Darmowe gry są bardzo wszechstronne i mogą oferować korzyści zarówno entuzjastom, jak i profesjonalistom. Mamy nadzieję, że będą bardziej cenione na tym rynku.
Zalety i wady darmowych gier
Darmowe gry zyskują coraz większą popularność, ale czy są tego warte? Czy są całkowicie darmowe? Jakie są ich zalety i wady? Jeśli jeszcze nie wiesz zbyt wiele na ten temat, dowiedz się dziś, jaka może być przyszłość świata gier.
Świat gier daje Ci dwie możliwości: kupić grę, za którą płacisz tylko raz lub postawić na tytuł z bezpłatnym dostępem z płatnymi aktualizacjami i modyfikacjami — ale w które inwestujesz tylko wtedy, gdy chcesz. Te ostatnie produkcje są darmowe (model Free to Play — F2P) i mogą nawet oferować bonus za rejestracje. Czy to przyszłość gier? Czy ten model biznesowy jest zrównoważony?
Darmowe gry będą przejmować coraz więcej rynku
Darmowe gry — które nie wymagają zakupu — szybko stają się jedną z dominujących form gier online na smartfonach, komputerach PC i konsolach. Fakt, że są darmowe, zwiększa liczbę graczy, którzy mogą być zainteresowani takimi produktami. Jednocześnie pozwalają tym, którzy mają na to ochotę, zapłacić za określone przedmioty w grze, jeśli chcą poprawić swoje wrażenia z gry. Pewne jest to, że przy okazji zwiększają dochody programistom i wydawcom.
Jednak sukces tych gier nie jest związany tylko z przyjemnością czy uzależnieniem, jakie mogą odczuwać gracze. Darmowe gry wykorzystują jedne z najskuteczniejszych narzędzi psychologicznych na swoją korzyść, co czyni je jednymi z najbardziej dochodowych i najbardziej kontrowersyjnych.
Psychologia otaczająca produkty „za darmo” jest jednym z najpotężniejszych narzędzi dostępnych dla marketerów. „Bezpłatna” gra oferuje kupującym i konsumentom decyzję wolną od ryzyka, cechującą się niewielkim lub wręcz żadnym wysiłkiem, który można poświęcić. Dla ludzi zarówno strata, jak i wysiłek to dwie rzeczy, których aktywnie staramy się unikać podczas podejmowania decyzji.
Niechęć do straty jest dobrze udokumentowana w dziedzinie psychologii poznawczej i ekonomii behawioralnej. W rzeczywistości ból po przegranej może być psychologicznie dwa razy silniejszy, niż przyjemność z wygranej. Tak więc pomysł, że nie musimy płacić za grę, z której jesteśmy gotowi czerpać przyjemność, a nawet zyskać finansowo (w tym sensie, że nie wydajemy na jej zakup), jest mocno przekonujący.
Większość gier F2P oferuje płatne przedmioty i dodatki, które mogą być czysto kosmetyczne, przyspieszać postęp lub zwiększać możliwości gracza. Wszystkie one wykorzystują różne cele i motywacje graczy, a także tchną nowe życie w grę, którą konsumenci mogą zacząć się nudzić.
Niewielkie transakcje oferują graczowi możliwość spełnienia swoich celów w grze za niską opłatą. Badania pokazują, że im mniej jesteśmy przywiązani do czynności płacenia (takich jak korzystanie z karty kredytowej czy opłacanie miesięcznego abonamentu), tym mniej odczuwamy bólu psychicznego, a co za tym idzie, tym bardziej lubimy produkt lub usługę.
Nic dziwnego, że większość darmowych gier wykorzystuje wirtualne waluty w grze. Pozwala to graczowi dokonać pierwszej płatności, aby kupić daną walutę, ale potem wszystkie transakcje są dokonywane przy użyciu tej właśnie waluty w grze, zapewniając, że gracz musi tylko raz spróbować płatności (dopóki nie będzie chciał kupić więcej monet). Jest to również przykład ukrytego kosztu, ponieważ często waluta nie może zostać zwrócona po dokonaniu zakupu, więc gracze będą nadal wydawać jak najwięcej swojej wirtualnej waluty, co z kolei zwiększa ich zależność i preferencje do przedmiotów w grze lub korzyści, tworząc cykl.
Zalety darmowych gier
Największą zaletą darmowych gier jest oczywiście to, że są one darmowe. Tego typu gry nigdy nie zawodzą, ponieważ możesz je wypróbować, nie wydając pieniędzy, a jeśli nie pasują do tego, czego chcesz, możesz zrezygnować z grania bez tego okropnego poczucia zmarnowania swoich środków.
Jeśli natomiast podoba Ci się dana gra i chciałbyś uzyskać jakąś przewagę nad innymi graczami, możesz zainwestować w oferowane możliwości. Ten model biznesowy już okazał się sukcesem. Kolejną zaletą jest to, że wiele gier F2P jest tak samo dobrych, jak gry płatne. Grafika jest doskonała, a akcja dla wielu graczy jest równie dobra, a nawet lepsza. Istnieją aktualizacje i dodatki, które są wypuszczane bardzo często, więc nie będziesz musiał kupować jej kontynuacji — otrzymasz darmową aktualizację. Nawiasem mówiąc, niektóre gry z czasem wypuszczają nowe mapy, nową broń i inne dodatki.
Niezależnie od preferowanej platformy: konsole, komputery PC, urządzenia mobilne, dostępne są liczne darmowe gry dla graczy. Tytuły tego typu są dostępne na wszystkich systemach operacyjnych i urządzeniach, w tym na smartfonach. Fakt, że są one coraz bardziej popularne, oznacza, że każdy gracz z pewnością znajdzie coś dla siebie.
Wady darmowych gier
Darmowe gry online mają pewną istotną wadę: serwery mogą być przeciążone i powodować pewne opóźnienia w grze, co poważnie irytuje graczy i szkodzi zabawie. W takich przypadkach jest prawdopodobne, że jedną z płatnych aktualizacji jest możliwość przeniesienia się na inny, mniej oblegany i wydajniejszy serwer tylko dla graczy, którzy zapłacili za tę możliwość.
W rzeczywistości tego typu gry mają pewną wadę: ci, którzy są gotowi zapłacić, zawsze będą mieli dużą przewagę nad graczami, którzy tego nie robią. Z tego powodu powstał termin Pay 2 Win (P2W). Nie wszystkie darmowe gry mają tę cechę, ale większość z nich zapewnia płatne ulepszenia, które dają graczowi dużą przewagę nad innymi. Oprócz tego możemy wskazać drugą wadę — w niektórych przypadkach mikropłatności mogą przełożyć się na wydanie o wiele większej kwoty, niż byśmy tego sobie życzyli!
źródło: artykuł gościnny