W piątek Anton Tsarenko zanotował debiut w barwach Lechii Gdańsk, spędzając na placu gry 32 minuty przeciwko Puszczy Niepołomice. Przedstawiamy jego sylwetkę.

Anton Tsarenko urodził się 17 czerwca 2004 roku w Popiwce i zaczynał swoją karierę w Dynamie Kijów. Występuje on na pozycji ofensywnego pomocnika i ma jedynie 162 cm, co czyni go jednym z najniższych zawodników w historii futbolu. W sezonie 2021/22 wraz z młodzieżowym zespołem Dynama wystąpił w UEFA Youth League i zaprezentował się bardzo dobrej strony. W 7 meczach zdobył jedną bramkę oraz zanotował trzy asysty (dwukrotnie asystował w meczu z Bayernem oraz z Barceloną), a jego drużyna dotarła do 1/8 finału tych rozgrywek, odpadając ze Sportingiem Lizbona.

Znakomita postawa ofensywnego pomocnika w młodzieżowej Lidze Mistrzów zaowocowała debiutem w pierwszym zespole przeciwko Benfice Lizbona w ramach IV rundy kwalifikacji do fazy grupowej LM na początku kolejnych rozgrywek. Na Stadionie Miejskim w Łodzi Tsarenko zagrał 16 minut, a w rewanżowym starciu w Portugalii wszedł na ostatnie dwie minuty. W obu spotkaniach wynik był już ustalony, bowiem Dynamo przegrało w dwumeczu 0:5. Pomimo występów w kwalifikacjach do Ligi Mistrzów, szkoleniowiec Dynama Mircea Lucescu długo nie stawiał na zawodnika, nie uwzględniając go nawet w kadrze meczowej. Anton Tsarenko dostał szansę od Rumuna 4 marca 2023 roku, kiedy to pojawił się w drugiej połowie meczu z Inguletsem Petrowe i tym samym zanotował debiut w lidze. Natomiast miesiąc później zdobył swoje debiutanckie trafienie w spotkaniu z FK Minaj, a łącznie zagrał w 13 meczach (11 w lidze), w których zdobył jedną bramkę.

Sezon 2023/24 w porównaniu z poprzednimi rozgrywkami był gorszy, ponieważ wystąpił zaledwie w ośmiu spotkaniach, z czego siedem rozegrał w lidze i tylko raz trafił do siatki. W międzyczasie przyplątała na przełomie marca i kwietnia tego roku był kontuzjowany, więc w pewnym stopniu absencja mogła na niego wpłynąć. W poszukiwaniu regularnej gry przed startem bieżących rozgrywek Anton Tsarenko dołączył na zasadzie wypożyczenia do Lechii Gdańsk.

20-latek pomimo niskiego wzrostu w swojej ojczyźnie jest postrzegany jako wielki talent. Jakie są jego atuty? - Umiejętności, tempo, kontrola i technika gry tego zawodnika są niesamowite. Jego mały wzrost sprawia, że jest silniejszy dzięki swojemu stylowi gry i wszyscy jesteśmy podekscytowani, widząc go w koszulce naszego klubu - powiedział Paolo Urfer.

Natomiast Iwan Żelizko dodał: - Nie znam go jako osoby, ale widziałem jego kilka meczów w Dynamie i ma on duże umiejętności. Myślę, że jest w stanie nam pomóc w trzeciej tercji i pomoże nam na boisku.

Debiut w Lechii, niestety w mało sprzyjających okolicznościach, Anton Tsarenko ma za sobą. Miejmy nadzieję, że wzmocni on ofensywę Biało-Zielonych.