Historia piłkarskiej reprezentacji Polski obfituje w wiele wzlotów i upadków. W swojej złotej erze Polska była jedną z najlepszych drużyn na świecie, zajmując 3 miejsce w dwóch mistrzostwach świata i zdobywając złoty medal na Igrzyskach Olimpijskich w 1972 roku. Z drugiej strony, 48 lat zajęło im zakwalifikowanie się do pierwszych Mistrzostw Europy, które ostatecznie osiągnęli w 2008 roku. Swoje domowe mecze rozgrywają na luksusowym Stadionie Narodowym w Warszawie.

Historia

Założenie i debiut w Pucharze Świata

Choć pierwsza federacja piłkarska w Polsce powstała w 1911 roku, to jednak pierwsza wojna światowa wstrzymała wszelkie plany utworzenia reprezentacji narodowej. Dopiero w 1919 roku oficjalnie założono Polski Związek Piłki Nożnej, a dwa lata później zorganizowano pierwszy mecz międzynarodowy. W swoim debiutanckim meczu Polska przegrała z Węgrami z wynikiem 0:1. Polacy pierwsze zwycięstwo odnieśli w 1922 roku, kiedy to w Sztokholmie pokonali Szwecję 2-1.

Polska sprawdziła się na Mistrzostwach Świata w 1938 roku, gdzie w rundzie 16 mieli zagrać z Brazylią. Mimo, że za głównego faworyta uważano Brazylię, to Polska nie zamierzała ustąpić bez walki. Mecz ten będzie później znany jako jedna z najbardziej emocjonujących konfrontacji w historii Mistrzostw Świata, a Brazylia wygrała z wynikiem 6-5. Brazylijczycy objęli prowadzenie w czterech różnych momentach meczu, ale musieli zadowolić się bliskim zwycięstwem w dogrywce.

Spokojne lata

W ciągu ponad dwóch kolejnych dekad Polska nie zdołała zakwalifikować się do żadnego większego turnieju. W tym okresie doznali również najgorszej porażki w swojej historii, przegrywając z Danią 0-8. Z drugiej strony, odnieśli też kilka niezwykłych zwycięstw, jak choćby rozgromienie Norwegii 9-0 w 1963 roku. Oprócz samego wyniku, mecz ten został zapamiętany również z powodu debiutu Włodzimierza Lubańskiego, który zdobył jedną z bramek.

Dziś Lubański jest jednym z najbardziej znanych zawodników w historii polskiej piłki nożnej. W latach 1963-1980 wystąpił w 75 meczach i zdobył 48 bramek dla reprezentacji, co jest rekordem, który później zostanie pobity jedynie przez Roberta Lewandowskiego. Wielu analityków piłkarskich uważa Lubańskiego za jednego z najlepszych napastników swojej epoki, mimo że grał w dalekiej od najlepszej polskiej reprezentacji.

Kontynuacja sukcesu

Górski przeszedł na emeryturę w 1976 roku, ale jego wpływ był wciąż widoczny w kolejnych latach. Na Mistrzostwach Świata FIFA w 1978 roku Polska wyszła z trudnej grupy, w której znalazły się Niemcy Zachodnie, Tunezja i Meksyk. Druga runda była jednak zbyt odległa. Mierząc się z trzema drużynami z Ameryki Południowej, Polska pokonała Peru, ale przegrała z Argentyną i Brazylią, tracąc szansę na awans do playoff. Nie przegap swojej szansy na sukces z drużyną narodową w kasyno online minimalna wpłata.

Ta złota era polskiego futbolu zakończyła się na Mistrzostwach Świata w 1986 roku. Po tym jak większość wybitnych zawodników z poprzednich turniejów odeszła na emeryturę z reprezentacji, Polska z trudem broniła jakiejkolwiek dominacji na boisku. Po wyjściu ze swojej grupy jako druga najwyżej sklasyfikowana drużyna, w rundzie 16 przegrali z Brazylią 0-4.

Spadek

W kolejnym okresie Polska zanotowała znaczny spadek, nie kwalifikując się do kolejnych trzech mundiali w latach 1990, 1994 i 1998. Anglia była trudnym przeciwnikiem do pokonania w tej erze; po sparowaniu z nimi we wszystkich trzech grupach kwalifikacyjnych do Mistrzostw Świata, Polska za każdym razem kończyła za nimi. Żadna z tych trzech prób nie zbliżyła się do zakwalifikowania do Mistrzostw Świata, co było zrozumiałym rozczarowaniem dla polskich kibiców.

Powrót

Na przełomie wieków Polska zakończyła tę passę słabych wyników, gdyż udało jej się zakwalifikować do Mistrzostw Świata 2002. Ich występ nie zapadł jednak szczególnie w pamięć. Po porażkach z Koreą Południową 0-2 i Portugalią 0-4, zakończyli turniej na plusie, pokonując Stany Zjednoczone 3-1. Mimo zwycięstwa zajęli ostatnie miejsce w swojej grupie.

Polska wykorzystała to osiągnięcie, odnosząc 8 zwycięstw w 10 meczach podczas turnieju kwalifikacyjnego do Mistrzostw Świata FIFA 2006, zajmując pierwsze miejsce w swojej grupie. Mimo dużych nadziei na drugi z rzędu występ na Mistrzostwach Świata, nie udało im się awansować z grupy, w której znalazły się Niemcy, Ekwador i Kostaryka. Ponownie zakończyli turniej z dwoma porażkami i jednym zwycięstwem nad Kostaryką.

Pierwsze występy na Mistrzostwach Europy

Mimo braku kolejnych dwóch mundiali, Polska nadrobiła zaległości kwalifikując się do pierwszych w historii Mistrzostw Europy w 2008 roku. W tym czasie Polska była najludniejszym krajem członkowskim UEFA, który nie zakwalifikował się do turnieju, ponieważ ominęło ją co najmniej 12 kolejnych Euro. Ich debiut okazał się rozczarowaniem, gdyż zajęli ostatnie miejsce w grupie z Niemcami, Chorwacją i Austrią.

Podczas Euro 2012 Polska automatycznie zakwalifikowała się do turnieju finałowego jako kraj współgospodarz. Z przewagą własnego boiska i przybyciem utalentowanego pokolenia, któremu przewodzi Robert Lewandowski, oczekiwania były większe niż kiedykolwiek. Polska zremisowała jednak 1-1 w swoich dwóch pierwszych meczach z Grecją i Rosją, a w meczu finałowym została znokautowana przez Czechy. Zyskaj swoją szansę na sukces tutaj w nowepolskiekasyna.pl/automaty-na-prawdziwe-pieniadze/ i oglądaj wszystkie nadchodzące mistrzostwa na żywo w najlepszych miejscach.

Historia najnowsza

Po kolejnej nieudanej kampanii kwalifikacyjnej do Mistrzostw Świata, w której Polska przegrała z odwiecznymi rywalami - Anglią, zakwalifikowali się do Euro 2016. W turnieju postawili na defensywną taktykę, dzięki której w fazie grupowej zdobyli tylko 2 bramki. Po przeciwnej stronie boiska ich atak pozostawiał wiele do życzenia, a Lewandowski i Arkadiusz Milik zmarnowali wiele świetnych szans.

Przed Mistrzostwami Świata FIFA 2018 Polska zajmowała 8 miejsce w światowych rankingach FIFA, co skłoniło wielu przedstawicieli prasy do ogłoszenia ich jednym z ciemnych koni turnieju. Przegrali dwa pierwsze mecze z Senegalem i Kolumbią, co od razu zmniejszyło ich szanse na awans z grupy do zera. Wygrana 1-0 nad Japonią w meczu finałowym była małym pocieszeniem, ale ogólnie był to kolejny słaby występ na mundialu.

źródło: artykuł gościnny