Pomimo przedłużających się działań wojennych na Ukrainie, polscy wolontariusze kontynuują zbiórkę pieniędzy dla poszkodowanych cywilów i wojskowych. Pomagają w tym także znane osoby i kluby piłkarskie.

Fundacja im. Sergiusza Piaseckiego oraz kibice Lechii Gdańsk po raz kolejny zebrali kwotę potrzebną na zakup sprzętu taktycznego, hełmów, wkładów do kamizelek kuloodpornych, celowników i innych niezbędnych przedmiotów.

Jedna z największych firm hazardowych na Ukrainie, Parimatch, również utworzyła fundusz na rzecz pomocy Ukraińcom i żołnierzom na Ukrainie. Tak, ta sama firma, która znana jest wielu Polakom jako bukmacher i kasyno z darmowymi spinami na start. Teraz angażuje się w pomoc Ukrainie i konsoliduje międzynarodowe wysiłki w tym kierunku. Od końca lutego udało się zebrać około 1 mln dolarów - cała kwota została przeznaczona na zakup żywności, leków i amunicji dla ukraińskiej armii i ludności cywilnej.

Firma wsparła również pomysł zorganizowania kilku meczów charytatywnych z udziałem wielokrotnych mistrzów Ukrainy - klubu piłkarskiego Szachtar Donieck, w tym meczu z Lechią Gdańsk.

 

Mecz odbył się 14 kwietnia o godzinie 19:30, a drużyna ukraińska wygrała 3:2. Cały dochód ze sprzedaży biletów został przekazany na fundusz Parimatch, a następnie wysłany do potrzebujących.

Wielkie gwiazdy piłki nożnej, takie jak Pele, Marco Materazzi, Luis Figo, Rivaldo, Roberto Carlos, Pablo Zabaleta, John Terry i Wayne Rooney, udzieliły Ukraińcom swojego wsparcia. Sportowcy podpisali swoje koszulki i wystawili je na aukcję, z której cały dochód został przekazany na rzecz Fundacji Parimatch.

Później okazało się, że pomoc Ukrainie nie skończyła się na jednym charytatywnym meczu z Lechią Gdańsk. Okazało się, że zarząd klubu zaproponował Szachtarowi Donieck organizację meczów Ligi Mistrzów UEFA na swoim stadionie (obecnie w Doniecku toczą się zacięte walki, a stadion Szachtara Donieck jest zniszczony od 2014 roku). 

źródło: Artykuł gościnny