lechia

Wszyscy, którzy w ostatnim czasie odwiedzali obiekty przy T29, zauważyli pewnie prace związane z montażem siedzisk w sektorze "ZEGAR". My zadaliśmy kilka pytań nurtujących kibiców Mariuszowi Popielarzowi - kierownikowi obiektów Lechii przy Traugutta 29.

1. Jakie prace są aktualnie prowadzone na obiekcie i jakie nas jeszcze czekają?

Odp: Aktualnie kończymy montaż ponad 2700 sztuk siedzisk indywidualnych na amfiteatrze stadionu. Ponadto kontynuujemy drobne remonty w pomieszczeniach socjalnych pod krytą trybuną i to właściwie koniec jakichkolwiek zmian na Stadionie Miejskim "Lechia" do końca roku 2010 roku. Jest ponadto pomysł zarządu spółki obniżenia płotu do 1,20 na sektorach P1, P2 i P3 (czyli na tzw. prostej), pomysłowi temu sprzeciwiają się kibice i raczej nie będzie tej inwestycji, gdaż MOSiR także sceptycznie podchodzi do tego pomysłu.

2. Do kiedy zostaną zamontowane krzesełka na "Zegarze"?

Odp: Krzesełka zostaną zamontowane do 05 lipca 2010 roku, choć umowa opiewa na zakończenie inwestycji do 30.07.2010 roku.

3. Ile w sumie będzie miejsc siedzących po zakończeniu tych prac na całym obiekcie + na poszczególnych sektorach?

Odp: Po zamontowaniu 2700 szt. na naszym stadionie będzie 11850 miejsc.

4. Czy będą prowadzone jakieś prace przy sektorze gości? Np. przesunięcie go bliżej "krytej"? Czy może w chodzi w grę jego powiększenie?

Odp: Nie będzie. W przyszłości są plany zamontowania w sektorze gości 650 szt. krzesełek typu "kapsel" (tzn. bez oparcia).

5. Co z drogą prowadzącą na sektor "zegar" (przy Cerkwi). Czy i kiedy zostanie ona utwardzona?

Odp: Ta część stadionu pozostała do modernizacji. Według kosztorysu na położenie kostki brukowej, wymianę krawężników oraz nowego płotu betonowego w tej części niezbędne są środki w wysokości ok. 800.000 pln. W tym roku takich funduszy nie ma i nie ma rokowań dobrych na rok 2011.

6. Czy jest szansa na zamontowanie dodatkowej bramy od strony Cerkwi, w miejscu (lub gdzieś obok) gdzie przez wiele lat było takie wyjście, tak by po imprezach szybciej rozładowywać korek? Chyba sam Pan wie, jak to wygląda w chwili obecnej, gdy kilkutysięczny tłum tłoczy się przez jedyną bramę przy siłowni.

Odp. Jest wiele jeszcze mankamentów na tym naszym 75-letnim staruszku - stadionie, jednak przed brakiem jasnej perspektywy dla tego stadionu od wiosny 2011 trudno spodziewać się wielkich nakładów finansowych na ten obiekt. Mecze Ekstraklasy SA skupiające najwięcej widzów od marca 2011 mają już być organizowane w Letnicy, a więc nasz stadion gromadzić będzie niewielką ilość kibiców na meczach rezerw, MESY (jeśli takowa będzie jeszcze istniała), juniorów oraz treningach I-szego zespołu.

7. Czy MOSIR ma jakieś plany w kwestii zmiany nazwy stadionu? Z tego co nam wiadomo do tej pory obowiązuje poniemiecka nazwa historyczna. Była swego czasu mowa o nadaniu stadionowi imienia jakiegoś zasłużonego piłkarza Lechii ale temat chyba umarł?

Odp. Pierwszą nazwą stadionu to Stadion im. Alberta Foerstera, gaulaitnera NSDAP w Wolnym Mieście Gdańsku, po II wojnie światowej od roku 1948 to stadion Lechii. Były jakieś próby nazwania stadionu im. Romana Rogocza, ale wobec braku zainteresowania i akcpetacji tego imienia przez rzesze kibiców pomysł zaniechano. Od czasu kiedy stadion został skomunalizowany i administruje nim MOSiR najczęściej używa sie nazwy: Stadion Miejski "Lechia".

8. Czy są jakieś plany odnośnie starego zegara, który rdzewieje, oparty o budynek klubowy?

Odp. Zegar ma być przejęty przez muzeum klubowe w przyszłym roku.

O AUTORZE
DarioB
Author: DarioB
Badacz Historii Lechii
Z portalem Lechia.net związany od 2003 roku. Wcześniej głównie foto, obecnie archiwa oraz badanie historii Lechii Gdańsk.
Ostatnio napisane przez autora