lechia

Tempa nabrały prace nad pierwszym klubowym samochodem biało-zielonych. Przypomnijmy zatem o co chodzi w tym przedsięwzięciu.

Historia Samochodu

Mało kto wie, że słynny dziś samochód Toyota Celika 1600 ST Coupe z 1983 roku czyli z czasów największych sukcesów Lechii (zdobycie Pucharu Polski i mecze z Juventusem Turyn), został zakupiony przez miłośnika aut i zarazem kibica Lechii Macieja Maciaka.
Jeszcze 4 lata temu samochód należał do sąsiada, który odsprzedał go Maćkowi za cenę 1200 złotych. Celica była w opłakanym stanie, co gorsza, nie była garażowana a jako wrak stała zapomniana w krzakach.

Klasyk

Gdy tylko okazało się ze Toyota Celika 1600 ST Coupe jest unikatem, ponieważ to jedyny zarejestrowany taki model w Polsce, Maciek wpadł na pomysł stworzenia całej floty niepowtarzalnych aut i tym samym powstała idea projektu Motofutbol, "Budujemy Klubowe Samochody"

Projekt

Akcja BKS ma na celu stworzenie reprezentatywnych aut dla czterech miast, organizatorów Euro 2012, z akcentami tamtejszych lubów piłkarskich. Docelowo projekt zakłada włączenie w akcję wszystkich polskich klubów, oraz zaangażowanie drużyn z całej Europy. Uwieńczeniem projektu będzie stworzenie samochodu dla reprezentacji Polski, który stanie się jednym z głównych gadżetów promocyjnych podczas Mistrzostw Europy.- Mówi Maciej.

Media

Motorem napędowym projektu Motofutbol jest nie tylko sam autor ale także media. Pierwsze głosy i relacje pojawiające się za pośrednictwem mediów były nadzwyczaj pozytywne i zachęcające do dalszego działania.(urywki z gazet) Wtedy też oficjalnie do akcji włączył się klub Lechia Gdańsk. Jakiś czas później, ku uciesze kibiców, w czasie II ligowego spotkania (rywal) samochód został zaprezentowany obecnym na Traugutta 29, zataczając spektakularnie koło wokół stadionu. Kierowcą był nie kto inny jak sam pomysłodawca, który dostał owacje na stojąco i lawinę gorących braw.

Czyżby kibice zaakceptowali pomysł? Od tego momentu projekt ruszył na dobre. Posypały się zaproszenia do programów telewizyjnych, wywiadów oraz propozycje współpracy.

Zagranica

Po emisji programu w TVP Polonia do Maciaka zgłosiła się Polonia Amerykańska, z prośbą o stworzenie unikalnego pojazdu także dla Nich. Obecnie trwają także rozmowy z władzami niemieckiego miasta Bremen i lokalną drużyną Werder Brema na temat ‘tuningowania’ samochodu przez „BKS” również dla Nich.

Poparcie

Poparcie dla projektu jest coraz większe. Jako pierwszy w akcję włączył się  Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz oraz Prezydenci Poznania, Wrocławia i Warszawy. Następnie Członkowie Komisji ds. Euro 2012, parlamentarzyści oraz wielokrotna Mistrzyni Świata i Europy w kick-boxingu i boksie Pani Iwona Guzowska. W akcji uczestniczy także Roman Kosecki, którego kibicom piłki nożnej przedstawiać nie trzeba.

Projekty samochodów

W chwili obecnej do fazy głosowania zostały dopuszczone zaledwie 3 projekty samochodów. Oczywiście do organizatorów dotarło więcej pomysłów lecz po wewnętrznej weryfikacji wybrane zostały tylko te najbardziej atrakcyjne.

Przypominamy, że cały czas można zgłaszać swoje projekty wysyłając je na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Kto wie? Może to właśnie Twój projekt wygra i pod Twoim autorskim okiem powstanie pierwszy Klubowy Samochód...

Głosowanie

Przewidywany czas rozpoczęcia głosowania nad projektem odpicowania pierwszego samochodu, to przełom września i października 2010 r. Patron akcji, Radio Eska, od momentu rozpoczęcia pierwszego głosowania będzie stale informować i zachęcać do oddawania głosów. Na stronie „Eski” oraz za pośrednictwem innych mediów, będzie możliwość obejrzenia projektów i zaczerpnięcia dodatkowych informacji o projekcie. Głosy będzie można oddać za pośrednictwem strony internetowej http://motofutbol.pl/. Następnym samochodem do „odpimpowania” będzie prawdopodobnie auto z Wrocławia.- Mówi Anna Salomon.

Kibice

Zainteresowanie samych kibiców nie jest powalające. Co za Tym idzie mało kto angażuje się w projekt, który docelowo ma promować nasz ukochany klub Lechię Gdańsk. Dlatego zachęcamy wszystkich to wysyłania swoich projektów i wspierania akcji!

Jest samochód i co dalej?

Docelowo samochód miał być umieszczony w muzeum klubowym, lecz ze względów logistycznych, nie jest to jeszcze pewne. „Pewne jest natomiast iż każdy samochód stworzony przez projekt Motofutbol „Budujemy Klubowe Samochody” weźmie udział w „Rajdzie”, odwiedzając największe stadiony Europy. Dzięki temu przejazdowi spopularyzujemy projekt także zagranicą oraz będziemy mieli okazję wesprzeć promocję polskich klubów piłkarskich. Auta będą pokazywane również przy okazji różnych imprez sportowych i motoryzacyjnych na terenia kraju i za granicą - Anna Salomon.

Finanse

W chwili obecnej rozmawiamy z kilkoma potencjalnymi firmami, które wsparły by nasz projekt. Rozmowy trwają i co z tego wyjdzie to zobaczymy być może po konferencji prasowej będą pierwsze decyzje.- mówi Anna Salomon

Finisz?

Cała akcja rozpoczęła się 2007 roku. Do tej pory udało się załatwić samochód oraz nawiązać współpracę z mediami. Co dalej nas czeka?

Po narodzinach w 2007 r. idei budowy pierwszego klubowego samochodu faktycznie nastała pauza w działaniach organizacyjnych. Jednak od początku roku 2010 akcja odrodziła się niczym feniks z popiołów by ze zdwojoną siłą wprowadzić w życie projekt Motofutbol.
Na potrzeby realizacji projektu powstała Spółka Autofutbol.pl, oraz innowacyjny portal społecznościowy Motofutbol.pl zrzeszający zarówno miłośników motoryzacji jak i kibiców piłkarskich z całego świata. Oprócz tego, już niebawem odbędzie się pierwsze, długo oczekiwane, glosowanie nad konkretnym projektem samochodu, który powstanie w Gdańsku.
Nieustannie trwa promocja projektu w mediach oraz miastach dla których stworzymy pierwsze w historii Klubowe Samochody. Ze względów technicznych konferencja prasowa zaplanowana na 22 lipiec została przesunięta na początek września
- mówi Anna Salomon.