712 kart przepięknej historii klubu, 8 rozdziałów przypominających m.in. o symbolach, barwach, pierwszym boisku, zasłużonych zawodnikach oraz najważniejszych datach w dziejach klubu.

Autor musiał wrócić wspomnieniami do ostatnich dni wojny na terenie Gdańska, aby przedstawić historie powstania klubu, który mógł chwalić się kilkoma sekcjami sportowymi.

Damian Bocheński przybliża jedną z hipotez o wyborze nazwy klubu oraz nawiązuje do czasów kiedy rodził się fenomen popularności gdańskiej drużyny.

Wprawdzie 60-lecie Lechia Gdańsk obchodziła w roku ubiegłym (2016), ale dopiero teraz przyszedł czas na podsumowanie działań klubu w ostatnich sześciu dekadach. Wszystko za sprawą książki Damiana Bocheńskiego „Biało-Zielona Historia – 60 lat rugby w gdańskiej Lechii”, która ujrzała właśnie światło dzienne ku naszej radości.

Myślę, że nikogo do jej nabycia zachęcać specjalnie nie będzie trzeba, ale kilka słów o zawartości trzeba napisać. Po pierwsze objętość, jest to najbardziej obszerna monografia klubu jaka ukazała się w naszym kraju, ponad 700 stron, a na nich ponad 300 zdjęć i grafik.

Po drugie zawartość, usatysfakcjonowani będą zarówno wielbiciele statystyk, jest dla nich osobny dział z tabelami, swoje statystyki ma też każdy sezon, nie zawiodą się także Ci którzy od liczb wolą pisaną historię, każdy sezon jest wyczerpująco opisany.

Po trzecie ludzie, książka zawiera ponad 140 biogramów najbardziej zasłużonych zawodników, trenerów i działaczy, ale jest też kilka nazwisk niezbyt długo związanych z klubem, ale mimo to dla niego ważnych.

Jeszcze chwilę i tytuł wyjaśniam. „Stawiłem sobie pomnik trwalszy niż ze spiżu” pisał Horacy w pieśni Exegi monumentum aere perennius. Miał rację, każdy zna tego rzymskiego poetę pomimo, że żył i tworzył ponad dwa tysiące lat temu. Takim pomnikiem dla rugbistów Lechii Gdańsk jest książka Damiana Bocheńskiego, każdy będzie mógł zapoznać się z bogatą historią i dokonaniami tego zasłużonego dla polskiego rugby klubu. Jednym słowem lektura obowiązkowa dla wszystkich wielbicieli owalnej piłki, nie tylko tej w biało-zielonych barwach.

Recenzja pzrugby.pl

 

60 lat rugby w gdańskiej Lechii

Autor: Damian Bocheński
Wydawca: RC Lechia Gdańsk
Rok wydania: 2017
ISBN: 978-83-940246-8-0
Liczba stron: 712
Oprawa: twarda, grzbiet zaokrąglony
Wymiary (mm): 235 (wysokość), 165 (szerokość)
Papier: Biały Amber Graphic 100g
Kolor: 208 strony
Opisywane kluby: RC Lechia Gdańsk
Opisywane dyscypliny: rugby, piłka nożna
Statystyki, tabele: tak

O AUTORZE
DarioB
Author: DarioB
Badacz Historii Lechii
Z portalem Lechia.net związany od 2003 roku. Wcześniej głównie foto, obecnie archiwa oraz badanie historii Lechii Gdańsk.
Ostatnio napisane przez autora