Pogoda okazała się łaskawa dla uczestników letniej edycji turnieju dzikich drużyn.

Zamiast lipcowego żaru, z nieba lał się letni deszczyk, który ani na moment nie ostudził zapału młodych piłkarzy. 26 lipca na boiskach gdańskiej Zaspy rywalizowało 50 drużyn.

Zawody sześcioosobowych zespołów rozpoczęły się tradycyjnie o godz. 9.00 na boisku Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 8 w Gdańsku Zaspie przy ul. Meissnera 9 od przyjmowania zapisów. Tym razem zgłosiło się 50 drużyn w pięciu kategoriach: Rocznik 1995 i Starsi, Rocznik 1996/1998, Rocznik 1999/2001, Rocznik 2002 i Młodsi oraz Zespoły Dziewczęce. W tej ostatniej kategorii zgłosiło się 6 drużyn, których zawodniczki pochodziły m.in. z Bytowa, Chojnic, Człuchowa, Lęborka, Gdyni i Żukowa. To dowód na to, że „Do Przerwy 0:1” już od dawna sięga poza gdańskie podwórka.

Oficjalne otwarcie nastąpiło chwilę po godz. 10.00. Słowo wstępne tradycyjnie wygłosił Andrzej Kowalczys, pomysłodawca turnieju, który w imieniu organizatora Gdańskiej Fundacji Dobroczynności przywitał uczestników zawodów ich trenerów i opiekunów.
Wśród gości specjalnych było trzech zawodników Lechii Gdańsk: Paweł Stolarski, Bartosz Kaniecki i Kacper Łazaj. Dla uczestników turnieju była to okazja do zdobycia autografów piłkarzy czwartej drużyny Ekstraklasy w sezonie 2013/2014.

Zawodnicy rywalizowali jednocześnie na pięciu boiskach (trzy na ul. Meissnera) oraz na boisku przy ul. Żwirki i Wigury (Rocznik 2002 i Młodsi) i przy ulicy Opolskiej należącym do Szkoły Podstawowej nr 80 (Rocznik 1996/1998).
Jak zwykle nie można było narzekać na brak emocji, sportowej rywalizacji i popisów technicznych. Wyraźnie było widać, że spora część uczestników letniej edycji „Do Przerwy 0:1 uważnie śledziła mundial w Brazylii, podpatrując najlepszych zawodników na świecie. Siły z pewnością dodawały drożdżówki i jagodzianki, które dla zawodników turnieju – w ilości 720 sztuk – przygotował gdański cukiernik Andrzej Szydłowski.

W przerwie pomiędzy meczami, uczestnicy turnieju mieli możliwość dowiedzieć się czegoś więcej o Unii Europejskiej od pracowników Departamentu Programów Regionalnych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, a przy okazji mogli zaopatrzyć się w unijne gadżety.
W czasie trwania rozgrywek dzięki Gdańskiemu Centrum Profilaktyki Uzależnień można było również założyć specjalne autogogle. Tym samym starsi uczestnicy turnieju mogli dowiedzieć się, jak nie łączyć picia alkoholu i jazdy samochodem.

Pierwszych zwycięzców poznaliśmy w kategorii Rocznik 2002 i Młodsi, w której rywalizowały cztery drużyny. Złote medale i pamiątkowy puchar zdobyli zawodnicy RKS Real. Srebro odebrała drużyna Młodziki 3D, zaś brąz powędrował do graczy Salos Gdańsk. Tuż za podium uplasowali się młodzi zawodnicy Huraganu.   

W kategorii Zespoły Dziewczęce wygrały zawodniczki GKS Żukowo. Kolejne miejsca na podium zajęły drużyny Wydły Ladies i GKS II Żukowo.

Wśród zespołów z Rocznika 1999/2001 walka o zwycięstwo trwała do samego końca.
O końcowej klasyfikacji zdecydowały rzuty karne. Najlepszy okazał się zespół Wiadromontaż. Miejsce drugie zajęła drużyna Sandania, miejsce trzecie zespół Patafiany.

Zwycięzcą z Rocznika 1996/1998 został zespół W. Power, który wyprzedził kolejno zespoły: Stokrotki i Deptun.

W tzw. kategorii „Open”, czyli Rocznik 1995 i Starsi zwyciężyli zawodnicy AST Wrzeszcz Play Arena. Na drugim miejscu podium znalazła się drużyna Victorii Gdańsk – zwycięzca wiosennej edycji, a na trzecim drużyna Banda Andrzeja.

Cieszymy się, że w turnieju oprócz podwórkowych drużyn z Trójmiasta uczestniczą także młodzi piłkarze z innych pomorskich miejscowości. Można śmiało powiedzieć, że nasz turniej ma już rangę ponadlokalną – mówi Andrzej Kowalczys. – Dzisiaj dopisała nam także aura. Po fali upałów doczekaliśmy się  lipcowego orzeźwiającego deszczu, co dla grających na pewno miało duże znaczenie.

Organizatorom czyli Gdańskiej Fundacji Dobroczynności udało się pozyskać liczne grono partnerów, którym tą drogą pragniemy podziękować: Marszałek Województwa Pomorskiego, Wicewojewoda Pomorski, Prezydent Miasta Gdańska, Departament Programów Regionalnych: Pomorskie w Unii – Fundusze Europejskie blisko Ciebie, Lotos Gdańsk, Merco, Sklepy Merkus, Lechia Gdańsk SA, Gdańskie Inwestycje Komunalne, Trefl, M-1 Fabrika oraz BMB Santech.

Kolejny turniej „Do Przerwy 0:1” już we wrześniu. Do zobaczenia!

{joomplucat:1438 limit=9|columns=3}

Zobacz całą galerię

Zwycięskie składy:

Rocznik 1995 i Starsi

AST Wrzeszcz Play Arena
Michał Jędrzejewski, Filip Żmijewski, Maciej Antoniak, Aleksander Litwin, Damian Buchowicz, Łukasz Mackiewicz, Marcin Szymański, Bartek Walas.

Rocznik 1996/1998

W. Power
Mateusz Śliwa, Jakub Wydrowski, Tomasz Mikłaszewicz, Oskar Buczek, Kamil Drozdowski, Bartosz Kubinowski.

Rocznik 1999/2001

Wiadromontaż
Kuba Jaśkiewicz, Wojciech Karwacki, Piotr Gryszkiewicz, Sebastian Dziadkowiec, Dominik Rycewicz, Franek Zajączkowski, Michał Pilanc.

Rocznik 2002 i Młodsi

RKS Real
Tomasz Kijek, Oskar Rejman, Kuba Życzyński, Adrian Koziarz, Michał Dąbrowski, Kacper Szablewski.

Zespoły Dziewczęce

GKS Żukowo
Dagmara Murawiecka, Paulina Magulska, Natalia Grunwald, Natalia Langowska, Emilia Fularczyk, Karolina Szadach.

Źródło: własne

lechia.net

O AUTORZE
DarioB
Author: DarioB
Badacz Historii Lechii
Z portalem Lechia.net związany od 2003 roku. Wcześniej głównie foto, obecnie archiwa oraz badanie historii Lechii Gdańsk.
Ostatnio napisane przez autora