Sezon 2015/2016 zostanie zapamiętany między innymi jako ten, w którym życie kibiców uległo znacznemu ułatwieniu.

Jedno z najważniejszych wydarzeń dotyczących Ekstraklasy w ostatnich latach to jednak ani mecz, ani spektakularny transfer. W ostatnich dniach listopada w życie weszły zapisy znowelizowanej Ustawy o Bezpieczeństwie Imprez Masowych, które stanowią ogromne ułatwienie w zakupie biletów na mecze Ekstraklasy. Wkrótce uproszczony system zdobycia wejściówki na mecz zawita do wszystkich klubów, gdzie od dawna trwały prace nad przystosowaniem się do nowej rzeczywistości prawnej.

Na zmianę równie mocno czekały  kluby jak i środowisko kibiców. Zmiana nie przyszła jednak z dnia na dzień, prace nad nowelizacją Ustawy obowiązującej ze zmianami od 2009 roku trwały około trzech lat! Dzięki wysiłkom parlamentarzystów, ekspertów, służb policji i straży pożarnej, a także Ekstraklasy SA i klubów, oraz wielu innych zaangażowanych osób i podmiotów, łatwiej będzie zorganizować i wejść na imprezę masową.

Mniej formalności, więcej wygody

Rejestracja danych, konieczność wykonania zdjęcia, potwierdzanie ważności danych przed meczem, utrudnione kupowanie biletów przez Internet… Przez ostatnie lata wymogi związane z kupnem pierwszego biletu na mecz Ekstraklasy dla wielu były zbyt rozbudowane i często zniechęcające do odwiedzenia stadionu. Dla wszystkich, którzy lubią prostotę, wygodę i mecze piłki nożnej mamy dobrą wiadomość – będzie łatwiej!

Podstawową zmianą w treści Ustawy jest zniesienie obowiązku rejestracji wizerunku twarzy. Co w takim razie pozostaje warunkiem koniecznym do kupna biletu? Podanie imienia, nazwiska i numeru PESEL.

- Ograniczenie katalogu danych osobistych wymaganych do zakupu biletów na mecz to ukłon przede wszystkim w stronę kibiców. Na zmianę przepisów czekali długo, teraz decyzję o obejrzeniu meczu mogą podjąć na chwilę przed pierwszym gwizdkiem, kupić bilet i cieszyć się meczem. Chociaż w pełni skutkami zmiany przepisów będziemy mogli cieszyć się dopiero za jakiś czas, ale zrobiliśmy ogromny krok naprzód. Przede wszystkim chodzi przecież o prostotę i wygodę w kupowaniu biletów – mówi prezes Ekstraklasy SA, Dariusz Marzec.

Przez Internet na trybuny

Znacznie łatwiej będzie też kupić bilet za pomocą Internetu. Ci, którzy nie mają szans na wcześniejsze pojawienie się w kasach klubowych, drogę do zdobycia biletu będą mieli jeszcze łatwiejszą. Kibice między innymi Piasta Gliwice, Lecha Poznań czy Lechii Gdańsk już mogą korzystać z nowości wprowadzonych na klubowych stronach internetowych.

bilety.lechia.pl

Kilka kliknięć i gotowe? Nie ma w tym żadnej przesady. Po zakupieniu biletu przez Internet kibic nie będzie już musiał przesyłać swojego zdjęcia lub iść wcześniej na stadion, żeby stanąć przed aparatem. Teraz wystarczy mu tylko i wyłącznie dokument tożsamości, którym może być dowód osobisty, ale też prawo jazdy, paszport czy legitymacja studencka. Jednocześnie kluby wciąż będą honorować karty kibica, umożliwiając zakodowanie na nich biletów. Posiadanie takiej karty nadal oznaczać będzie dla kibiców wiele dodatkowych korzyści. Zaczynając od możliwości zakupu karnetu na mecze ulubionej drużyny, przez szybszy odbiór biletów w kasach klubowych aż po specjalne promocje i akcje adresowane przez kluby właśnie do właścicieli kart kibica.

Nowości na stronach internetowych to jednak nie jedyne atrakcje czekające na kibiców. Tradycyjnie kluby zapraszają ich na trybuny proponując zniżki i oferty specjalne. Nową propozycję dla swoich kibiców ma Górnik Zabrze, który obniżył ceny biletów na dwa najbliższe mecze z Górnikiem Łęczna i Termaliką Bruk-Bet do 10 złotych. Na kolejny mecz w Zabrzu, w którym Górnik podejmie aktualnego lidera – Piasta Gliwice, bilety również będą dostępne w promocyjnej cenie.

Odliczanie i przygotowania

Nowe przepisy zaczynają obowiązywać w listopadzie, ale w przyszłości możemy spodziewać się kolejnych zmian. Drogą rozporządzenia ma zostać uregulowana kwestia miejsc stojących na stadionach – możliwość wprowadzenia specjalnych stref w sektorach ultras i gości dopuszcza nowa wersja Ustawy, jednak są pewne ograniczenia. Tego typu strefy mogą powstać tylko na obiektach przystosowanych pod kątem architektonicznym. W każdym przypadku klub musi być gotowy do powrotnej zamiany miejsc stojących w siedzące, na przykład przed meczami w europejskich pucharach.

Nowości czekają nas więc w prawie, ale też klubach. Przypomnijmy, że od podpisania Ustawy przez Prezydenta RP minął dopiero miesiąc, a więc przygotowania do pełnej realizacji jej zapisów mogą zabrać nieco czasu. Pogoń Szczecin już wie, że stadion w Szczecinie będzie gotowy na przyjęcie wszystkich nowych kibiców dopiero wiosną, jednak konieczne prace trwają już teraz.

- Zmiany w Ustawie o Bezpieczeństwie Imprez Masowych dają nam nowe możliwości, ale jest to też pole do pracy. W przypadku Pogoni już dzisiaj wiemy, że z efektów zmian w pełni korzystać będziemy dopiero od pierwszego wiosennego meczu w Szczecinie. Wcześniej musimy przygotować się dobrze organizacyjnie oraz technicznie, aby w możliwie najlepszy dla kibiców sposób wykorzystać zmiany w przepisach. Fani na pewno będą mieli ułatwioną drogę na stadion i to nas najbardziej cieszy – mówi Krzysztof Ufland, rzecznik prasowy Pogoni Szczecin.

Źródło: Ekstraklasa SA

O AUTORZE
DarioB
Author: DarioB
Badacz Historii Lechii
Z portalem Lechia.net związany od 2003 roku. Wcześniej głównie foto, obecnie archiwa oraz badanie historii Lechii Gdańsk.
Ostatnio napisane przez autora