Początki piłki nożnej w naszym kraju - niemal 120 lat temu - to czasy, które jeszcze mogliby pamiętać nasi dziadkowie.

Dzieje polskiej międzywojennej piłki nożnej na Pomorzu pozostają ukryte pod powierzchnią oceanu niepamięci. Pomorze to dzielnica II RP niezbyt „piłkarsko zamożna”. Nie było na Pomorzu drużyn na miarę Wisły, Legii czy Cracovii, ale nie brakowało pasjonujących, dramatycznych wydarzeń, naszpikowanych emocjami i niosących spore niespodzianki. Nie zabrakło także lokalnych gwiazd – lubianych i podziwianych graczy, a także bezkonkurencyjnych teamów.

Czy ktoś to jeszcze pamięta? Czy ktoś wie o bezkonkurencyjnej na Pomorzu w latach dwudziestych drużynie TKS-u Toruń? Zespole groźnym dla najlepszych, zdolnym pokonać każdą ówczesną polską drużynę? Piszemy o tym, jak powstał i dlaczego zniknął z mapy sportowej Polski. Czy ktoś zna jego największe gwiazdy – Józefa Stogowskiego, braci Gumowskich, Ciszewskich, Suchockich?  A mistrzostwa Pomorza – kto w nich uczestniczył, kto walczył o laury, a kto niósł czerwoną latarnię? Czy znasz Czytelniku mistrzowskie drużyny – wiesz kto w nich grał? Masz świadomość, jak ułożyły się wojenne losy pomorskich zawodników?

{joomplucat:2207 limit=4}

Odpowiadamy na wszystkie te pytania. Piszemy o tym, drogi Czytelniku, kiedy i w jaki sposób owe mistrzostwa się zaczęły i jaki miały przebieg,  dlaczego tylko TKS grał w międzywojennej I lidze, dlaczego  innym pomorskim zespołom się to nie udało. Piszemy o tym, co działo się na pomorskiej prowincji, na Kujawach, w Paukach, w Krajnie, w budowanej wtedy Gdyni. Odkrywamy, że  swojego mistrza miało nie tylko Pomorze, ale także inne pomorskie miasta, że toczyły się oddzielne rozgrywki o miano najlepszej drużyny m.in. Bydgoszczy, Torunia Grudziądza, Tczewa. Piękną kartę historii zapisała także reprezentacyjna drużyna Pomorza. Przedstawiamy uzyskane przez nią wyniki, najlepszych strzelców, podstawowych zawodników. Odkrywamy, jak przedstawiały się piłkarskie stosunki polsko-niemieckie, jakie związki istniały między polskimi i niemieckimi organizacjami piłkarskimi. Czy słyszałeś o tym, drogi Czytelniku, że Pomorze wystawiło wspólną reprezentację z Wolnym Miastem Gdańskiem, a jedna z pomorskich drużyn była piłkarskim mistrzem Polski?

Jeśli jesteś ciekaw tego, a także wielu innych faktów ze sportowej historii międzywojennej Polski przyjdź do Muzeum Poczty Polskiej i koniecznie przeczytaj tę książkę.

Promocja książki w Gdańsku

31 stycznia 2017 (wtorek) - godz. 17.00
Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku - oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska
ul. Plac Obrońców Poczty Polskiej 1/2

Więcej o książce TUTAJ

lechia.net

źródło: własne

O AUTORZE
DarioB
Author: DarioB
Badacz Historii Lechii
Z portalem Lechia.net związany od 2003 roku. Wcześniej głównie foto, obecnie archiwa oraz badanie historii Lechii Gdańsk.
Ostatnio napisane przez autora