W nasze ręce trafił prawdziwy rarytas. Zeszyt kibica Lechii Gdańsk prowadzony od roku 1956! Tak, to prawdziwy skarb. Z jednej strony to dokumentacja występów biało-zielonych na arenie piłkarskiej, z drugiej strony niezwykle cenna pamiątka, dla każdego, kto taki zeszyt prowadził. Młodsi kibice nawet pewnie nie wiedzą, o co chodzi. Spróbujemy zatem choć trochę rozjaśnić temat.

Wielu z kibiców Lechii Gdańsk (oczywiście w innych klubach było podobnie), szczególnie w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych spisywało w zeszytach (zazwyczaj formatu A-4) wszystkie wyniki drużyny piłkarskiej. Dodatkowo do takich zeszytów wklejane były wycinki z prasy z relacjami z meczów, tabele a czasem również bilety.

I to właśnie dzięki takiej pracy kilku z Was zapoczątkowaliśmy tworzenie naszego archiwum prasowego kilkanaście lat temu.

20200103zeszyt2

Niestety, o ile lata 80-te i 90-te są dość dobrze udokumentowane, gdyż wiele osób prowadziło takie dokumentacje, to gdy chcemy dotrzeć do wcześniejszych sezonów, robi się problem. Tu z kolei bardzo cenne okazują się zeszyty, które prowadzili sami piłkarze.

Pod koniec roku jeden z kibiców wsparł naszą ZRZUTKĘ. Wybrał sobie gadżet w postaci naszego kubka i jak się okazało podczas rozmowy, jest kibicem Lechii Gdańsk od roku...1956! 

20200103zeszyt3

Pan Jerzy Czarniecki, gdy dowiedział się, że badamy historię Lechii, postanowił podzielić się z nami swoim skarbem, czyli zeszytem z wycinkami od roku 1956!!!

Tego się naprawdę nie spodziewaliśmy.

Zamieszczamy tutaj kilka stron z tego zeszytu. Reszta materiałów zasili oczywiście nasze archiwum prasowe. Te kilka zdjęć, mamy nadzieję rozjaśni młodzieży, na czym takie zeszyty polegały.

20200103zeszyt4

TY też możesz pomóc!
Tak, dobrze czytasz. Nie ważne ile masz lat. Zapewne twój ojciec, dziadek, wujek, sąsiad był czynnym kibice Lechii Gdańsk. Ba, może nawet działaczem, sportowcem. Porozmawiaj, popytaj. Kto wie, jakie Biało-Zielone skarby kryją się w szufladach, piwnicach czy na strychach. Zdjęcia, bilety, odznaki, proporce, wycinki, dokumenty - długo by wymieniać. Wszystko przyda się nam do badania historii Klubu i pewnie zainteresuję też naszego Kustosza.

20200103zeszyt5

O AUTORZE
DarioB
Author: DarioB
Badacz Historii Lechii
Z portalem Lechia.net związany od 2003 roku. Wcześniej głównie foto, obecnie archiwa oraz badanie historii Lechii Gdańsk.
Ostatnio napisane przez autora