Po remisie w środowym meczu z Wisłą Kraków Lechia straciła szansę na awans do europejskich pucharów czytamy na trojmiasto.sport.pl.

Jednak piłkarze biało-zielonych wciąż mają szansę, aby zapisać się w historii klubu. Jeśli w niedzielę wygrają w Zabrzu, zespół zakończy sezon na czwartym miejscu, najwyższym od 1956 r.!

Wszystkie sezony Lechii Gdańsk

Obecny sezon jest dla Lechii 23. w najwyższej klasie rozgrywkowej. Do tej pory tylko raz zdarzyło się, żeby gdańscy piłkarze finiszowali w pierwszej trójce. Miało to miejsce w sezonie 1956 (grano wówczas systemem wiosna-jesień), kiedy biało-zieloni zakończyli sezon na trzecim miejscu. Co ciekawe, wówczas Lechię wyprzedziły w tabeli Legia Warszawa i Ruch Chorzów, czyli dwa z trzech zespołów, które będą przed nią na mecie także obecnego sezonu. Gwiazdami ówczesnego zespołu byli Roman Korynt, Roman Rogocz i bracia Robert i Henryk Gronowscy. Czy obecni piłkarze zbliżą się do ich osiągnięcia?

Historia spotkań z Górnikiem Zabrze

Żeby tak się stało, Lechia musi w ostatnim meczu sezonu wygrać w Zabrzu. Zajmujący czwartą pozycję Górnik ma obecnie dwa punkty przewagi nad podopiecznymi Ricardo Moniza. W wypadku zwycięstwa biało-zieloni na 100 proc. zakończą sezon na czwartej pozycji. Jeżeli zremisują, mogą spaść na miejsce szóste. Stanie się tak, jeśli Wisła pokona na własnym stadionie Zawiszę Bydgoszcz. Jeśli gdańszczanom powinie się w Zabrzu noga i przegrają z Górnikiem, mogą spaść nawet na miejsce siódme (co najmniej remis Wisły oraz zwycięstwo Pogoni Szczecin w Chorzowie z Ruchem). Poniżej tego miejsca już na pewno nie spadną, a to oznacza, że zaliczą najlepszy sezon od momentu powrotu do ekstraklasy. Po awansie z I ligi (wówczas jeszcze z II ligi) kolejno zajmowali miejsca 11. (2008/2009), 8. (2009/2010), 8. (2010/2011), 13. (2011/2012) i ponownie 8. (2012/2013).

Oprócz aspektów historycznych dla piłkarzy Lechii ważny będzie też czynnik ekonomiczny. Jak podaje "Przegląd Sportowy", za zajęcie czwartej lokaty mają oni obiecane 700 tys. zł premii. Ponadto wywalczenie miejsca w pierwszej piątce będzie wypełnieniem celu postawionego przed sezonem przez głównego sponsora klubu, Grupę Lotos.

Spotkanie w Zabrzu odbędzie się w niedzielę, początek o godz. 18 (wszystkie mecze grupy mistrzowskiej rozpoczną się o tej samej porze, początek Multiligi w Canal+Sport o godz. 17). Lechia zagra w najsilniejszym składzie, żaden zawodnik nie pauzuje za kartki, nikt nie ma też poważniejszego urazu.

Źródło: trojmiasto.sport.pl

O AUTORZE
DarioB
Author: DarioBWebsite: https://www.dariob.net/
Redaktor Naczelny
Z portalem Lechia.net związany od 2003 roku. Wcześniej głównie foto, obecnie badanie historii Klubu.
Ostatnio napisane przez autora