POLECAMY

Wielkimi krokami zbliżamy się do tegorocznych obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jak co roku z tej okazji przygotowano wiele ciekawych spotkań w całym kraju. Poniżej zachęcamy do udziału w akcji Serce dla INKI, a o kolejnych wydarzeniach będziemy  informowali w miarę ich napływania do redakcji. Serdecznie zapraszamy!

Kochani. Pełna mobilizacja. Kolejna odsłona akcji 'Serce dla INKI', tym razem w Gdańsku! Proszę o udostępnianie i w miarę możliwości o włączenie się.
pisze w swoim apelu ksiądz Jarek Wąsowicz
20220217serceinka

Jak powstały pierwsze „Serca dla Inki”?
Pomysł upamiętnienia „Inki” w Pile i innych miejscach Polski, zrodził się na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku. We wrześniu 2014 r. prof. Krzysztof Szwagrzyk wraz z ekipą archeologów i wolontariuszy rozpoczął prace na tamtejszym Cmentarzu Garnizonowym. W ich trakcie odnaleziono grób ze szczątkami młodej dziewczyny, która po wykonaniu odpowiednich ekspertyz okazała się Danutą Siedzikówną ps. „Inka” z oddziałów wileńskiej konspiracji walczących na Pomorzu pod dowództwem słynnego mjra Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”. Odnaleziono też wówczas Feliksa Salmonowicza „Zagończyka”, który także był żołnierzem 5 Wileńskiej Brygady AK i został rozstrzelany podczas tej samej egzekucji do Danusia. Znalazłem się wówczas w gronie wolontariuszy z grona kibiców Lechii Gdańsk, także moich przyjaciół państwa Andrzeja oraz Ani Kołakowskich, prof. Piotra Niwińskiego i przez moment uczestniczyłem w tym wielkim wydarzeniu - wspomina ks. Wąsowicz.
Kolejne serca
Przez kolejne lata odsłoniliśmy już kilkanaście „Serc dla Inki”, w dużych miastach ale też i małych miejscowościach, jedno trafiło poza granice Polski. Zostało odsłonięte i poświęcone 21 lipca 2018 r. w kościele pw. Świętego Michała Archanioła w Butrymańcach na Wileńszczyźnie. Pomimo pandemii odsłoniliśmy w 2021 r. kolejne serca w Bydgoszczy, Wałdowie Szlacheckim – Sarnowie i Dębnie. Chciałbym w tym miejscu dodać, iż wszystkie dotychczasowe serca wykonał Janusz Rybiński z Krakowa, który bezinteresownie od samego początku nas wspiera. Akcja upamiętnienia Danuty Siedzikówny „Inki”, w formie srebrnych serc z ziemią z jej grobu odnalezionego na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku, wciąż trwa i pięknie się rozrasta. 1 marca 2022 r. „Serce dla Inki” zostanie poświęcone w Gdańsku Oruni w kościele pw. św. Jana Bosko. Obok tej świątyni znajduje się piękny pomnik Danusi. Jednak najważniejsze uroczystości czekają nas w styczniu 2023 r. Podczas XV Ogólnopolskiej Pielgrzymki Kibiców na Jasną Górę, chcemy do duchowej stolicy naszego narodu zawieść w darze właśnie „Serce dla Inki”. Wszystkich zapraszam do propagowania naszej inicjatywy. - wspomina ks. Wąsowicz.
O AUTORZE
DarioB
Author: DarioB
Badacz Historii Lechii
Z portalem Lechia.net związany od 2003 roku. Wcześniej głównie foto, obecnie archiwa oraz badanie historii Lechii Gdańsk.
Ostatnio napisane przez autora


Cześć!

Zanim wyjdziesz może odwiedzisz nasze social media. Toczą się tam naprawdę ciekawe dyskusje. Nie może Cię zabraknąć.

Zapraszamy!

 

×