Zobacz, dlaczego mamy coraz mniej czasu i dowiedz się, jak możemy lepiej nim zarządzać. Dzięki temu będziesz go mieć więcej i przeznaczyć go na to, co lubisz!
Dlaczego ludzie na całym świecie mają tak mało wolnego czasu i jak go wtedy spędzają?
Ogólne poczucie jest takie, że mamy mniej czasu na robienie tego, co sprawia nam przyjemność. Dlaczego to uczucie jest tak powszechne i co możesz zrobić, aby lepiej zorganizować priorytety w pracy i życiu osobistym? Jak znaleźć więcej czasu, by odwiedzić to popularne kasyno online dla Polaków lub zacząć robić to, na co zawsze mieliśmy ochotę? I jak to robią inni, którzy mają tego czasu wolnego naprawdę dużo?
Zaraz na pierwszych stronach klasycznej powieści „Alicja w Krainie Czarów” biały królik przykuwa uwagę młodej bohaterki, przechodząc obok niej, wyjmując zegarek z kieszeni kamizelki i mrucząc „och, och, zaraz będę spóźniony". Zwierzę, które ostatecznie zabiera Alicję do nieznanej dziury, jest teraz postrzegane jako symbol pośpiechu i braku czasu na dokończenie codziennych czynności — czyli uczuć, które są również bardzo ludzkie.
Wolny czas — czy mamy go teraz mniej niż kiedyś?
W rzeczywistości coraz więcej ludzi czuje się jak wiecznie spieszący się królik, obserwując, jak czas przelatuje im przez palce w środku rutyny, w czasie, gdy całkowite odcięcie się od pracy wydaje się niemożliwe. Efekt jest taki, że pod koniec dnia zostaje zaledwie kilka godzin na cieszenie się wolnym czasem.
Może się nawet wydawać banalne stwierdzenie, że jesteśmy dziś znacznie bardziej zajęci niż w przeszłości, ale stwierdzenie to niekoniecznie jest prawdziwe. Przeprowadzone w latach 50. ubiegłego wieku badania nad wykorzystaniem czasu nie odbiegały zbytnio od ostatnich wyników na ten temat, przeprowadzonych jeszcze przed pandemią. A to oznacza, że choć ludzie mają dziś średnio tyle wolnego czasu, co 70 lat temu, to główna różnica polega na jakości tego czasu. Czujemy po prostu, że jesteśmy bardziej zajęci z powodu rozmycia między pracą a życiem towarzyskim.
Te granice między pracą a czasem wolnym jeszcze bardziej zatarły się wraz z izolacją społeczną, która zmusiła wiele osób do ograniczenia kontaktów towarzyskich. Zmiana ta może znacząco wpłynąć na czas przeznaczony na wypoczynek po raz pierwszy od lat. Chociaż czas oficjalnej pracy w większości przypadków się nie zmienił, ludzie obecnie spędzają więcej czasu na zajmowaniu się swoją działalnością zawodową również poza pracą. To dlatego, że przebywanie zawsze w tym samym środowisku znacząco podnosi trudność odcięcia się od pracy.
Poczucie, że nasz czas się kurczy, ma wiele wspólnego nie tyle z tykaniem wskazówek zegara, co z naszym postrzeganiem upływu godzin, co jest oczywiście subiektywne. Praca w domu zlikwidowała kilka podstaw naszej codziennej rutyny, takich jak środowiska zewnętrzne, w których codziennie przebywaliśmy oraz podział czasu na krótkie czynności:
- poranne wyjście do pracy;
- jazda autobusem lub samochodem;
- przerwa na lunch;
- przerwa na kawę.
Wraz ze zmianą zaczęliśmy omijać bardziej określone terminy i normą stało się przebywanie w jednym miejscu, co zmuszało nas do ułożenia nowego planu dnia.
Brak czasu od zawsze
To poczucie braku czasu nie jest jednak niczym nowym. Może nawet przyspieszyło wraz z pandemią, ale umacniało się od początku rewolucji przemysłowej. Już wtedy mieliśmy wrażenie, że czasu jest mało, że bardzo szybko mija. Kończył się dzień, a ludzie czuli, że nie udało im się wykonać wszystkich zaplanowanych działań.
Ponadto brak konieczności codziennego poruszania się po korkach lub stawiania czoła zatłoczonym środkom transportu publicznego jest z pewnością zaletą, ale taką, którą można zrównoważyć innymi niezbyt dobrymi aspektami. Jednym z przykładów jest kwestia technologiczna. Proste czynności, takie jak logowanie do profesjonalnego systemu czy pobieranie, mogą zająć znacznie więcej czasu w domu, z dala od zasobów profesjonalnego biura.
I, co dziwne, istnieje również przymus społeczny, aby zawsze się spieszyć: bycie w pośpiechu stało się „fajne”. Bardzo zapracowani ludzie wydają się nam niedostępni i zyskują wyższy status w porównaniu z tymi, którzy mają więcej wolnego czasu. Innymi słowy, ich ograniczony czas wydaje się nam cenniejszy niż czas biednych śmiertelników, których stać na spacer po centrum handlowym w dzień powszedni.
Wskazówki, jak lepiej radzić sobie z czasem
A co możesz zrobić, by wycisnąć z dnia trochę więcej czasu dla siebie? Oto kilka porad:
- Zorganizuj sobie pracę i zadania do wykonania. Nawet jeśli nie radzisz sobie dobrze z arkuszami kalkulacyjnymi, zapisywanie w pamięci codziennych czynności zapewnia większą kontrolę nad wykorzystaniem czasu.
- Nie poświęcaj zbyt dużo czasu na pracę. Ściśle przestrzegaj godzin rozpoczęcia i zakończenia, nawet w biurze domowym.
- Zrób sobie krótką przerwę w pracy, aby zrobić coś, co lubisz, na przykład zająć się roślinami. Pomaga to obniżyć niepokój.
- Nie pracuj cały czas w jednym miejscu. Zmieniające się środowisko może pomóc mózgowi lepiej wyczuć upływ czasu.
- Aby nie przeciążać się zobowiązaniami, zawsze wybieraj te, które są niezbędne i dają satysfakcję na koniec dnia.
Dzięki temu będziesz mieć każdego dnia co najmniej jedną czy dwie godziny więcej dla siebie. A jak je wykorzystać? Ta decyzja należy do Ciebie. Po prostu nie zmarnuj jej na przeglądanie Facebooka lub Instagrama, zrób coś tylko dla siebie!
źródło: artykuł gościnny