Dziesiątego sierpnia rozlosowane zostaną pary 1/32 Pucharu Polski. Lechia swój pierwszy mecz rozegra pomiędzy 25 i 27 września.

Prezes związku Zbigniew Boniek: "...W tym roku w Pucharze Polski wprowadzamy jedną zasadniczą zmianę, jeżeli chodzi o sezon 2018/2019. Zmieniła się koncepcja, nie będzie spotkań rewanżowych i będzie tylko jeden mecz. Oczywiście według określonych zasad. Pierwszy wylosowany zespół będzie gospodarzem meczu. Jeśli będzie różnica w klasie rozgrywkowej, to spotkanie rozgrywane będzie u przeciwnika z niższej ligi. Zmieniły się też warunki finansowe. Od przyszłego sezonu zwycięzca Pucharu Polski otrzyma trzy miliony złotych, a finalista pięćset tysięcy złotych. Dla zespołów, które będą odpadały także zwiększyła się pula nagród. Decyzją Zarządu PZPN jest wprowadzenie zasady, że w każdej drużynie przez 90 minut musi występować przynajmniej jeden młodzieżowiec".

Przed losowaniem warto przybliżyć zmiany wprowadzone przez PZPN:

 • Losowanie par przeprowadzane jest osobno przed rozpoczęciem każdej z rund (zniesiono tzw. drabinkę);
 • Wprowadzono rozstawienie czterech drużyn reprezentujących Polskę w pucharach europejskich w losowaniu par 1/32 finału;
 • Zniesiono rozstawienie dwóch najlepszych drużyn Ekstraklasy poprzedniego sezonu, które dotąd nie mogły znaleźć się w jednej parze przed półfinałem;
 • Drużyny Ekstraklasy rozpoczynają grę o jedną rundę wcześniej niż dotychczas (w 1/32 zamiast 1/16 finału);
 • Zespoły z miejsc 13–18 w I lidze, drużyny z miejsc 1–10 w II lidze oraz zdobywcy pucharów na szczeblu wojewódzkim rozpoczynają grę o jedną rundę później niż dotychczas (w 1/32 finału zamiast w rundzie wstępnej);
 • Gospodarzem meczu między drużynami z tego samego poziomu ligowego jest zespół wylosowany jako pierwszy w danej parze (wcześniej przeprowadzono dodatkowe losowanie gospodarza pierwszego lub jedynego spotkania) – z wyjątkiem par 1/32 finału w przypadku drużyn grających w pucharach europejskich.

No i 3 najciekawsze zmiany:

 • PZPN zwiększył nagrody dla klubów do 6,6 miliona złotych: zwycięzcy zgarną aż 3 miliony złotych z tej puli, finaliści otrzymają po pół miliona złotych, półfinaliści po 250 000, a ćwierćfinaliści połowę tej kwoty. Uczestnicy niższych rund otrzymają odpowiednio pomniejszone kwoty gotówki 1/8 60 000 zł, 1/16 30 000 zł, 1/32 (zwycięzcy pucharów regionalnych: 30 000 zł, pozostałe drużyny: 10 000 zł)
 • Wszystkie pojedynki w ramach turnieju rozgrywane są metodą pucharową bez rewanżów. Zwycięzca przechodzi do kolejnej rundy, przegrany odpada z dalszej rywalizacji. W przypadku remisu po regulaminowym czasie gry zarządzana jest dogrywka, a w razie dalszego braku rozstrzygnięcia decydują rzuty karne. Każda drużyna może dokonać zmiany do czterech zawodników w czasie danego spotkania, przy czym czwarta zmiana dopuszczalna jest tylko w dogrywce.
 • Każda drużyna musi wystawiać do gry w czasie trwania całego meczu co najmniej jednego zawodnika młodzieżowca urodzonego w 1998 lub późniejszym roku i spełniającego kilka dalszych warunków; dla takich graczy przeznaczono specjalne opaski na ramię.

Młodzieżowcy” w obecnej kadrze pierwszego zespołu:
Schikowski, Fila, Macierzyński, Chrzanowski, Sopoćko, Makowski, Mikołajewski, Egy, Woźniak, Żukowski.

Dzięki nowym regulacjom PZPN Lechia Gdańsk jest tylko 6 meczów od znalezienia się w eliminacjach Ligi Europy. Po drodze może zgarnąć aż 4 mln złotych i oczywiście sam Puchar Polski.

Czy uda się to osiągnąć z nowym trenerem?

Piotr Stokowiec w dotychczasowej karierze trenerskiej:

 • 12/13 Polonia Warszawa 1/8 finału
 • 13/14 Jagiellonia Białystok 1/2 finału (w 1/4 pokonał Lechię Probierza)
 • 14/15 Zagłębie Lubin 1/8 finału
 • 15/16 Zagłębie Lubin 1/4 finału
 • 16/17 Zagłębie Lubin 2 runda
 • 17/18 Zagłębie Lubin 1/4 finału