29.05.2005r. podczas Targów Gastroexpo w Centrum Targowym Amber Expo, odbyła się już II edycja Ogólnopolskiej Olimpiady Dekoracji Z Warzyw I Owoców ,,Carvingowe Graffiti”.
Organizatorami tej imprezy byli: Stowarzyszenie Kucharzy Polskich, Amber Expo oraz Pomorska Akademia Kulinarna.
Pomysłodawcą i koordynatorem konkursu był: Krzysztof Wierzba – kucharz, carvingowiec i zapalony kibic Gdańskiej Lechii, co wyjaśnia temat pierwszej konkurencji ;)
Olimpiada składa się z dwóch konkurencji:
W konkurencji pierwszej – tematem obowiązkowym było „70 lacie KS Lechia Gdańsk”, była to konkurencja bardzo efektowna, ponieważ uczestnicy mieli nieograniczony czas na przygotowania przed konkursem. W dniu konkursu mieli 60 minut na zmontowanie i dokończenie swoich kompozycji oraz ich ekspozycję.
W Konkurencji drugiej – temat był do wyboru: PGE Arena Gdańsk lub Amber Expo Gdańsk, w większości uczestnicy wykonali prace o temacie PGE Areny, lecz i Amber Expo w tej edycji doczekało się również prac ze swoimi grafikami.
Olimpiada ,,Carvingowe Graffiti” jest jedynym konkursem w Polsce gdzie głównym elementem ocenianym jest grafika wycięta w warzywach i owocach (z możliwością, a nawet zaleceniem nanoszenia kolorów przy pomocy barwników), a techniki carvingowe przeniesione zostają na drugi plan. Jest to swoista zabawa, ale również pokaz innej strony carvingu, który wszyscy carvingowcy wykonują, lecz nie występują one w innych konkursach carvingowych. Z tego to właśnie powodu jest to Olimpiada Dekoracji Z Warzyw I Owoców, a nie olimpiada carvingowa.
Ostatnio na konkursach carvingowych, organizatorzy przygotowują dla uczestników ,,niespodziankę” która ma na celu zwiększenie atrakcyjności i współzawodnictwa wśród startujących. Na Mistrzostwach Polski było to rozdanie na chwilę przed startem, zdjęć z kwiatami, a uczestnicy mieli za zadanie wykonać pracę jak najbardziej zbliżoną do fotografii. Z kolei na Pucharze Polski była to konkurencja, a raczej sztafeta,, Black Box” – gdzie uczestnicy mieli określony czas na wykonanie pracy w nieznanym wcześniej materiale.
W tegorocznej olimpiadzie niespodzianką było przedstawienie uczestnikom sposobu punktacji, co nastąpiło bezpośrednio przed rozpoczęciem konkursu. Nikt wcześniej nie wiedział co będzie oceniane i w jaki sposób. Oczywiście uczestnicy mogli nie zgodzić się z warunkami przedstawionymi przez organizatora i zrezygnować ze startu, lecz wszyscy podjęli wyzwanie i z zapałem przystąpili do poszczególnych konkurencji.
Uczestnikami byli:
- Dominika Sadowska
- Grzegorz Gniech
- Wiesław Miotk
- Paweł Pniewski
- Piotr Prokopiuk
Podczas zmagań konkursowych, dla gości targowych odbyły się również pokazy sztuki carvingu, które wykonywał jeden z najbardziej utytułowanych mistrzów carvingu – Paweł Sztenderski z firmy Carving-Art. Z Wejherowa. Przygotowana została bardzo efektowna ekspozycja, a na stanowisku Mistrz Paweł również przygotowywał swoje dzieła na oczach widzów, oraz zapraszał chętnych do wspólnego przygotowania rzeźb carvingowych.
Na stoisku Stowarzyszenia Kucharzy Polskich odbyły się również prelekcję na temat historii carvingu na Świecie oraz w Polsce uatrakcyjnione prezentacjami multimedialnymi. Podczas prelekcji, uczestnicy zapoznali się również z narzędziami przeznaczonymi do carvingu i dowiedzieli się gdzie można je zakupić oraz gdzie szukać informacji o profesjonalnych szkoleniach. Prelekcje prowadził pomysłodawca i współzałożyciel Polskiej Grupy Carvingowej ,,Carving Team Poland” – Krzysztof Wierzba
W tym samym czasie jury w składzie:
Krzysztof Szulborski – Prezes SKP
Krzysztof Wierzba – Pomysłodawca Olimpiady
Mariusz Gachewicz – Prezes CTP
Anna Archacka-Sierminska – kuchmistrzyni i specjalistka Azjatyckiej gastronomii
Zbigniew Zalewski - Przedstawiciel kibiców
Agnieszka Weissgerber - Przedstawiciel KS Lechia Gdańsk
Oceniali poszczególne prace uczestników i bacznie przyglądali się ich poczynaniom.
Ze względu na wyjątkowość i nietypowość konkursu, zaproszeniu jurorzy z poza branży carvingowej nie oceniali i nie przyznawali punktów za technikę carvingową, lecz głównie za efekty wizualne i zgodność z tematem – za co uczestnicy mogli zebrać najwięcej punktów.
Technikę, spójność oraz dokładność (oraz pozostałe kryteria) oceniali profesjonaliści, czyli Mariusz Gachewicz oraz Krzysztof Wierzba.
Po bardzo burzliwych debatach składu jurorskiego i podliczeniu punktacji, a trzeba przyznać że oceny które wystawili profesjonaliści nieznacznie różniły się od werdyktu pozostałych członków jury, w końcu wydano werdykt i ogłoszono wyniki:
I MIEJSCE: Paweł Pniewski z ,,Pniewski Carving Art” z Międzyzdrojów
II MIEJSCE: Grzegorz Gniech z ,,Carving Gniech” z Wejherowa
III MIEJSCE: Dominika Sadowska z ,,Carving-Art. Paweł Sztenderski” z Wejherowa
Ceremonia zakończenia Olimpiady, również miała swoją wyjątkową konwencję. Dzięki sponsorom którzy ufundowali również nagrody rzeczowe, odbyła się jeszcze jedna zabawa ,,z dreszczykiem”, a mianowicie po wręczeniu pucharów i medali, uczestnicy sami wybierali nagrody! Organizatorzy przygotowali pakiet zestawów nagród (tyle pakietów ilu uczestników), a uczestnicy w kolejności zgodnej z zajętym miejscem, podchodzili i wybierali zestaw dla siebie.
Bardzo dziękujemy FIRMOM SPONSORSKIM za życzliwość i hojność, to dzięki Waszemu wkładowi i Waszej pomocy, mogliśmy zorganizować tą imprezę oraz obdarować wszystkich uczestników konkursu!
Serdecznie i gorąco dziękujemy firmom: Polska Gastronomia, Hotel Trzy Wyspy, Golden Fruits, ZM Łuków, ABER, Ambasador 92, Bruno-Tassi Północ, Kotanyi Polska, MAXIMUS, KS Lechia Gdańsk, Amber Expo, Arena Gdańsk Operator, Sports Hospitality.
Dziękujemy również uczestnikom za ciężką pracę i wspólną zabawę, jurorom oraz wszystkim życzliwym osobom które pomogły w tym przedsięwzięciu a w szczególności Andrzejowi Ławniczakowi i pracownikom Pomorskiej Akademii Kulinarnej oraz Zbyszkowi Zalewskiemu – Kustoszowi Muzeum Lechii Gdańsk, oddanemu i wiernemu kibicowi naszego klubu!