Piłkarze Lechii Gdańsk w trakcie przerwy w rozgrywkach LOTTO Ekstraklasy spowodowanej spotkaniami międzynarodowymi zagrają towarzysko z zespołem ukraińskiej elity - Karpatami Lwów.

Mecz odbędzie niedzielę, 9 września, o godz. 18.30 na Stadionie Energa Gdańsk. Bilety na spotkanie dwóch "Biało-Zielonych" drużyn będą kosztować 5 zł.

Karpaty w poprzednim sezonie ukraińskiej Ekstraklasy zajęła ósmą lokatę. Drużyna ze Lwowa często rozgrywka spotkania towarzyskie z polskimi zespołami, gdy przebywa w naszym kraju w trakcie trwania okresu przygotowawczego. W ostatnie lato zespół prowadzony przez Olega Boychyshyna pokonał Zagłębie Sosnowiec 3:2. Najdroższym piłkarzem Karpat jest kolumbijski 21-letni pomocnik Jorge Carrascal, który przez portal Transfermarkt.pl wyceniany jest na kwotę 2,5 mln euro, a cała kadra ukraińskiej drużyny jest warta 11 mln euro.

W tle spotkania z Karpatami pojawia się wątek historyczny, który łączy Lechię i Lwów. Wielu piłkarzy Lechii Lwów, założonej w 1903 roku, grało w Lechii Gdańsk, w tym m.in. Alojzy Kuszlak, jeden z założycieli gdańskiego klubu. W Muzeum Lechii Gdańsk na Stadionie Energa można obejrzeć jego legitymację klubową z 1947 roku. W latach 1927-1939 barwy Lechii Lwów reprezentował Ryszard Koncewicz, który po wojnie od 1949 prowadził Lechię Gdańsk, a później kadrę narodową. Jest uznawany za jednego z najlepszych polskich trenerów piłkarskich w historii.

Warto przypomnieć także, że gdańska Lechia w sezonie 2012/2013 grała z datą 1903 na getrach. To nawiązanie do daty powstania Lechii Lwów, która była pierwszym w historii zespołem piłkarskim utworzonym przez Polaków na ziemiach polskich. W 1907 roku część piłkarzy przyłączyła się do Pogoni. Obecnie klub już nie istnieje, jego działalność została zawieszona we wrześniu 1939 roku.

Od godziny 11.00, na terenach zewnętrznych Stadionu Energa Gdańsk, odbędzie się zakończenie sezonu foodtruckowego. Przez cały dzień będzie można spróbować różnorodnych dań kuchni tajskiej, belgijskiej, a także molekularnej. Za przygotowanie przysmaków odpowiadać będą najwięksi pasjonaci kulinariów, którzy swoją miłością do kuchni od lat zarażają mieszkańców całej Polski. Wśród niedzielnych atrakcji nie może zabraknąć uwielbianych przez dzieci dmuchańców: w kształcie Stadionu oraz Nautilusa. Mali sportowcy będą mogli natomiast rozgrywać mecze na dużym boisku piłkarskim.

Więcej informacji o biletach zostanie przekazane wkrótce.

źródło: lechia.pl

O AUTORZE
DarioB
Author: DarioB
Badacz Historii Lechii
Z portalem Lechia.net związany od 2003 roku. Wcześniej głównie foto, obecnie archiwa oraz badanie historii Lechii Gdańsk.
Ostatnio napisane przez autora