lechia

W Gdańsku rozegrane zostaną cztery mecze Euro 2012. Jak będzie wyglądać komunikacja i transport w tych dniach?

- Obsługa ruchu podczas mistrzostw to skomplikowana operacja, w której uczestniczy zespół ludzi: szefowie drogówki, SKM, ZTM i Straż Miejska – mówi Mieczysław Kotłowski, dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni  w Gdańsku. - Jego koncepcja została zaakceptowana przez UEFA i oparta jest głównie na transporcie zbiorowym jako głównym ciągu komunikacji oraz zasadzie niekrzyżowania się ruchu pieszego z kołowym i szybkiego odbioru kibiców na przystankach. System został przetestowany podczas meczu Polska – Niemcy i mimo że nie było wtedy gotowej m. in. pętli Kliniczna, już po 40 minutach można było przywrócić normalny ruch. Będziemy się też opierać na doświadczeniach z koncertu Jeana Michela Jarre’a z 2005 roku.

10, 14, 18 i 22 czerwca – w dniach meczowych – z lotniska zostanie uruchomiona wahadłowa linia autokarowa do centrum Gdańska. Autokary mają jeździć średnio co 8 minut i w ciągu godziny przewozić 1500 osób, ale ich częstotliwość może się zmienić, ze względu na ilość samolotów czarterowych lądujących w Rębiechowie. Druga linia wahadłowa z lotniska kursować będzie już bezpośrednio na PGE Arenę, ale dopiero na ok. 3 godziny przed początkiem meczu.

Najpierw chcemy zawieźć kibiców do centrum, gdzie będą na nich czekały: linia tramwajowa z ul. Jana z Kolna do pętli Kliniczna oraz linia SKM do stacji Gdańsk-Stadion – tłumaczy Tomasz Wawrzonek, kierownik działu inżynierii ruchu ZDiZ. Tramwaje będą jeździć co 6 minut i w ciągu godziny przewiozą 5600 osób, kolejka starować będzie co 7,5 minuty i przetransportuje nawet 14400 osób w ciągu godziny. Kibice jadący od strony Gdyni wysiadać będą na stacji Gdańsk-Politechnika i pieszo udawać na PGE Arenę.

Dla kibiców zmotoryzowanych uruchomione zostaną trzy parkingi „park and ride” – przy centrach handlowych Auchan, Renk i Osowa – z których zostaną dowiezieni do centrum Gdańska. Wokół stadionu wyodrębniona zostanie strefa, w której po zakończeniu porannego szczytu obowiązywać będzie bezwzględny zakaz ruchu pojazdów. Obejmować ona będzie ulice: Uczniowską, Marynarki Polskiej i Reja oraz tory kolejowe. Dwie inne strefy (1. Obszar objęty ulicami: Wyzwolenia, Marynarki Polskiej, Uczniowska, tory kolejowe; 2. Obszar objęty ulicami: Swojska, Twarda, Marynarki Polskiej, tory kolejowe, Reja) wyłączone z ruchu będą na 4 godziny przed meczem i ponownie włączone ok. 3 godziny po zakończeniu meczu. Będą mogli do nich wjeżdżać mieszkańcy tych dzielnic, którzy wcześniej odbiorą identyfikatory w Biurach Obsługi Mieszkańców GZNK (identyfikator nie gwarantuje zawsze wjazdu, decydować będą na bieżąco funkcjonariusze).

Z ruchu kołowego wyłączone zostaną także następujące ulice: Słowackiego (nowa „nitka”), Kościuszki, Kochanowskiego (odcinek od Kościuszki do ul. Uczniowskiej), Jana z Kolna, Czarny Dwór (odcinek od al. Hallera do al. Jana Pawła II) oraz al. Jana Pawła II (odcinek od ul. Czarny Dwór do szpitala). – Apeluję do gdańszczan, nie bójcie się. Dla tych, którzy nie interesują się Euro 2012, ma to być zwykły dzień. Nie myślmy więc o nim jak o kryzysie, ale przyjemnym wydarzeniu - podkreślił zastępca prezydenta Gdańska Andrzej Bojanowski.

Aby tak się stało, pomagać będzie 200 policjantów drogówki, 150 strażników miejskich i 570 wolontariuszy.

Źródło: Łukasz Pałucha / gdansk.pl

O AUTORZE
DarioB
Author: DarioB
Badacz Historii Lechii
Z portalem Lechia.net związany od 2003 roku. Wcześniej głównie foto, obecnie archiwa oraz badanie historii Lechii Gdańsk.
Ostatnio napisane przez autora