W sobotę 9 stycznia odbyła się VIII Ogólnopolska Patriotyczna Pielgrzymka Kibiców.

Motywem przewodnim tegorocznego spotkania było 60-lecie Poznańskiego Czerwca oraz 1050 rocznica Chrztu Polski. Tradycyjnie pielgrzymka rozpoczęła się od Mszy Świętej, która odbyła się przed Cudownym Obrazem Matki Bożej. Zgromadzonych kibiców przywitał o. Jan Poteralski – przeor Jasnej Góry.

W bardzo budujących i ciepłych słowach wyraził on swoje uznanie w stosunku do polskich kibiców za pielęgnowanie wartości patriotycznych, które są bliskie każdemu z nas. Samej Mszy przewodniczył ks. Leszek Zioła, a homilię wygłosił ks. Jarosław Wąsowicz.

Wśród licznych delegacji polskich ekip nie brakowało również gości z zagranicy. Obecni byli fani drużyny Diosgyori Miszkolc. Stąd też pierwsze czytanie podczas Mszy odbyło się w języku węgierskim. Prócz Węgrów pojawiły się również delegacje FK Lida oraz Polonii Wilno. W czasie homilii ks. Jarosław Wąsowicz odniósł się do tego jak istotnym i nieodłącznym elementem polskości jest wiara katolicka: „Pomimo trudnych doświadczeń dziejowych, Polska pozostawała zawsze wierna Panu Bogu i Stolicy świętej. Taka postawa pozwalała nam powstać z kolan nawet w sytuacjach beznadziejnych, kiedy wymazywano nas z mapy Europy, próbowano unicestwić naród w niemieckich obozach koncentracyjnych i rosyjskich łagrach, masowych mordach dokonywanych przez nacjonalistów ukraińskich, zbrodniach dokonywanych przez komunistów po zakończeniu wojny, aż do roku 1989”.

Jako, że jednym z dwóch motywów przewodnich tegorocznej pielgrzymki była 60. rocznica Poznańskiego Czerwca ks. Jarosław Wąsowicz przytaczał przebieg wydarzeń na ulicach Poznania: „W dniu 28 czerwca 1956 r. robotnicy z poznańskich zakładów im. Stalina, tak nazywano zakład im. Hipolita Cegielskiego, rozpoczęli strajk generalny, który przerodził się w wielotysięczną manifestację, a następnie w walki uliczne. Protesty pojawiły się także w innych miastach Wielkopolski. Wydarzenia te przez propagandę PRL były bagatelizowane, jako wypadki czerwcowe, albo w ogóle przemilczane. Dzisiaj przez wielu historyków czerwiec 1956 roku bywa nawet określany jako powstanie poznańskie. Demonstranci, jak zawsze w chwilach narodowej walki śpiewali na ulicach Poznania Hymn Państwowy, Rotę i pieśni religijne m.in. "Boże coś Polskę" – z frazą "Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie".

Ważnym elementem Mszy było odczytanie przygotowanych postulatów dla premier Beaty Szydło. Wśród oczekiwań kibiców względem nowego rządu znalazły się m. in. wznowienie procesu śledczego w sprawie okoliczności śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki, upublicznienie materiałów zastrzeżonych Instytutu Pamięci Narodowej, dofinansowanie mediów narodowych, czy np. wsparcie działań mających na celu sprowadzenie naszych rodaków z Kresów. Pełna lista postulatów zostanie drogą oficjalną przesłana do kancelarii pani premier. Na koniec Mszy tradycyjnie zostały poświęcone kibicowskie flagi oraz szaliki. Po Mszy wszyscy udali się do Auli im. Ojca Kordeckiego na wykład Wojciecha Sumlińskiego (autora między innymi książki o prezydencie, który zasłynął z kradzieży sokowirówki) pt. „Mordy założycielskie III RP”. Sam wykład był bardzo interesujący choć niezbyt długi. Na pewno można go potraktować jako ciekawy wstęp do licznych publikacji tego autora. Przy wejściu na aulę można było zakupić książki o tematyce kibicowskiej i patriotycznej między innymi wspomnianego Wojciecha Sumlińskiego, ks. Jarosława Wąsowicza, czy m.in. ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego, który również był obecny na tegorocznej pielgrzymce.

Warto również wspomnieć, że w czasie wykładu odbyła się zbiórka pieniędzy na klub piłkarski Polonia Wilno. Wszyscy obecni otrzymali od organizatorów obrazki z wizerunkami Matki Boskiej, bł. ks. Jerzego Popiełuszki i św. Andrzeja Boboli. Z kolei przed Mszą kibice mogli oddać krew w specjalnym autobusie, który specjalnie na naszą pielgrzymkę zawitał na Jasną Górę. Po wykładzie odbył się koncert Pawła Piekarczyka, który zaśpiewał kilkanaście pieśni patriotycznych. W czasie pielgrzymki odbył się również przedpremierowy pokaz filmu „Historia Roja” przedstawiający losy Mieczysława Dziemieszkiewicza, żołnierza Narodowych Sił Zbrojnych. Film w reżyserii Jerzego Zalewskiego 4 marca oficjalnie wchodzi na ekrany kin. Z przyczyn techniczno-organizacyjnych premierę mogło obejrzeć jedynie dwustu szczęśliwców. Komu się nie udało, niech koniecznie wybierze się do kina!

{joomplucat:2153 limit=9|columns=3}

Zobacz całą galerię

Mimo że najważniejszym elementem pielgrzymki była Msza Święta to każdy z niecierpliwością wyczekiwał na prezentację, która odbyła się na wałach klasztoru. Tegoroczną oprawę przygotowali ultrasi Lecha Poznań, nim to jednak nastąpiło wszystkie obecne ekipy miały możliwość wywieszenia na murach klasztoru swoich flag. Kilka minut po godzinie siedemnastej została zaprezentowana długo oczekiwana oprawa, na którą składała się podświetlona stroboskopami folia z napisem „O Boga, za wolność, prawo i chleb, przeciwko komunie” oraz podwieszona pod dach sektorówka z wizerunkiem Pomnika Poznańskiego Czerwca. Do tego przez pozostałych pielgrzymów zostało odpalone morze pirotechniki – setki rac, świec dymnych, petard hukowych i kilka wyrzutni. Oprawę uzupełniliśmy okrzykami patriotycznymi, antykomunistycznymi, a także odśpiewaliśmy Hymn Narodowy. Chwilę po tym przyszedł czas na pamiątkowe zdjęcia, ostatnie rozmowy i każdy mógł się udać w podróż powrotną do domu.

Źródło: legionisci.com

O AUTORZE
DarioB
Author: DarioB
Badacz Historii Lechii
Z portalem Lechia.net związany od 2003 roku. Wcześniej głównie foto, obecnie archiwa oraz badanie historii Lechii Gdańsk.
Ostatnio napisane przez autora