W czwartek o 17:00 na Traugutta 29 czeka nas ciekawe wydarzenia - debry Gdańska. Lechia zagra towarzysko z Gedanią, która w tym roku obchodzi setną rocznicę istnienia. Zapraszamy na stadion!

Dla piłkarzy Lechii będzie to szansa pierwszy raz zaprezentować się w meczu nowemu trenerowi - Marcinowi Kaczmarkowi. Choć sam szkoleniowiec podkreślił, że spotkanie dla Biało-Zielonych ma charakter wyłącznie solidnej jednostki treningowej, to nikt nie lekceważy Gedanii, która jako beniaminek z powodzeniem radzi sobie w III lidze. W ośmiu meczach podopieczni Krystiana Ryczkowskiego zgromadzili 17 punktów i zajmują 3. miejsce w tabeli. Warto przypomnieć, że obecnie w barwach zespołu z Hallera 201 grają byli piłkarze Lechii - Krzysztof Bąk, Wojciech Zyska, Ryszard Sumiński i Adam Duda.

Gedania jest najstarszym klubem sportowym w Gdańsku. Została założona 15 września 1922 roku w Wolnym Mieście Gdańsku, i w klubie działały m.in. sekcje piłki nożnej, boksu, lekkoatletyki, hokeja i kolarstwa. W 1939 roku Gedania zawiesiła działalność z powodu wybuchu II wojny światowej. Większość zawodników trafiła wówczas do obozów koncentracyjnych, a ówczesny prezes i wiceprezesi klubu zostali rozstrzelani przez Niemców. W miejsce Gedanii w ligach występowały reprezentacje gdańskich oddziałów Luftwaffe - SV Luftwaffe Danzig. Klub został reaktywowany kilka dni po końcu wojny - 16 maja 1945 roku. Po wojnie przybyło kilka nowych sekcji, a wśród olimpijczyków reprezentujących gdańską Gedanię w przeszłości znajdują się nazwiska takie jak: Zygmunt Chychła (mistrz olimpijski w boksie z 1952 roku), Brunon Bendig (brązowy medalista w boksie w 1960 roku), Jadwiga Marko (brązowa medalistka w siatkówce w latach 1964 oraz 1968) oraz Małgorzata Dłużewska i Czesława Kościańska (srebrne medalistki w wioślarstwie w 1980 roku).

1945.10.01.pilka nozna w okregu morskim kur sport

Na początku XXI wieku działalność klubu została ograniczona do trzech sekcji - piłki nożnej, siatkówki i wioślarstwa. W tym kształcie Gedania funkcjonuje do dziś. Piłkarski klub sportowy został oficjalnie zarejestrowany 11 września 2006 roku. W 2012 roku piłkarska sekcja Gedanii przeniosła się na obiekty przy alei Hallera 201

Czwartkowy mecz z Lechią będzie jednym z punktów obchodów 100-lecia istnienia Gedanii. Spotkanie zostanie rozegrane o 17:00 przy Traugutta 29. Partnerami wydarzenia są m.in. Miasto Gdańsk, Radio Gdańsk, grupa Energa czy też Instytut Pamięci Narodowej.

Zapraszamy na stadion!

źródło: własne/Gedania Gdańśk