studium konkretnego przypadku – projektu Kibice Razem Gdańsk. Dwoje urzędników (wiceprezydent Gdańska Andrzej Bojanowski oraz Magdalena Skiba z Wydziału Rozwoju Społecznego) w panelu spotka się z dwoma przedstawicielami kibiców: Michałem Nowosadem (Kibice Razem Gdańsk) oraz Piotrem Zejerem (Lwy Północy).

W trzeciej części o dobrych praktykach i ramach prawnych będą rozmawiać duże nazwiska: Ireneusz Raś (poseł PO, najważniejsza osoba stojąca za ustawą o bezpieczeństwie imprez masowych od 2009), Mirosław Starczewski (wiceprezes Mazowieckiego ZPN, delegat PZPN), Marian Ślimak (dyrektor ds. bezpieczeństwa PKP) oraz Daniela Wurbs (przewodnicząca Football Supporters Europe).

Ostatnia sesja będzie poświęcona zagadnieniu bardzo rzadko pokazywanemu w mediach: jak przygotować mecz, by nie denerwować widza i nie prowokować nerwowej atmosfery. Podejście organizatorów ma bardzo istotny wpływ na zachowanie widzów, o czym będą rozmawiać Martin Girvan (inspektor ds. bezpieczeństwa w angielskim Sports Grounds Safety Authority), dr Seweryn Dmowski (doradca ds. bezpieczeństwa, Ekstraklasa SA), Heidi Thaler (koordynatorka niemieckich fanprojektów) oraz Franciszek Rapacki (koordynator warszawskiego Kibice Razem).

Źródło: stadiony.net

O AUTORZE
DarioB
Author: DarioB
Badacz Historii Lechii
Z portalem Lechia.net związany od 2003 roku. Wcześniej głównie foto, obecnie archiwa oraz badanie historii Lechii Gdańsk.
Ostatnio napisane przez autora